Noční můra 24: Listí z javoru podruhé

Noční můra 24: Listí z javoru podruhé

Irská tancovačka pokračuje a po ní nebezpečně pohledná Lindi Ortega, hraničáři v podvlíkačkách Deep Dark Woods a den ode dne temnější The Sadies.


Dolů

Pokud jste pozorně poslouchali minulou Noční můru, máte reálnou představu o tom, co vás čeká tentokrát. Pokud ne, můžete tento osobnostní nedostatek napravit vyhledáním příslušného podcastu. Dvacátá čtvrtá Noční můra plynule navazuje tam, kde skončila ta třiadvacátá. Dupárna plná Irů, ale dnes i indonéských a v Noční můře tři zajímavá jména z Kanady. Nebezpečně pohledná Lindi Ortega, hraničáři v podvlíkačkách Deep Dark Woods a den ode dne temnější The Sadies.

V Dupárně uslyšíte mimo jiné i tyhle jedovaté žabičky. Toxic Frogs.

Poslouchejte: Dupárna 21 – Irská tancovačka 2

Zatímco na minulé irské tancovačce jsme v podstatě slyšeli hlavně klasiky z Dublinu a Bostonu, tentokrát Dupárna zaloví i v podstatně exotičtějších vodách. Konkrétně v Indickém oceánu. Tak se totiž jmenuje hitovka jakartské skupiny The Cloves and The Tobacco, která hraje, pozor, velice slušný celtic punk. Nebude to jediné překvapení z Indonésie. Čekají vás i neméně kvalitní Dirty Glass a pár dalších překvápek, třeba čistě dívčí formace Toxic Frogs. Ale dojde i na jména časem prověřená a mnoha úspěchy ověnčená. Levellers, The Real McKenzies nebo The Mahones. Pokud se vám líbila minulá Dupárna, je velmi pravděpodobné, že se tyto libé pocity dostaví znovu.

Poslouchejte: Noční můra 24 - Listí z javoru podruhé

The Sadies – Temní a temnější

Kanadská hudební scéna je sice menší než ta americká, ale to nijak nesnižuje její kvalitu. Navíc se tu zná každý s každým a to dává dohromady zajímavé kombinace, alespoň v Torontu to platí bezezbytku. A právě z Toronta pocházejí bratři Dallas a Travis Goodovi, ústřední postavy skupiny The Sadies. Muzika jim byla téměř předurčena. Jejich rodiče Margaret a Bruce a jejich strýcové Brian a Larry jsou členové skupiny Good Brothers. Sluší se dodat zbytek sestavy The Sadies. Basu tříme Sean Dean a za bicími trůní Mike Belitsky. Právě bicman je onou spojnicí mezi The Sadies a dalšími kapelami z blízkého i hodně vzdáleného okolí. V rodném Halifaxu působil v kapelách Jellyfishbabies a Jale, ve státech doprovázel Pernice Brothers a Neco Case. V současnosti kromě The Sadies hraje ještě ve dvou all stars kapelách The Unintended (spolu s oběma bratry Goodovými) a The New Mendicants

The Sadies jako kapela spolupracovali třeba Jonem Langfordem, Gordonem Downiem nebo kapelou Blue Rodeo. Slušný výčet, není-liž pravda? The Sadies jsou známí svým velice pestrým hudebním projevem. Od prvních nahrávek, kdy zněli jako typická folk-rocková partička přelomu milénia, po současnou tvorbu, která evokuje jam Nicka Cavea s Johnym Cashem pro elitní vrstvu manažerů pekla. Řízné riffy jako z devadesátkového westernu, nemilosrdná rytmika ženoucí hudební vlak k nejbližší propasti a Travisovy housle, které řádně přikládají pod kotel. Přidejte ještě image notně použitých rokenrolových hvězd dávno za zenitem a dostanete obraz The Sadies těchto dnů. Obraz poněkud strašidelný, ale o to zajímavější!

Lindi Ortega – Se závojem tajemství

Lindi Ortega je jednou z nejnadějnějších zpěvaček současné kanadské country, na čemž téměř nic nemění fakt, že v současnosti působí v mecce country music, v Nashvillu. Její kariéra začínala opravdu nenápadně. Od chvíle, kdy se rozhodla, že se stane další z mnoha dívek s kytarou, se poflakovala po torontských klubech, kde záhy získala přezdívky jako „Nejlépe střežené torontské tajemství“ a „Indie Lindi“. Pohlednou dívku v minisukni, s vdovským závojem na očích a hlavně výrazným hlasem a osobitým autorským rukopisem ale nešlo přehlížet příliš dlouho. 

