Blues Bar: Jimi Hendrix, jak ho (možná) neznáte

Blues Bar: Jimi Hendrix, jak ho (možná) neznáte

Tématem úterního dvouhodinového Blues Baru Ondřeje Bezra bude tentokrát muž, mnohými dodnes, i pětačtyřicet let po smrti, považovaný za nejlepšího kytaristu všech dob: Jimi Hendrix. Až na pár výjimek si ale jeho notoricky známé nahrávky pouštět nebudeme.

Dolů

První hodina vysílání bude, podobně jako před dvěma měsíci v případě Boba Dylana, zasvěcena plně coververzím Hendrixových písniček, a to vesměs těch nejslavnějších.

Hendrix je osobnost, před kterou neutíkají, ba dokonce před ní smekají, muzikanti skutečně všech žánrů. Jeho vliv zasahuje i tam, kde byste to možná ani nečekali. Že Hendrixovu hudbu nahráli jeho vrstevníci typu Erika Claptona, asi nepřekvapí. Stejně tak je logické, že se k ní "vyslovili" bluesmani jako Taj Mahal nebo Buddy Guy. A také lze očekávat, že se budou chtít dotknout jeho hvězdného prachu rockové kapely, v jejichž vlastní tvorbě je Hendrixův otisk jasně patrný: Living Colour nebo Red Hot Chili Peppers.

Ale co třeba kmotr punku Iggy Pop? Co popový génius Sting? Progresivní jazzový big band Gila Evanse? Temně poprockoví The Cure, raper Ice T nebo dokonce bůh alternativy Frank Zappa? A jako třešnička na dortu kontroverzní houslista z hájemství klasické hudby Nigel Kennedy? Nalaďte si Rádio Dixie a uslyšíte.

Druhou hodinu se pak budeme věnovat samotnému Jimimu Hendrixovi. A protože se pořad jmenuje Blues Bar, zaměříme se převážně na pozici kytaristy v rámci bluesové muziky. Ze které samozřejmě vyšel a která po jeho zásahu už nezůstala stejná jako předtím. K obrazu svému uzpůsobil řadu slavných bluesových standardů, do bluesové podoby předělal některé své slavné rockové písně a když vzal zcela výjimečně do ruky akustickou kytaru, nezaznělo z ní opět nic jiného než blues.

  • Blues bar Ondřeje Bezra, live 21. 4. 2015, 20:00-22:00 
  • Starší díly naleznete zde
  • Foto (c) pixgood.com