Kanóny a kulomety made in 1865: Americká občanská válka na jižní Moravě

Kanóny a kulomety made in 1865: Americká občanská válka na jižní Moravě

Jestli máte první červnový víkend čas, zaručeně se přijďte podívat na rekonstrukci jedné z bitev z americké občanské války. Gatlingův rotační kulomet totiž v akci uvidíte málokde…

Dolů

Nějakých 27 kilometrů od Brna leží malá obec Železné, kde se letos už po čtrnácté setkají fandové války Severu proti Jihu a ukážou sobě i ostatním, že tohle jejich „bláznění“ se starýma flintama a uniformama fakt má smysl. Každý rok na začátku června (letos v sobotu 4.6.) se dělá rekonstrukce nějaké bitvy, někdy malé, někdy větší. A teď to padlo na jednu z těch větších, protože to bude Petersburg. 


Tahle bitva, ke které došlo 2. dubna 1865, byla hodně důležitá pro celou válku, protože po téhle porážce už to Jih prostě nezvládal a za týden kapituloval generál Lee u Appomattoxu, což byl už víceméně konec. Ale Petersburg hodně znamenal taky pro celé dějiny válčení, protože už se tam třeba kopaly složité zákopové linie a pálilo se z prvních kulometů. 


Taková malá ochutnávka pekla, který měli za nějakých padesát let zažít vojáci v Evropě. Možná i kvůli tomu stojí za to přijít, protože u Železného nebude jenom pár desítek chlapů, co budou hrát „Yankeeje“ a „Rebely“, a jejich báječných ženských, který je podporují až tak, že se k tomu stylově oblíkají. Bude tam totiž i ten kulomet, konkrétně perfektní replika šestihlavňové obludy, kterou vymyslel Richard Gatling. Točí se tam klikou, náboje se cpou shora, vypadá to celé snad trochu směšně, jenže tehdy to působilo jako zjevení z Apokalypsy, kterého se báli snad i vlastní vojáci. 


Taky nějaká dělostřelecká podpora bude, o tu se postarají (mimo jiné) Louisianští Tygři, o kterých už asi víte z jednoho nedávného článku. Kromě bitvy vás čeká stanový vojenský tábor a pořádná stylová večerní akce. Tak se „politicky korektně“ říká tomu, když pivo teče proudem a u toho hraje country hudba. A to k tomu praštěnýmu dospěláckýmu „hraní na vojáky“ prostě patří, ne? Uvidíme se u Petersburgu!


Lukáš Visingr

Lukáš Visingr

Vojenský a bezpečnostní analytik, publicista, konzervativní vlastenec, sionista a milovník života, který chce vidět smrt politické korektnosti.

All articles of the author

Generál Robert E.Lee na limitované stokusové sérii nových triček DixieGear

Generál Robert E.Lee na limitované stokusové sérii nových triček DixieGear

Martin Pešek , Tři z nových triček DixieGear s generálem Lee a k tomu CD Whiskey a poslední rebel získají zdarma výherci naší soutěže.

Jak jsem (málem) hrdinně padl za vlajku Konfederace

Jak jsem (málem) hrdinně padl za vlajku Konfederace

Mr. Beman , Reportáž z rekonstrukce jedné z bitev americké občanské války se neplánovaně zvrhla v ostré bojové nasazení

Víkend s Louisianskými tygry aneb Další sonda do hlubin českého jižanského reenactingu

Víkend s Louisianskými tygry aneb Další sonda do hlubin českého jižanského reenactingu

Jan Korbel , Náš reportážní tým strávil víkend v 19.století mezi elitou konfederační armády. Chtěli jsme zjistit, proč si chlap vezme flintu těžkou jako kráva, ušije si doma uniformu, zamotá se do koženého řemení výstroje a blbne někde na poli, louce či v lese.