Rychle a zběsile: Nejrychlejší pásovec a další filmová vojenská vozidla

Rychle a zběsile: Nejrychlejší pásovec a další filmová vojenská vozidla

Na filmová plátna vtrhnul již osmý díl filmové série, ve které se neprohání jen rychlá auta, ale někdy i nejrůznější obludnosti vojenského původu.


Dolů

Začínalo to jako ne moc náročný film o pouličních závodech, dálničních lupičích a policajtech v přestrojení, ale postupně se to vyvinulo do velkolepé akční série, do níž se potom přimíchala špionáž, kybernetická válka a spousta dalších ingrediencí. Řeč je o fenoménu Rychle a zběsile (The Fast and the Furious), jehož osmý díl měl premiéru 13. dubna 2017.


Obrněný automobil Terradyne Gurkha na záběru ze snímku Rychle a zběsile 5

V prvních filmech si to obvykle rozdávaly velké americké káry a hbitá autíčka z Japonska, samozřejmě s pořádným tuningem, ovšem v pozdějších dílech se vozový park začal rozšiřovat, takže se do něj dostaly i exotické obrněné automobily nebo různá pásová vozidla.

Nezapomenutelná adrenalinová honička s tankem ve filmu Rychle a zběsile 6.

Obrněnce pro rychlé a zběsilé chlapy

Zlomový byl v tomto smyslu pátý díl (2011), v němž sestavu herců, jíž dosud dominovali Vin Diesel a Paul Walker, doplnil Dwayne „The Rock“ Johnson. Ten ztvárnil příslušníka speciální jednotky amerického ministerstva zahraničí a mj. díky němu se dostaly na plátno též zajímavé obrněné vozy. Standardním automobilem oné jednotky je totiž typ Terradyne Gurkha, který se vyrábí v Kanadě na americkém podvozku Ford F-550 s osmiválcem o objemu 6,7 litru. Dostal se do výbavy řady zejména policejních útvarů celého světa, vedle toho se ovšem vozy Gurkha objevují také např. ve výzbroji syrských Kurdů, kteří bojují proti šílencům z IS. 


Pancéřovaný vůz Navistar International MXT-MVA z filmu Rychle a zběsile 6

Film Rychle a zběsile 6 (2013) poslal na plátno další obrněnec, tentokrát od firmy Navistar International. Šlo o vůz MXT-MVA, vlastně obrněnou vojenskou variantu nákladních vozidel řady XT. Je znám také pod názvem Husky, pod nímž slouží v britské armádě. Zajisté hlavní hvězdu „šestky“ ale představoval tank, jenž se objevil ve strhující honičce, natáčené na Kanárských ostrovech. Byl proti své původní podobě značně upravený, a tak to chtělo chvíli zkoumání, než se ukázalo, že šlo o britský tank FV 4201 Chieftain


Tank v Rychle a zběsile 6 byl výrazně přestavěný britský FV 4201 Chieftain

V sedmém filmu (2015) se sice žádné původně vojenské vozidlo neobjevilo, ale hlavní padouch (jehož hrál Jason Statham) řídil rádoby-vojenský „Fast Attack Car“, prý postavený s využitím součástí z typu Dodge Charger, což je ostatně vůz, jenž se v celé filmové sérii řadí mezi nejčastěji vídané (a ničené).


Groteskní automobil ze „sedmičky“ využíval součástky z vozů Dodge Charger

Vozidlo Ripsaw od nápaditých bratrů

Co nám tedy přináší letošní osmý díl, v originále The Fate of the Furious? Především vozidlo, které se pyšní titulem nejrychlejšího pásového prostředku na světě. Nese jméno Ripsaw a jeho dodavatelem je malá firma Howe & Howe Technologies, kterou založili bratři-dvojčata Geoff Howe a Mike Howe. Ty vlastně znají i někteří čeští diváci, jelikož televizní stanice Discovery Channel vysílala seriál Battle Machine Bros, v němž předváděli své nápady. Získali přezdívku „armádní bratři Wrightové“ a čerpají finance mj. od americké armády nebo agentury DARPA. 


