Rough Rider na pláži Utah: V 56 letech v první vlně invaze do Normandie

Rough Rider na pláži Utah: V 56 letech v první vlně invaze do Normandie

Syn 26.prezidenta USA brig.gen.Theodore Roosevelt Jr. svému tátovi na pláži Utah ostudu rozhodně neudělal.

Dolů

Dne 6.června 1944 se Brig.gen.Theodore Roosevelt Jr. vylodil s první vlnou 4. pěší divize na pláži Utah. Kvůli jeho zdravotnímu stavu mu to nadřízení nechtěli dovolit, ale nakonec se mu povedlo je přesvědčit. Ve svých 56 letech byl nejstarším účastníkem invaze a zároveň jediným generálem, který vstoupil na pláže Normandie hned s první vlnou. 

To, že se na pláži Utah Američané vylodili téměř bez problémů a s minimálními ztrátami, bylo ve velké míře právě díky T. Rooseveltovi. Následkem špatného počasí a mořským proudům přistála první výsadková vlna téměř o dva kilometry jižněji, než měla. Ještě dřív, než zafungoval „Murphyho zákon“ a než stihlo dojít ke všeobecnému zmatku, který by měl pravděpodobně katastrofální následky, zasáhl generál Roosevelt. 

Jeepů pojmenovaných Rough Rider používal gnr.Roosevelt několik. Tento záběr pochází z Itálie, ještě než byl T.Roosevelt převelen ke 4.pěší divizi do Británie.

Když zjistil, k čemu došlo, nechal všechny ostatní vlny výsadku přesměrovat na nové místo vylodění, které mělo výhodnější terén než původně stanovené. Tím byly ovšem všechny původní plány k ničemu a bylo potřeba improvizovat, aby se útok nezastavil hned na pláži. Generál Roosevelt svou holí, kterou byl vyzbrojen kvůli těžké artritidě, popoháněl vojáky pryč z pláže směrem do vnitrozemí, aby se co nejdříve spojili s americkými výsadkáři. Naprosto klidný se procházel v nepřátelské palbě a vyděšeným vojákům vyprávěl vtipy svého otce. V jejich čele pak vedl útok z pláže Utah. 


Takováhle idylka to na Utahu asi nebyla...

Za tuto chladnokrevnost, operativnost a osobní nasazení získal Theodore Roosevelt nejvyšší americké vyznamenání – Congressional Medal of Honor. Bohužel mu byla udělena posmrtně.  Dne 12. července 1944 v blízkosti města Sainte-Mère-Église zemřel na srdeční mrtvici. I když nepadl v boji, bylo to rozhodně velice blízko jeho přání „zemřít s mečem v ruce ze všech stran obklopen mrtvými nepřáteli“. V den své smrti měl být povýšen na generálmajora a mělo mu být svěřeno velení 90th Infantry Division.

Pohřbu gen.Roosevelta se 12.7.1944 účastnili mimo jiné i generálové Bradley a Patton (první a druhý zleva)

„Rough Rider Sue“ 

Sue je oblečena do klasiky, kterou oblékali američtí pěšáci do roku 1944. Na hlavě má přilbu M1 se síťkou, bunda je M 1941 Jacket a boty US Service Shoes + US spinky M 1938. Z výstroje si Zuzanka natáhla US cartridge belt M 1923 + US M 1936 suspenders a jako zbraň nic jiného než M1 Garand na náboj 30-06 Springfield.


Limitovanou sérii triček Rough Rider Sue naleznete v našem eshopu

4st infantry division „Ivy“

4.pěší divize americké armády je jednotka, která se proslavila už za první světové války. Její bojová cesta v druhém světovém válečném běsnění začala v Normandii v den-D, 6. června 1944. „IVY“ vyčistila poloostrov Cotentin a zúčastnila se dobytí Cherbourgu dne 25. června. Následoval boj o Paříž, bitva v Ardenách a svou válečnou pouť ukončila divize v Miesbachu v Bavorsku 2. května 1945. Následovalo bojové nasazení ve Vietnamu, Iráku, Afghanistánu a v současnosti se její příslušníci podílejí na bojových akcích proti jednotkám ISIS v Sýrii.

Dobový dokumentární film popisující nasazení 4th Infantry Division ve Francii

Jeep Willys „Rough Rider“

Gen. T.Roosevelt nazval svůj osobní jeep po jednotce 1st United States Volunteer Cavalry, které velel jeho otec za španělsko-americké války v roce 1898. Tato jednotka, se stejně jako její velitel, který se stal později 26. prezidentem Spojených států amerických, nesmazatelně vepsala do síně slávy amerických dějin.

Rooseveltův jeep Rough Rider zachycený objektivem vojenského kameramana ve francouzském Sainte-Mère-Église

Jan Korbel

Jan Korbel

Mám rád military a vojenskou historii. Nemám rád soudruhy odkudkoli a magory z ISIS. Jsem mladej kluk, jenom už trochu dlouho.

All articles of the author

John Singleton Mosby: Příběh ducha v šedém a jeho nepolapitelných rangerů

John Singleton Mosby: Příběh ducha v šedém a jeho nepolapitelných rangerů

Jan Korbel , Byla jich hrstka a nikdy se nevzdali. Zajali i seveřanského generála. V podvlíkačkách.

Když utíkáš před odstřelovačem, umřeš unavený: Snipeři ve Vietnamu, část 1.

Když utíkáš před odstřelovačem, umřeš unavený: Snipeři ve Vietnamu, část 1.

Jan Korbel , Nejslavnější odstřelovači vietnamské války. Bert Waldron a Chuck Mawhinney

Poškozená B-17 nad Německem a elitní stíhač Luftwaffe se srdcem rytíře

Poškozená B-17 nad Německem a elitní stíhač Luftwaffe se srdcem rytíře

Josef Hladík , Posádka amerického bombardéru vděčí za své životy pilotovi německé Luftwaffe. I takové příběhy píše válka. Z nepřátel se někdy mohou stát ti nejlepší přátelé.