Airsoftoví Amíci to fakt berou vážně. 
Už dvacet let.

Airsoftoví Amíci to fakt berou vážně.
Už dvacet let.

Česká 2nd Infantry Division (Airsoft) slaví narozeniny. Jak se jim povedlo tak dlouho úspěšně fungovat? A kolik za tu dobu vystříleli těch antiperlí? Maj.Radek Syka vám odpoví.


Dolů

Dvacet let. Velká část lidí, kteří se zabývají airsoftem je v tomhle věku. Většina vojáků U.S. Army je v tomhle věku. Dokonce i 2nd Infantry Division Airsoft, klub věnující se moderní U. S. Army, je v tomhle věku. Takže jsem téhle příležitosti využil nejen ke gratulaci, ale i ke krátkému popovídání s velícím důstojníkem jednotky Majorem Radkem Sykou, alias Magorem

"Jednotka při akci. Fotograf jí chytil z boku… nepřítel byl vpředu. A chytil to."

Dvacetiletá cesta 2nd Infantry Division (Airsoft)

Druhá pěší divize Airsoft se řadí mezi nejstarší (po vojensku bysme řekli délesloužící) kluby v týhle republice. Je málo airsoftovejch jednotek nebo klubů vojenské historie, který by přežily tak dlouhou dobu. Co za tím stojí? Podle zakladatele a velitele jednotky, Majora Syky jenom dobrá vůle, společný zájem a skvělá parta.

Rok 2002. „Velení jednotky při briefingu před akcí. Pokud si dobře pamatuju, po téhle akci nám tehdy vyhlášená jednotka „spektra“ složila poklonu slovy: Když se někde objevily přilby, věděli jsme, že máme problém.“

„Bylo to v roce 2001. Narazil jsem na výzvu dvou kluků. Já jsem zakládal jednotku, oni zakládali jednotku. Řekl jsem si: proč zakládat hromady jednotek místo toho, aby fungovala jedna skvělá? Tak jsme se spojili. Jak se později ukázalo, bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohl udělat. Získal jsem budoucí skvělé sergeanty, kteří vedli jednotku s takovou vervou, že nám ostatní jen záviděli. A také to položilo základ fungování a filosofie jednotky: proč zakládat hromady klubů, když můžeme jako stejně dobře fungovat pod jednou střechou, když jsme stejní pacienti? 

Rok 2004. Základní výcvik jednotky. „Každý z nás vždycky pro jednotku a svoje místo v ní dělal maximum“, říká její velící důstojník maj.Syka. „Neuvěřitelně jsme si věřili a podporovali se navzájem. Tady například nováček maká na shybech, ačkoliv měl ruku v háji. My ostatní mu držíme trubku.“

Časem jsme se stejně tak spojili nejen s další jednotkou, která se zabývala druhou pěší divizí, ale také seskupili s ostatními stejně smýšlejícími kluby a vznikl USARUR(cz), uskupení sdružující jednotky z celé ČR a části Slovenska. To do té doby nemělo obdoby a nikdy už se asi (bohužel) nebude opakovat. Airsoftová military scéna se totiž za těch dvacet let dost proměnila, a to nemluvíme o letech předchozích.“ Drobná poznámka: Magor jezdí s kuličkovou flintou už od roku 1990. Takže daleko déle než těch dvacet let.

Rok 2007. Jednotka se vždycky zapojovala do různých akcí s dobrým záměrem. Dneska má vlastní charitativní projekty, ale v roce 2007 třeba těmahle fotkama podporovala dárcovství krve. 

K té přezdívce ještě drobná vsuvka od jejího nositele: „Hele, já vážně chápu, že moje hodnost je přímo výzvou k podobnejm vtipům. Přiznám se, že jsem byl hrozně spokojenej jako kapitán, ale když se na nominaci domluvila většina klubů, hodnost podepsal prezident Asociace druhé pěší divize a předala mi ji Kathleen z Asociace šestnácté obrněné divize...Tak se taková magořina těžko odmítá.“ 

Rok 2018. Tehdejší kapitán byl povýšen na Magora. Tedy Majora. A kdyby vás zajímala ta kongresovka, co mu visí na krku, tak to je nejcennější vyznamenání jaký kdy Radek Syka dostal. Podle sbírkovýho originálu jí totiž pro něj udělal jeho tehdy pětiletej syn. 

Jednotka se jmenuje 2nd Infantry Division (Airsoft). To znamená, že si její členové hrajou na vojáčky s kuličkovýma flintama, jak ostatně zažil kolega Honza Korbel na vlastní hubu, když mu na jejich akci pár kuliček šlehlo do ksichtu. Ale taky se snaží chovat, vypadat a vystupovat jako americká armáda. „Naše akce nejsou jen o tom, že po sobě někde v lese vysypeme tunu plastu. Máme organizaci, posloupnosti velení, organizujeme pro naše kluky a holky výcvik pod vedením profesionálů, a v neposlední řadě taky nosíme originální americké uniformy a výstroj,“ říká CW2 (Warrant Officer 2 neboli Chief) Laube. Prostě to, co dělají, je kombinace pravověrného reenactmentu, Mil-Sim (Military Simulation) a i toho Airsoftu. 

