Železná srdce: Hanební pancharti v tanku Sherman.

Železná srdce: Hanební pancharti v tanku Sherman.

Blíží se konec 2. světové války a Němci se bez boje vzdávají. Pche, tak na to zapomeňte a skočte si do kina na Železná srdce. Všechno totiž bylo trochu jinak. Tank Fury o tom ví své.

Dolů

Železná srdce (Fury) jsem viděl třikrát a rád bych se s vámi podělil o svůj názor a zážitky z tohohle filmu. Scenárista a režisér David Ayer postavil tankistický příběh z konce války na osvědčených ksichtech, takže žádné módní novinky v podobě čerstvě vylíhlých herců nečekejte. Brad Pitt v roli unavenýho a vyflusanýho velitele tanku působí naprosto důvěryhodně a nový člen posádky v podání Logana Lermana zírá na hrůzy války jako králík na mrkev.

Záběry, co vás přikovají do sedaček

Film má v některých pasážích přesně tu syrovost, co Spielbergův opus Zachraňte vojína Ryana (1998). Naturalistickými záběry na utrhané končetiny, vyhřezlá střeva a jiné tělesné součástky na pláži Omaha, které nutily některé diváky blít v kině pod sedačku, rozhodně nešetří ani Železná srdce. Půlka hlavy v kokpitu tanku, rozšmelcovanej Němčour v bahně cesty, po němž přejede tank a profil mu udělá ještě tenčí, popřípadě velitel tanku Sherman koukající z věže otevřeným příklopem do té doby, než přiletí střela z Tygra a „ustřihne“ ho i s poklopem. Podobné záběry vám tento film naloží na těch správných místech tak, že vám to nafoukne hlavu.

Filmaři ctili dobu

Velmi jsem ocenil solidní dobovou věrnost výstroje a výzbroje. Obzvlášť němečtí vojáci jsou ve filmu vyzbrojeni vším možným - Kar 98k, Gew 43, panzerfausty a dalšími typy velmi nejednotné výzbroje. Přesně tak, jak by se dalo chvíli před totální porážkou očekávat.

Vojenská technika použitá ve filmu sedí a dost mě překvapilo, že tvůrci filmu šli až do takových detailů, že například tanky Sherman, které v jednu chvíli útočí na německého Tygra, mají tři různé typy kanónů. Naprosto realisticky působí i maglajz německejch jednotek smíchanej z volksšturmu, SS, wehrmachtu a toho, co kdo našel v příkopě u cesty. Taky vám to otevře oči, pokud jste si mysleli, že se všichni Němci na konci války jenom vzdávali. Pěkný prd, pořád byli dost schopní nakopat Amíkům prdel a Brad Pitt a jeho „Zuřivec“ to moc dobře věděli.

Blázni z tanku (bez psa)

Co mě fakt dostalo do kolen, a proč jsem tenhle film viděl třikrát, je psychologie postav posádky tanku. Když jsem film viděl poprvé, říkal jsem si, sakra, kdo v tom tanku drží ty magory pohromadě, aby se nepostříleli nebo neutekli. Po druhé jsem nabyl přesvědčení, že je drží Brad Pitt v roli velitele tanku a po třetím zhlédnutí jsem přesvědčenej, že je tank Fury pojízdný detašovaný pracoviště blázince v Bohnicích.

Spousta filmů o válce je vyumělkovaná a s opravdovými válečnými barvami má málo společného. Tenhle film s nimi má společného naopak až moc. Posádka tanku, která se během války změnila z vojáků v psychopaty, scény kde Američané střílí zajatce nebo dělají, co oficiální historie připouští velmi nerada, to vše je divákovi představeno bez příkras a historických klišé.

Prostě a jednoduše, tankisté se neustálým bojovým nasazením, které začalo někdy v třiačtyřicátém v Africe, dostali do stavu naprostého vyčerpání a sociálního i citového kómatu. Střelec tanku, kterého krásně zahrál  Shia LaBeouf, má oči neustále plovoucí v slzách a řidič ztvárněný Michaelem Peñou má z příslovečných „pěti pohromadě“ maximálně tři! Popravdě, když jsem koukal na tu ocelovou rakev, zbláznil bych se taky a místo „FURY“, bych ten tank pojmenoval „IRON TOMB“!

Sakra! Na co jsem málem zapomněl, velitel tanku má jako osobní zbraň kořistní německý StG 44! Takže jo, určitě na to jděte, nejsou to vyhozený prachy. 

Jan Korbel

Jan Korbel

Mám rád military a vojenskou historii. Nemám rád soudruhy odkudkoli a magory z ISIS. Jsem mladej kluk, jenom už trochu dlouho.

All articles of the author

Izraelské Shermany: Tanková historie plná kontroverzí

Izraelské Shermany: Tanková historie plná kontroverzí

Lukáš Visingr , Americký tank M4 Sherman měl svého času kontroverzní pověst, pro židovský stát byl ovšem spolehlivým „tahounem“ jeho obrněných sil.

Peklo u El Guettaru – americké Halftracky odolaly německým Tigrům

Peklo u El Guettaru – americké Halftracky odolaly německým Tigrům

Tomáš Chalupa , Tunisko 1943. Nepočetné jednotky obrněných transportérů dokázaly svými 75mm děly zničit i nejlepší německé tanky.

Rough Rider na pláži Utah: V 56 letech v první vlně invaze do Normandie

Rough Rider na pláži Utah: V 56 letech v první vlně invaze do Normandie

Jan Korbel , Syn 26.prezidenta USA brig.gen.Theodore Roosevelt Jr. svému tátovi na pláži Utah ostudu rozhodně neudělal.