Ve filmu Rychle a zběsile 8 řádí také Ripsaw, nejrychlejší pásové vozidlo světa

Právě díky úspěchu v jedné ze soutěží této agentury se prosadilo vozidlo Ripsaw, jež původně vzniklo jako dálkově ovládané. To bylo v roce 2005, avšak od té doby přibylo několik variant, z nichž některé už mají lidskou osádku a zbraně. Ripsaw jezdí rychlosti okolo 105 km/h, takže je označován za nejrychlejšího „pásovce“ světa, ačkoliv není přesné jej popisovat jako „tank“, protože armáda jej vidí spíše jako průzkumné vozidlo. O pohon se stará osmiválec Duramax o objemu 6,6 litru, který produkuje výkon 485 kW a krouticí moment 1356 Nm. 


Rychlý pásovec Howe & Howe Ripsaw při natáčení snímku G.I. Joe: Retaliation

Ripsaw je pojat hodně lehce a k pohyblivosti přispívá i unikátní koncepce zavěšení, díky níž má světlou výšku 61 cm. Ripsaw může nést dálkově řízené střeliště, nejčastěji s kulometem M134 Minigun ráže 7,62 mm, ve filmu se však použil 12,7mm kulomet FN GAU-21. Stojí ještě možná za zmínku, že „osmička“ Rychle a zběsile neznamená pro Ripsaw první vstup na stříbrné plátno, neboť se již v roce 2013 vyskytnul ve snímku G.I. Joe: Retaliation.

Pickup s pásy a záhadný „ruský“ vůz

Vozidlo Ripsaw však není jediným neobvyklým pásovým dopravním prostředkem, který si do scénáře tohoto filmu našel cestu. Do jedné z honiček vyráží i výrazně upravený pickup Dodge Ram, na němž ovšem nepřitahuje nejvíc pozornosti to, že přinejmenším vzhledem působí jako lehce obrněný, nýbrž fakt, že má místo čtyř kol čtveřici pásů. Pro znalce terénních automobilů to nepředstavuje žádnou novinku, protože jde o dobře známý produkt firmy Mattracks, jež své nasazovací pásy pro auta vyrábí již od roku 1994, dosud žádný film jí však nepropůjčil takový prostor. 


Další zajímavost z „osmičky“, pickup Dodge Ram s přídavnými pásy Mattracks

Pásy Mattracks lze namontovat místo kol na nápravy skoro jakéhokoli vozidla, jež má pohon 4×4, od malých čtyřkolek po mohutné traktory, ovšem nejčastěji je vidíme na terénních automobilech, jež si díky nim mnohem lépe poradí (nejen) se sněhem a ledem. Mattracks byly zkoušeny i ozbrojenými silami USA a dají se zakoupit též v České republice. 


Filmový pancéřovaný automobil „The Rhino“ v barvách ruských ozbrojených sil

Již první trailery z Rychle a zběsile 8 však nabízely rovněž několik vozů, jež nedokázali přesně pojmenovat ani největší znalci. Nebylo ostatně divo, protože obrněné terénní automobily, jež ve filmu používá ruská armáda, vznikly speciálně pro účely natáčení. Podle některých tvrzení by se mělo jednat o komplexní přestavbu policejního obrněného vozidla Lenco BearCat na podvozku Ford. Jisté je, že tento filmový obrněnec dostal od svých tvůrců jméno „The Rhino“. Ale kdo vlastně jsou jeho tvůrci? No, to je rozhodně velmi správná otázka.


Tenhle výbuch ve filmové honičce evidentně pořádně odneslo i pár ruských aut

Velká nabídka vozidel pro Hollywood

Před časem jsme psali o tom, že mnoho obrněných automobilů kategorie MRAP se od armády přesunulo do policejních služeb, což přineslo některé pozitivní i negativní dopady. Není to ale jediná cesta, kterou se tyhle ex-vojenské obrněnce vydaly, protože nemalá část z nich skončila v rukou soukromníků. Mezi největší privátní provozovatele patří společnost ArmyTrucks Inc., kterou lze do jisté míry pokládat za pozemní obdobu firem, které provozují vyřazené vojenské letouny (o těch už jsme také psali). 


Už první trailer filmu Rychle a zběsile 8 sliboval opravdu výjimečnou podívanou.