V roce 2008 přišla první smlouva s major labelem, konkrétně s Interscope. To už měla na kontě dvě alba vydaná u lokálních nezávislých vydavatelství. Na svém třetím (Little Red Boots - 2011) spolupracovala s producentem s hezkým jménem Ron Lopata. Ten ji doprovázel jako klávesák i na jejím turné, kde předskakovala skupinám Noah and The Whale a country partičce Kevina Costnera The Modern West. V roce 2011 Lindi přesídlila do Nashvillu, kde pracovala na svém zatím asi nejúspěšnějším albu Cigarets and Truckstops (2012). Hudební kritikou bývá často srovnávána s Dolly Parton nebo Emmylou Harris. Sluší se ještě dodat, že je aktivní i v charitě a pravidelně přispívá na nejrůznější kompilace.

Deep Dark Woods - Bloudící spasitelé

Pětice nenápadných chlápků ze Saskatoonu, která se příznačně nazvala Deep Dark Woods, tedy hluboké temné lesy, od roku 2005 muzicíruje na trochu potemnělou notečku. Na prozatím pěti deskách DDW je ku slyšení až hypnotická směs gothic americany, tradičního bluegrassu a moderního folku a celé (a to je nejzajímavější) to drží pohromadě a zní jako, no, proč to nenapsat, nezávislé country. A o to nám v tomhle pořadu jde především!

Poslech DDW je opravdu jako procházka lesem, ale ne taková ta se psem, nebo při houbaření, ale procházka, která se časem trochu zvrtla v bloudění. Klopýtáte přes větve, zamotáváte se do ostružiní, musíte přelézat padlé kmeny a do toho si nejste úplně jistí, jestli tu kromě divočáků nežijí taky vlci a medvědi. Web Saving Country Music zařadíl DDW do šestice jmen, které zachrání, nebo možná přímo spasí kanadskou country. Až do té doby to dělali tak nějak mimovolně, teď to mají jako úkolovku. Tak ať se zachraňování daří, hoši!

Tolik ke Kanadě. Úplně s ní ale nekončíme. Padlo tu tolik jmen, která si zaslouží pozornost, že se na sever budeme muset ještě podívat, formou nějakých dodatků. Příště se ale trochu pověnujeme tomu, co se na nás chystá v létě. Kromě otravného slunce a odporně šťastných lidí to bude taky spousta zajímavých hudebních zážitků. Do té doby přeji hodně deště, chladného počasí a zneklidňujících snů!     

Playlist Dupárna 21 – Irská tancovačka 2
Neck – Always Upsettin´ Somebody
Neck – Every Day Is Saint Patrick´s Day
The Clan – I´ll Tell Me Ma
The Clan – Paddy´s Day
The Mahones – Drunken Lazy Bastard
The Mahones – Paint The Town Red
The Cloves And The Tobacco – The Indian Ocean
The Cloves And The Tobacco – The Whiskey Tales
Dirty Glass – Braveheart
Dirty Glass – Let´s Joke
Toxic Frogs – Toxic Frogs
Ortodox Celts – Far Away
Ortodox Celts – Star Of The County Down
The Real McKenzies – The Tempest
Levellers – Fantasy

Playlist Noční můra 24 – Listí z javoru podruhé
The Sadies – Palace Of Gold
The Sadies – Postcards
The Sadies And Neco Case – Cowhand
The Sadies – Pretty Polly
Lindi Ortega – Hard As This
Lindi Ortega – Jolene
Lindi Ortega – Murder Of Crows
Lindi Ortega – Cigarettes And Truckstops
Lindi Ortega – Folsom Prison Blues
The Deep Dark Woods – The Place I Left Behind
The Deep Derk Woods – Jubilee
The Deep Dark Woods – Hang Me, Oh Hang Me
The Deep Dark Woods – Banks Of The Leopold Canal

Mr. Beman

Mr. Beman

Jsem fanatickým příznivcem všeho, co se týká Ameriky devatenáctého století. Mám rád parní stroje, perkusní zbraně a hluboké lesy.

All articles of the author

Císař a pistolnice: Jak mohla Annie Oakleyová zastřelit Viléma II.

Císař a pistolnice: Jak mohla Annie Oakleyová zastřelit Viléma II.

Lukáš Visingr , V roce 1889 se mohly dějiny světa dramaticky obrátit. Kdyby jedna Američanka mířila o něco hůř, možná by celé dvacáté století vypadalo jinak.

Honkytonk Jukebox 13: Vetešníci na tripu a plavky po babičce

Honkytonk Jukebox 13: Vetešníci na tripu a plavky po babičce

Martin Pešek , Královna outlaw country a westernová pin-up girl Nikki Lane, kapela jednoho špinavýho starýho chlápka jménem Scott Biram a hřbitovní rock Old 97´s.

Noční můra 23: Listí z javoru

Noční můra 23: Listí z javoru

Mr. Beman , Zpátky ke kořenům! V Dupárně irské lidovky říznuté punkem a v Noční můře trojice hillbilly ansámblů s veselou pekelnou příchutí made in Canada.