Elvisovy revolvery

Elvisovy revolvery

Kromě muziky, filmů, baráků, aut a vzpomínek zbyly po Elvisovi i nějaký ty kvéry...

Dolů

Elvis Presley by svým životním stylem určitě nezapadl mezi dnešní kulturní „elitu“ Ameriky. Kdyby žil, nějaká káča by ho jistě napráskala, že ji v osmnácti letech osahával a vyškrtli by ho i z obalů jeho desek. A to by mu letos bylo 83 let. Práskačky mají smůlu, Elvis už dávno zpívá s nebeskou kapelou a kromě skvělé muziky, filmů, baráků, aut a vzpomínek po něm zbyly i nějaké ty kvéry... 

Elvis Presley v roce 1969

Loni od Elvisovy smrti uplynulo rovných 40 let a pro řadu sběratelů nastaly žně. Kdo chtěl prodat něco, co s Elvisem souviselo, ten měl šanci pobrat víc dolarů než jindy. A kdo chtěl nakupovat, mohl nakoupit opravdové vzácnosti. Jeden z prodejů památek na Elvise organizovala v květnu loňského roku americká aukční síň Rock Island Auction. Pěkně je zařadila do aukce zbraní, ale pochopitelně to všechno rozmázla, aby se sešli kupci. 

K nejrůznějším druhům ručních zbraní si Elvis přičichl během své služby v US Army v tehdejším Západním Německu. Jestli si z protitankové bazuky v reálu i vystřelil, se nám dohledat nepodařilo.

Elvisův Thompson by se určitě prodal ještě za větší balík než dvojice jeho revolverů

Vedle nějakých dokumentů a šerifské hvězdy, která se prodala za 40 000 dolarů, tomuto souboru vévodily dva Elvisovy revolvery. Luxusní. Když Elvis v roce 1977 zemřel, napočítali v  pozůstalosti 37 palných zbraní a nějaké chladné. Elvis měl prachy, takže mezi nimi byla řada luxusních kousků a dokonce i kulomet. Elvisovýma rukama a kufrem, kde bouchačky přechovával, ovšem neprošlo jen 37 zbraní. Bylo jich určitě víc, protože populární hudebník zbraně rozdával kámošům. Takže těch 37, které zůstaly, vynásobme dvěma nebo třemi? Kdo ví. Za ty, co Elvisovi prokazatelně patřily, se teď platí balík. 

Elvis zbraně nesbíral a nenakupoval systematicky, ale když ho to zrovna napadlo. Podle svědectví z knihy "Elvis: What Happened?" od Steve Dunleavyho, nakoupil zřejmě významnou část svých zbraní během pouhého jednoho měsíce, kdy jich u firmy Kerr v Beverly Hills koupil 32 vyplázl za ně 19 792 dolarů. 

Smith & Wesson

První z revolver v aukci je Smith & Wesson model 19-2  ráže 357 Magnum s třípalcovou hlavní. Elvis Presley revolver s výrobním číslem 688344 koupil 6. listopadu 1970 v Kerrově obchodu se sportovními potřebami (Kerr´s Sporting Goods) v Beverly Hills. Je bohatě rytý, zdobený zlatem a stříbrem. Střenky jsou pochopitelně ze slonoviny. Revolver neryli v Americe, ale Kerr ho nechal poslat do levné země, kde to zmákli dobře a za rozumné peníze. To bylo Německo a rylo se u firmy Heym. Předpokládáme, že zbraň takto zkrášlili dřív, než ji Presley koupil, protože potom už na to, vzhledem k rychle se valícím událostem, ten čas nebyl. Ke zbrani patří kožené pouzdro s nápisem Elvis. Tahle zbraň je šperk a kdo takový revolver nosí, koleduje si, že ho poškodí. Mít ho doma a ukazovat kámošům nebo holkám místo motýlů, to je ovšem jiná...  

Revolver Smith & Wesson model 19-2  se dochoval prakticky ve stavu, v jakém ho Elvis Presley koupil v Kerrově obchodě se zbraněmi

Elvis zachycený s revolverem, který později daroval viceprezidentovi USA Agnewovi

S revolverem se prodával originální doklad o registraci zbraně na policejním oddělení Beverly Hills, na kterém je uvedeno výrobní číslo zbraně a podpis Elvise.

Elvis ale za necelý měsíc po registraci, 1. prosince 1970, daroval revolver tehdejšímu viceprezidentovi Spojených států Spiro Agnewovi. Agnew byl později vyšetřován pro podezření z korupce a bál se, že ho za tu bouchačku budou popotahovat. Nenechal si ji ani napsat na své jméno a vrátil ji Elvisovi. 

