10 amerických silnic, které musíte projet

10 amerických silnic, které musíte projet

Až se budete vydávat na vysněný roadtrip po USA, nezapomeňte na tyto silnice. Na některých strávíte týdny, jiné zase lákají ke krátkému úprku se sportovním autem. Ale všechny jsou skvělé!

Dolů

Je nemožné říct, která z mnoha amerických silnic je ta "nejlepší". Už jen proto, že se měřítka každého z nás zcela zásadně liší. Někdo touží po dlouhém cestování za historií Ameriky, jiní by zase rádi otestovali svoje sportovní auto nebo motorku a dalším nejvíce imponují velkolepé výhledy na oceán. Mezi touto desítkou cest, silnic a dálnic si ale vybere snad každý...

10. Mulholland Drive

Snová atmosféra této silnice vlnící se do kopců nad Los Angeles inspirovala Davida Lynche k natočení stejnojmenného filmu. Ale není to jen o vyhlídkách na Město andělů a nezapomenutelných scénách z mnoha filmů. Mulholland Drive je i adresa mnoha bohatých a slavných, včetně hollywoodských hvězd jako jsou Sylvester Stallone a Jack Nicholson. A pokud pojedete dál, za hranice města, změní se Mulholland Drive v zakroucenou Mulholland Highway, oblíbené rejdiště majitelů sportovních aut a motorek z celého Los Angeles. 

9. Great River Road

Vlastně to ani není silnice. Spíše série na sebe navazujících silnic, díky kterým můžete začít to, co by udělal Huckleberry Finn, kdyby měl řidičák. Tedy místo sjíždění Mississippi vyrazit autem po jejích březích. Velká říční cesta začíná v Minnesotě až téměř u kanadských hranic a podél největší americké řeky vás dovede až do vášnivého New Orleans.

8. Tail of the Dragon

Najít v USA opravdový řidičský zážitek, pokud jste příznivcem sportovní jízdy, není zrovna snadné. Většina silnic je dlouhých, širokých a rovných, takže jezdit rychle je tak trochu nuda. A navíc je tu všudypřítomná policie. Ale jedenáct mil (necelých 18 km) dlouhý úsek silnice číslo 129 v Severní Karolíně, známý jako "Ocas draka" (Tail of the Dragon) je se svými 318 zatáčkami rájem každého řidiče sportovního auta nebo jezdce na sportovní motorce. 

7. Blue Ridge Parkway

Pokud už jste v Severní Karolíně a vydováděli jste se do syta (nebo jste vůbec dovádět nechtěli), je na čase vyrazit na scénickou Blue Ridge Parkway. Nebude to žádná krátká projížďka, tahle dálnice, vinoucí se Apalačským pohořím, je dlouhá 469 mil (755 kilometrů). S rychlostními limity maximálně 45mph (72 km/h), ale občas také 35mph (56 km/h) nebo dokonce 25mph (40 km/h) v oblastech s velkým provozem chodců si budete muset vyhradit přinejmenším celý den. Vyražte na podzim, kdy se stromy vybarví do čarokrásných barev. A vezměte si pořádné americké kabrio, se kterým je radost jezdit pomalu.

6. Overseas Highway

O dálnici číslo 1 na Floridě jste možná slyšeli a možná ne. Téměř určitě jste jí už ale viděli v nějakém filmu či seriálu. Od ostatních dálnic se totiž liší jednou nikoliv zcela nepatrnou drobností. Protože jejím úkolem je spojovat ostrůvky souostroví Florida Keys, vede její značná část po mostech - nejdelší z nich má úctyhodnou délku 7 mil (11 km).