Sídlí v kalifornském městě Santa Clarita, tzn. velmi blízko Hollywoodu, což samozřejmě není žádná náhoda, protože chlapi z ArmyTrucks Inc., většinou vysloužilí vojáci, se specializují na poskytování vojenských vozidel pro účely natáčení. A byli to také oni, kdo vyrobili „ruské“ obrněnce „The Rhino“ pro Rychle a zběsile 8. Kromě toho se v jejich filmografii vyskytuje přes 140 (!) filmů a seriálů, z nichž můžeme coby příklady uvést snímky jako Americký sniper, Godzilla, Iron Man, Terminator 3 či Transformers


Jeden z řady obrněných vozů BAE Systems Caiman v nabídce Army Trucks Inc.

Prostě platí, že když producenti potřebují vojenská vozidla, volají do ArmyTrucks, protože v nabídce téhle firmy figurují opravdu zajímavé věci. Vedle řady „obyčejných“ užitkových a nákladních vozů může zajistit zmíněné obrněnce kategorie MRAP, např. BAE Systems Caiman, RG-32M nebo Force Protection Buffalo. Jak dokazuje „The Rhino“, zabývá se i různými konverzemi a může dodat vozy se všemi myslitelnými nátěry, takže americký střední nákladní automobil Oshkosh FMTV si může „střihnout“ i roli ruského vozu KAMAZ.


Americký nákladní vůz Oshkosh FMTV před a po konverzi na ruský KAMAZ

Exotika na kolech a sbírka „pásovců“

„Arzenál“ značky ArmyTrucks však obsahuje i jiné „lahůdky“. Většina jejích automobilů sice pochází z USA, resp. byla vyřazena z amerických ozbrojených sil, avšak některé byly získány ze zahraničí. Slavné britské vozy Land Rover a japonské Toyoty či Nissany zřejmě moc údivu nevyvolají, jenže ve skladech stojí i dnes takřka zapomenuté francouzské nákladní automobily SUMB, produkty ruských automobilek ZIL a UAZ (které dobře známe z české armády) a jako snad největší „exotika“ čínský armádní džíp od firmy Beijing


Společnost Army Trucks Inc. vlastní také tento terénní vůz čínské značky Beijing

Bylo by však zásadní chybou si myslet, že se společnost ArmyTrucks omezuje pouze na kolové dopravní prostředky. Má totiž také pozoruhodnou sbírku přinejmenším šesti „pásovců“, jež zahrnuje mj. obrněný transportér M113, jeřábové vyprošťovací vozidlo M578 a mostní tank M48 AVLB. Čtvrtým vozidlem na pásech je prostředek Tracked Rapier, což je samohybné odpalovací zařízení pro britské rakety země-vzduch Rapier (ty jsou pochopitelně nahrazeny maketami). 


V nabídce Army Trucks Inc. najdeme i britský raketový komplex Tracked Rapier

Působivý výčet završují dva skutečné tanky s názvem „M1 Vis Mod Tank“. Na první pohled se může zdát, že skutečně jde o vozidla M1 Abrams, jenže jak sama firma naznačuje oním názvem („Visual Modification“), fakticky jsou to (na provoz levnější) tanky M60 Patton, jež byly upraveny do podob Abramsů. Když tedy ve filmu uvidíte tank, který vypadá jako Abrams, ale přece jen se trochu liší, patrně jde o jeden z obrněnců z nabídky společnosti ArmyTrucks.


Původně tank M60 Patton, dnes „falešný“ M1 Abrams pro potřeby Hollywoodu

Lukáš Visingr

Lukáš Visingr

Vojenský a bezpečnostní analytik, publicista, konzervativní vlastenec, sionista a milovník života, který chce vidět smrt politické korektnosti.

All articles of the author

Chevrolety proti Rommelovi: Americké vozy britských jednotek LRDG

Chevrolety proti Rommelovi: Americké vozy britských jednotek LRDG

Lukáš Visingr , Mezi nejzajímavější kapitoly historie druhé světové války v Africe zaručeně náleží operace sil LRDG s automobily z druhé strany Atlantiku.

Od armády k policii: Obrněná vozidla mění barvy a budí rozpaky

Od armády k policii: Obrněná vozidla mění barvy a budí rozpaky

Lukáš Visingr , Do výzbroje americké policie nastoupila armádní obrněná vozidla. Jedná se o žádoucí zvýšení schopností, nebo o nežádoucí militarizaci policie?

Stíhačky kontraktorů: Soukromá vojenská letectva

Stíhačky kontraktorů: Soukromá vojenská letectva

Lukáš Visingr , V Americe i jinde dnes působí řada soukromých společností, které provozují proudová letadla a poskytují podporu při výcviku ozbrojených sil.