„Asi takhle vypadá základní kit co s sebou dneska nosíme. Uniforma ve vzoru OCP/OEFCP, náhradní oblečení, batoh, camel bak s vodou, granáty,vysílačka, NBC vybavení (Nuclear-Biological-Chemical), MRE (polní dávky potravy) a samozřejmě hromada sumek na to všechno, balistická vesta, přilba s nočním viděním, hromada dalšího vercajku a zbraně. Airsoftový, jak jinak.“ 


O životě s bílou pěticípou hvězdou jsem si s Radkem Sykou alias Magorem před časem povídal i do mikrofonu Rádia Dixie v sérii Pacient měsíce. Radek tenhle podcast ještě doplnil dalším psaným dodatkem včetně řady unikátních archívních fotek. Vše najdete ZDE 


Na vlně s americkou armádou

U těch uniforem a výstroje se ještě chvilku zastavíme. Těm, kteří se o americkou armádu zajímají delší dobu, jistě neušlo, že právě v posledních dvaceti letech udělala největší posuny a změny – prošla obrovským technologickým boomem, dvakrát změnila uniformu, přišla s novou technikou i zbraněmi. Chtě nechtě tihle kluci americkou armádu následují. Ve všem. 

„Rok 2006. Poslední rok kdy jsme oblíkali woodland. Už tehdy začalo peklo s převlíkáním, protože jsme chtěli držet krok s americkou armádou. Foto je z akce Protector V, kterou jsme organizovali a které jsme komplet veleli."

Když začínali v roce 2001, americká armáda nosila uniformu ve vzoru woodland, balistickou ochranu PASGT (Personal Armour System for Groung Troops) a taktickou výstroj LBV (Load Bearing Vest). V roce 2005 ale amíci přišli s novým maskáčem UCP (Universal Cammouflage Pattern) a tahle parta kompletně převlíkla. A to včetně balistických vest, kdy nosili nejdříve IBA (Interceptor Body Armor) a později další typy, to když U.S. Army začala fasovat vesty IOTV (Improved Outer Tactical Wear). 

„Rok 2009. Akce Protector VI. Kompletně převlíklí do kostiček UCP a taky s první technikou – písečnou buggy. S ní byla veliká sranda."

„I když vybavení a disciplínu jsme měli vždy špičkový, na týhle akci jsem se poprvé postavil velení – odmítnul jsem svoje kluky nasadit do akce. To když už třicet hodin nespali. Ale oni mě podrazili. Dali si dvacet a šli do toho znova.“

Další rána přišla kolem roku 2012, kdy se Amíci rozhodli, že šedivé UCP fakt není univerzální maskování a začali nahrazovat neoblíbený vzor maskáčem Multicam (OEFCP – Operation Enduring Freedom Cammouflage Pattern) a později ještě modifikací Scorpion W2 (OCP – Operation Cammouflage Pattern). Jak můžete vidět na fotkách, kluci z airsoftové druhé pěší to zase dali. Jejich vybavení a uniforma je zase tak, jaké mají současní američtí vojáci. 

„Rok 2015. Postavení kulometu M240b při FTX (Field Training Excercise – polní cvičení). Mimochodem, jsme takoví magoři, že když tyhle kulomety nikdo nedělal, první jsme si svařili z kusů plechu. Vypadalo to… hrozně. Ale po pár úpravách se z něj udělal slušnej kus – ten na fotce.“

Od airsoftu k reenactmentu a MilSim

Čím se vlastně tihle blázni zabývají? Hrajou si na vojáčky ve velkém stylu, dalo by se jednoduše říct. Střílej po sobě kuličkama (tedy hrají airsoft), přitom mají na sobě originální uniformy, výstroj a odpovídající výzbroj (takže dělají reenactment) a jejich akce jsou často náročné několikadení operace zaměřené na splnění úkolů, které ovlivňují další dění v následujících akcích (Mil-Sim – Military Simulation). Takže by se dalo v krátkosti říct, že se dobře baví. Jenomže to není všechno. 

„Rok 2021: Slavnosti svobody vzaly za svý. Tedy alespoň poslední dva roky. Ale my jsme si je vzít nenechali a přijeli alespoň s pár vehiklama – jako vždy před muzeum generála Pattona v Plzni.“

Občas totiž uspořádají výstavu, jako třeba na tradičních Slavnostech Svobody v Plzni, kde budují už deset let Checkpoint Raiders. Taky si občas oblečou vycházkové uniformy olepené medailemi (mimochodem, pro získání vyznamenání jsou stanovena přísná kritéria, stejně jako třeba pro povýšení) a uspořádají společenskou akci. Nebo si vezmou montérky a někomu pomohou. Anebo uspořádají sbírku a podpoří třeba dětské kojenecké centrum Šneček v Plzni. To od nich, mimochodem, dostane vánoční dárky letos už po dvanácté. 