5. The Loneliest Highway

Nejosamělejší silnice. Tak v 80. letech nazval státní silnici 50 v Nevadě časopis Life. A nebyla to poklona. Hodnocení znělo: "Není tu nic zajímavého. Nedoporučujeme. Nejezděte sem, pokud nemáte dovednosti pro přežití v divočině" Jenomže Komise státu Nevada pro turismus usoudila, že špatná reklama je taky reklama a postavila na tom propagační kampaň a ukázala tak, že podél "padesátky" je vlastně i spousta věcí, které můžete vidět, od neporušené přírody až po opuštěná "města duchů". Určitě se vám ale bude líbit o něco víc, pokud nemáte rádi lidi...

4. Las Vegas Strip

Není to silnice a nenaplánujete po něm roadtrip. Přesto patří hlavní bulvár zářícího Města hříchu" uprostřed nevadské pouště mezi to, co byste neměli vynechat. Půjčte si kabriolet a projeďte se po rozsvíceném Stripu za tmy. Barevná okázalost Las Vegas je jednou ze stránek Ameriky, které rozhodně musíte poznat.

3. Hana Highway

Havaj je synonymem pro pohodu, slunce a radost ze života. Všechno si určitě do syta užijete i při výletu po nejznámějších z ostrovních silnic, která vede do vesničky jménem Hana. Jste v tropickém ráji, takže zapomeňte na nějaké závodění nebo divoké kousky za volantem. Naopak cestou skrze překrásnou přírodu s nesčetnými vodopády a nádhernou faunou i flórou praktikujte "aloha" přístup - hlavně v klidu a s úsměvem!

2. Pacific Coast Highway

Říká se o ní, že je to jedna z nejkrásnějších silnic na světě a navíc spojuje dvě z nejzajímavějších metropolí USA - San Francisco a Los Angeles. Začněte v Monterey, části L.A. do kterého vás dovede další silnice na našem seznamu. Vydejte se na sever, po silnici kopírující členité tvary kalifornského pobřeží. Minete slavný Hearst Castle, luxusní sídlo tiskového magnáta a dějiště nezapomenutelné scény v Coppolově Kmotrovi. Přejeďte slavný Bixby Bridge, který nesmí chybět na žádné fotce této silnice. Užívejte si výhledy na oceán, rozeklaná skaliska a drsnou přírodu v Big Sur. A na druhém konci se vrhněte do víru San Franciska.

1. Route 66

Dnes už je Matka silnic jiná, než když se před šedesáti lety Sal Paradise a Dean Moriarty sbalili, nasedli do zbrusu nového Hudsonu a ocitli se Na cestě. Už to není tepna, po které by proudili lidé ze studeného Středozápadu za vidinou jasnější, zářivější budoucnosti v Kalifornii. Vlastně po ní nejezdí skoro nikdo - její roli převzal systém mezistátních (Interstate) dálnic. Pořád je to ale vyhledávaná trasa pro turisty a milovníky starých časů. Je plná vzpomínek a zajímavostí, a projet jí je zážitek na celý život.

Vzniklo ve spolupráci s facebookovou stránkou Americká krása.

Vojta Dobeš

Vojta Dobeš

Automobilový novinář, který o amerických autech nejen píše, ale také s nimi jezdí. S oblibou provokuje svými názory nejen na auta.

All articles of the author

10 nejmalebnějších tratí severní Ameriky

10 nejmalebnějších tratí severní Ameriky

Richard Spitzer , Poznávat Ameriku nemusíte vždy jen z dvouproudé asfaltky. Někdy poslouží i železný oř.

1965 Ford Mustang Shelby GT350H: Víkendový závodník

1965 Ford Mustang Shelby GT350H: Víkendový závodník

Vojta Dobeš , Skočili jsme v L.A. k Hertzovi a půjčili si na víkend něco pro radost. Na Mullholand Drive možná potkáme Steve McQueena…

Nejvíc cool trucky, které si dnes můžete koupit

Nejvíc cool trucky, které si dnes můžete koupit

Vojta Dobeš , Americké pickupy už dávno nejsou jen pracovními nástroji. Některé z nich patří mezi ta nejvíc cool auta, která si dnes můžete koupit. My jsme se podívali po těch nejzajímavějších.