Blues bar Blues bar

Blues bar

Historie i současnost černého i bílého blues. Muzika akustická i elektrická, domácí i zahraniční, tradiční i experimentální v podání bluesového experta, hudebního publicisty a dramaturga šumperského festivalu Blues Alive Ondřeje Bezra.

Dolů

Jimi Hendrix, jak ho (možná) neznáte

Vysíláno 21. dubna 2015, 21:00

Druhou hodinu dubnového Blues Baru se budeme věnovat samotnému Jimimu Hendrixovi a zaměříme se převážně na jeho pozici kytaristy v rámci bluesové muziky. Ze které samozřejmě vyšel a která po jeho zásahu už nezůstala stejná jako předtím. K obrazu svému uzpůsobil řadu slavných bluesových standardů, do bluesové podoby předělal některé své slavné rockové písně a když vzal zcela výjimečně do ruky akustickou kytaru, nezaznělo z ní opět nic jiného než blues.

Přečíst článek

Coververze písní Jimi Hendrixe

Vysíláno 21. dubna 2015, 20:00

Jimi Hendrix je osobnost, před kterou neutíkají, ba dokonce před ní smekají, muzikanti skutečně všech žánrů. Jeho vliv zasahuje i tam, kde byste to možná ani nečekali. Že Hendrixovu hudbu nahráli jeho vrstevníci typu Erika Claptona, asi nepřekvapí. Stejně tak je logické, že se k ní "vyslovili" bluesmani jako Taj Mahal nebo Buddy Guy. A také lze očekávat, že se budou chtít dotknout jeho hvězdného prachu rockové kapely, v jejichž vlastní tvorbě je Hendrixův otisk jasně patrný: Living Colour nebo Red Hot Chili PeppersAle co třeba kmotr punku Iggy Pop? Co popový génius Sting? Progresivní jazzový big band Gila Evanse? Temně poprockoví The Cure, raper Ice T  nebo dokonce bůh alternativy Frank Zappa? A jako třešnička na dortu kontroverzní houslista z hájemství klasické hudby Nigel Kennedy.

Přečíst článek

John Lee Hooker

Vysíláno 17. března 2015, 21:00

Druhá hodina Blues Baru bude celá věnována jedné z nejvýznamnějších a také nejvlivnějších osobností bluesové muziky, Johnu Lee Hookerovi. Budeme s ním cestovat z venkovských zapadáků přes chicagská nahrávací studia až ke světové slávě, kdy si kladli za čest s ním hrát největší osobnosti nejen bluesové scény. Uslyšíte mimo jiné jeho společné nahrávky například s Carlosem Santanou, Johnnym Winterem, Keithem Richardsem, Vanem Morrisonem, Bonnie Raitt nebo kapelou Canned Heat.

Přečíst článek

Bluesové novinky

Vysíláno 17. března 2015, 20:00

Nejnovější, dvouhodinové živé vysílání Bluesbaru Ondřeje Bezra zahájí v první hodině přehled nových bluesových alb, která vyšla v posledních měsících. Budeme si pouštět mimo jiné poslední nahrávky bluesových ďáblic Dany Fuchs nebo Bettye Lavette, veterána Freddyho Colea nebo kytarových čarostřelců Popa Chubbyho, Chrise Duarta nebo Tinsleyho Ellise.

Přečíst článek

Howlin´ Wolf - korunní princ chicagského blues

Vysíláno 17. února 2015, 21:00

Zavěrečná hodina Bluesbaru je tradičně zasvěcena profilu. Už před nějakým časem jsme si na Radiu Dixie poídali o králi chicagského blues Muddym Watersovi. Byl jen jeden jediný zpěvák, který jej na jeho trůnu vytrvale ohrožoval: Howlin´ Wolf. A pravě jeho nahrávky si budeme po celou tuto hodinu pouštět.

Přečíst článek

3x blues a 3x úplně jinak

Vysíláno 17. února 2015, 20:00

Ve druhé hodině Bluesbaru se zblízka podíváme na tři aktuální alba. To první úzce souvisí s předcházející hodinou, tentokrát si ale poslechneme, jak sám Bob Dylan na albu Shadows in the Night zpívá písničky z repertoáru Franka Sinatry. Do oblasti plnokrevného texaského bluesrocku zavítáme u novinky kytaristy Smokin´ Joe Kubeka Fat Man´s Shine Parlor a z blues vychazející nadžánrovou nádhernou muziku si poslechneme v podaní kytaristy a zpěváka Bernarda Allisona na jeho albu In The Mix.

Přečíst článek

Dylanovky aneb Cover verze songů velkého mistra

Vysíláno 17. února 2015, 19:00

Jak zpívá písničky Boba Dylana bluesman Johnny Winter, muž v černém Johnny Cash, popová ikona Sting nebo syn největší hvězdy reggae Boba Marleyho? To všechno a ještě mnoho dalšího na stejné téma uslyšíte v první hodině Bluesbaru, která bude celá věnována coververzím dylanovek.

Přečíst článek

Stevie Ray Vaughan

Vysíláno 20. ledna 2015, 21:00

Poslední hodina lednového Bluesbaru je věnována texaskému kytaristovi a zpěvákovi Steviemu Rayi Vaughanovi, jedné z největších osobností bluesové scény 80. let. Přestože tragicky zahynul před čtvrtstoletím, jeho vliv na hudební scénu dodnes přetrvává.

Přečíst článek

Rory Block, Dr.John a Gov´t Mule

Vysíláno 20. ledna 2015, 20:00

Druhá hodina Bluesbaru patří komentovaným recenzím. Budeme hovořit o třech albech, z nichž každé zní úplně jinak, jedno ale mají společné: jsou vesměs poctami bluesových hudebníků některým jejich předchůdcům.

Přečíst článek

To nejlepší z roku 2014. A nejen z blues.

Vysíláno 20. ledna 2015, 19:00

V první hodině Bluesbaru Ondřeje Bezra si připomeneme některá důležitá a kvalitní alba loňského roku. A to nejen v čistě bluesovém žánru.

Přečíst článek

Další podcasty