Rok 2020: „Jsem vážně hrdej na to, jaký kolem sebe máme lidi“, bez váhání přiznává Magor. „Když jsme se rozhodli dělat něco pro druhé a rozjeli podporu dětského centra Šneček v Plzni, nikdy by mě nenapadlo, že tam každý vánoce povezeme desítky banánovek hraček. Dneska už naše dobročinné aktivity zahrnují další centra a organizace, protože těch, kteří se do toho s námi zapojili, jsou stovky. A my za to obrovsky děkujeme!“

Kybernetická válka hýbe světem 

Američtí vojáci už dávno neválčí jen v poli, ale také v temných vodách internetu. I tohle mají chlapci zmáklý. Ne že by šířili dezinformace nebo nějaké světonázory (přeci jen jako KVH jsou striktně apolitičtí) ale za okouknutí stojí třeba jejich webové stránky. Ty totiž vycházejí z oficiálních stránek U.S. Army a najdete na nich nejen desítky fotek nebo články o akcích, ale třeba i encyklopedii AKO (Army Knowledge Online), která je plná zajímavostí o zbraních, výstroji nebo uniformách a organizaci. A aby vám něco neuteklo, můžete sledovat i jejich kanál na facebooku nebo instagramu

Rok 2021: „Na naše webový a náborový stránky jsem fakt hrdej. Kluci co za nima stojej – náš tým kybernetický války – jsou neskuteční machři.“ 

Dobrá parta především

Když jsem se s těmahle klukama kdekoliv potkal, všiml jsem si jedný věci – oni si mezi sebou vykají. Tedy, když si říkají hodností a když řeší vojenské operace nebo úkoly. Někteří to mají dokonce i s věkem, protože nejmladšímu členovi je patnáct a ten nejstarší už oslavil padesátku. To ale nemění nic na tom, že jsou dobrá parta, že jako lidi držej při sobě a pomáhají si i v každodenních trablech. 

Rok 2019. „Honza Korbel byl překvapenej, jakou veškerou náplň můžou mít naše akce. Třeba když s námi byl na výroční akci „Korea 70“, divil se, že součástí akce byla i historická přednáška a ochutnávka korejských poživatin. No… a pak mu prostřelili hubu.“ Reportáž Honzy Korbela si můžete přečíst ZDE

Náš redakční specialista na americkou armádu Honza Korbel říká: „S touhle partou jsem strávil pár akcí. A je jedno, zda to bylo při bojovém nasazení v poli nebo při výstavě pro lidi. Mám je rád, rád se s nimi vídám a rád bych s nimi někdy zase vyjel. Ale naprosto cíleně si to zakazuju. Proč? Protože je mi jasný, že kdybych s nima strávil delší čas, jejich nadšení pohltí a mě by nezbylo nic jiného než se s nima do tohohle parádního a do detailu propracovanýho koníčka ponořit úplně. Jenomže to už by mi doma neprošlo. Ale pokud by to prošlo vám, tak tahle parta za to stojí."

"Náborový video na post-covid sezonu 2020. Chtělo to zvednout lidi z letargie, proto jsme po dlouhý době udělali klip. Naším cílem je aktivní trávení volného času a rozvíjení potenciálů každého jednotlivce. S náma se člověk nudit nebude.“

Kdybyste se snad náhodou k nim chtěli přidat, ale nevíte, co byste vlastně u nich dělali, tihle kluci hledají hromadu lidí do hromady různých pozic. Stačí juknout na jejich náborovou stránku (která je kopií náborový stránky U.S. Army, jak jinak) a určitě si vyberete. 

Rok 2021. „Jsme hrdí na to, že jsme tady už dvacet let. Vděčíme za to skvělé partě, která dělá maximum pro to, aby taková jednotka fungovala. Second To None!“ 

Já se loučím sloganem druhé pěší divize: Second To None! 
Chlapi, děláte to dobře! A my vám za celý Radio Dixie přejeme další dlouhá léta pro tenhle koníček. Všechno nejlepší!

Odkazy: 
web: www.2idas.com
nábor: www.2idas.com/goarmy 
facebook: https://www.facebook.com/2ndInfantryDivisionAirsoft/
instagram: https://www.instagram.com/2IDAS/
youtube: https://www.youtube.com/channel/UC1CvjrUqmHGofHlLV7g9sAQ/featured 

Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

Všechny články autora

Budoucnost US Army: Šest priorit procesu modernizace

Budoucnost US Army: Šest priorit procesu modernizace

Lukáš Visingr , Špičková bojová vozidla, silnější dělostřelectvo a protivzdušná obrana, rychlé vrtulníky, nové pěchotní zbraně, to vše zapojené do digitální sítě.

Jeden den v Koreji aneb Tohle je přepadení, pánové!

Jeden den v Koreji aneb Tohle je přepadení, pánové!

Jan Korbel , Redaktor Radia Dixie v ostrém nasazení v barvách US Army. Přežil. 

Pacient měsíce Maj.Radek Syka aneb Třicet let s bílou hvězdou

Pacient měsíce Maj.Radek Syka aneb Třicet let s bílou hvězdou

Radek Syka , Ani jednou jsem nevynechal – až letos. Hostem Rádia Dixie je Maj.Radek Syka a řeč bude o reenactingu US Army, Slavnostech svobody v Plzni, jeepech, veteránech, jazzu i o lecčems jiném.