Ten ji po nějaké době daroval svému příteli, šerifovi okresu Shelby Gene Barksdalovi. Barksdale a Elvis Presley se znali z mládí, protože jejich rodiny bydlely v 50. letech ve stejném bytovém komplexu. Utužení jejich přátelství možná napomohlo i to, že Barksdale se stal policistou.  Elvis udržoval s policií vynikající vztahy. Dokonce policisty a celé stanice obdarovával. Dával zbraně, sportovní vybavení a dokonce auta. Vážil si práce policistů a zaplatil i pohřeb padlého policisty. 

Pro identifikaci je důležité výrobní číslo

Od Barksdala revolver získal majitel, který někdy v roce 2009 umožnil jeho vyfotografování na webové stránky Rare Elvis Collectibles a pak jsme ji viděli až v té aukci, protože někdo ucítil, že teď se dobře prodá. A měl pravdu. Hodilo to 195 000 dolarů. Ovšem něco ukousla aukční síň. 

Kdyby někdo pochyboval, komu zbraň patří, tak na pouzdru je to napsané

Python

Typickej americkej kluk, kterej může mít jakoukoliv hračku. V tomto případě samopal Thompson.

Druhá zbraň je možná ještě o kus zajímavější než ta první. Colt Python, pochopitelně v ráži 357 Magnum. Také ona Elvisovýma rukama jen prošla, protože ji daroval Richardu Grobovi. Tohle nebyl jen tak ledajaký viceprezident USA, ale člověk, jenž byl bezpečnostním ředitelem společnosti Elvis Presley Enterprises. Zodpovídal za bezpečnost samotného Elvise a v letech 1967-1977 byl jeho blízkým důvěrníkem. Grob byl taky podle jeho čestného prohlášení, které je k revolveru přiloženo, Elvisovým expertem přes zbraně. Doprovázel jej na nákupech zbraní a taky s ním chodil na střelnice, kde Elvis střílel vším, co tam bylo od revolverů až po zbraně střílející dávkou. 

Také Elvisův Python je dochován ve vynikajícím stavu. Je na něm jenom několik oděrek na hranách.

Python byl taky od firmy Kerrs Sporting Goods v Beverly Hills a výzdobu zase dělali v Německu u Heyma. Prý jim to trvalo rok.

Mezi doklady, které revolver provázely do aukce, bylo také potvrzení firmy Colt, že tento revolver byl 4. ledna 1967 zaslán společnosti Kerr´s Sporting Goods. Další dokument z roku 1982 uvádí, že tento revolver s výrobním číslem 63 714 se šestipalcovou hlavní byl registrován na Elvise Presleyho  27. listopadu 1970. 

Výrobní číslo a výzdoba dělají z Pythona zbraň za 172 500 dolarů.

Předpokládáme, že to už byl Python náležitě vyzdobený rytinami a zlacením od firmy Heym. V listopadu 1971 pak zbraň dostal Grob. Ten se takovým dárkem nezapomněl pochlubit a učinil tak ve velkém stylu v časopisu Guns, v zářijovém čísle roku 1973. Pěkně ho tam uvedli i s adresou, protože zajít si k němu pro toho Pythona si nejspíš každý gauner rozmyslel. Grobova bouchačka od Elvise se prodala za 172 500 dolarů. 

Fotografie zbraní laskavě poskytla aukční firma Rock Island Auction Company.

Jan Tetřev

Jan Tetřev

Mám rád zbraně, starám se o zbraně, píšu o zbraních a občas si z nich (i z někoho) také vystřelím.

All articles of the author

Elvis Presley: Z garáží krále rock´n rollu

Elvis Presley: Z garáží krále rock´n rollu

Chrom a plameny , Růžové cadillaky, unikátní stutzy i elegantní lincolny. Elvis Presley dával jako americký patriot přednost poctivému detroitskému železu. Až na pár výjimek…

Král rock 'n rollu na dvou (nebo třech) kolech: Elvis Presley a jeho motocykly

Král rock 'n rollu na dvou (nebo třech) kolech: Elvis Presley a jeho motocykly

Vojta Dobeš , Elvise si obvykle představíte za volantem Cadillaku, ale ve skutečnosti měl rád i motocykly. Zvláště ty velké a nablýskané od H-D. Kromě nich ale jeho rukama prošlo i pár opravdových podivností.

Medusa Model 47: Revolver, do kterého nabijete (skoro) všechno

Medusa Model 47: Revolver, do kterého nabijete (skoro) všechno

Lukáš Visingr , Dva američtí nadšenci vymysleli revolver, ze kterého lze střílet vším od krátké „osmatřicítky“ po dlouhé náboje .357 Magnum. Jak to dokázali?