Gun-trucky Orientu: Improvizace pro pouštní válčení

Gun-trucky Orientu: Improvizace pro pouštní válčení

Nejčastější „bojová vozidla“ v konfliktech na Blízkém a Středním Východě představují různé vyzbrojené úpravy užitkových a nákladních automobilů.


Dolů

Firma Toyota čelí obviněním, že fakticky vyrábí zbraně pro Islámský stát, protože její vozidla jako Land Cruiser a Hilux patří mezi nejoblíbenější dopravní prostředky islamistů. Faktem je, že povstalci v arabském a africkém světě sázejí nejčastěji právě na „gun-trucky“ postavené na bázi lehkých užitkových automobilů, a to nejen těch japonských. Nabízíme vám proto stručné seznámení s touto kategorií provizorní bojové techniky.

Pojem „technical“ a přehled typů

Na záběrech z konfliktů ve třetím světě (včetně těch současných v Libyi, Sýrii či Iráku) běžně vidíme lehké užitkové automobily doplněné provizorní výzbrojí. Tato vozidla, jež se většinou označují anglickým slovem „technical“, se používají přinejmenším od 80. let, avšak toto slovo se poprvé objevilo v 90. letech během konfliktu v Somálsku. Na počátku byl pojem „technical assistance grants“, jímž různé nevládní organizace zakrývaly fakt, že si jako ochranu najímaly různé místní milice. A ty obvykle používaly vyzbrojené vozy Toyota Land Cruiser, kterým se následně začalo říkat „technical“. 

Japonský valníkový automobil Toyota Hilux patří mezi nejoblíbenější typy vozidel arabských povstalců a teroristů (na snímku ti z Islámského státu).

Základní konstrukční vzorec tohoto vozidla zůstává shodný, ačkoli se proměňují konkrétní prvky, tzn. zejména výchozí typ vozidla a jeho zbraně. Největší oblibě se stále těší nesmrtelná Toyota Land Cruiser, hodně se ovšem uplatňují i další japonské vozy, např. Toyota Hilux, Mitsubishi L200 a Nissan Navara. V některých zemích se vyskytují i čínské automobily Tayo Grand Hiland a samozřejmě lze pořád narazit i na nezničitelné vozy Land Rover či produkty amerických firem GMC, Chevrolet, Jeep a Dodge

Specifický případ reprezentují iráčtí Kurdové, v jejichž výbavě figuruje velký počet vozidel Mercedes-Benz, jež pocházejí od početné a bohaté kurdské diaspory v Německu. Kromě těchto lehkých terénních a užitkových vozidel se na „gun-trucky“ někdy přestavují i těžší nákladní vozy mnoha značek od těch, jež jsou dobře známé i u nás, až po vysoce exotické „kousky“, jako je japonská firma Hino, čínská značka DongFeng či turecký podnik Otokar.

Tento vůz HMMWV, vybavený novou pancéřovanou karosérií a kulometným střelištěm, patří milicím Pešmerga, tzn. jednotkám iráckých Kurdů.

Mohlo by se vám také líbit

Velmi široká nabídka palebné síly

Na ložnou plochu, resp. korbu takového vozu se poté instalují zbraně, jejichž spektrum je také neobyčejně široké. Nejčastěji se používají kulomety ráže 7,62 mm, 12,7 mm a 14,5 mm, mezi nimiž převažují ty ruské, resp. sovětské, popřípadě jejich čínské kopie. Oblíbené jsou ovšem i legendární americké „padesátky“, tj. půlpalcové kulomety Browning M2. Kromě kulometů se velmi často montují i sovětské protiletadlové dvojkanony ZU-23 ráže 23 mm či bezzákluzové kanony M40 ráže 106 mm americké výroby. 

Veliký nárůst obliby zaznamenávají v posledních letech i provizorní instalace zbraní, jež byly sejmuty nebo vymontovány z letounů a vrtulníků, takže na automobilech stále častěji vídáme typicky tvarované válcové raketnice se sovětskými neřízenými raketami ráže 57 a 80 mm. Z dalších typů raketových zbraní, které jsou dosti často umístěné na vozidlech kategorie „technical“, je nutno uvést zejména dělostřelecké raketomety ráže 122 mm (resp. trubice získané ze 122mm raketometů BM-21 Grad) a 107 mm (nejčastěji čínský Typ 63 nebo jeho íránské kopie). 

Výroba nejrůznějších improvizovaných zbraní v dílnách povstalců v Libyi

Zbraně všeho druhu bývají na korbách nainstalovány buď na klasických standardizovaných lafetách, nebo na provizorních montážích, jež mají také někdy velice zajímavá řešení. Např. zbraně pocházející z jiných vozidel či letadel samozřejmě většinou nemají klasické spouště, nýbrž elektrické či lankové spouštění, což se při montáži na „gun-truck“ dá řešit mj. tím, že se k lankům připojí brzdové páky z jízdních kol! Někdy se ale sahá k ještě zajímavějším a pokročilejším konstrukcím.

Užitkový automobil Toyota Land Cruiser libyjských rebelů odpaluje sovětské neřízené rakety S-5 kalibru 57 mm z původně letecké 32hlavňové raketnice.

Provizorní pancéřování a střeliště

Na vozidlech rebelů v Libyi a Sýrii se totiž potom začalo objevovat i provizorní pancéřování a nakonec i zbraně s dálkovým ovládáním. Nejmenší stupeň snahy o zvýšení ochrany znamenají přivařené ocelové desky chránící zranitelná místa automobilu, tzn. zejména chladič, čelní sklo či palivovou nádrž. Na některých vozidlech chrání pancíř i střelce na korbě a někdy jde takřka o „druhou karosérii“. 

Nejvyšší stupeň představují vozidla, u nichž už z původního automobilu zůstal jen podvozek a motor, kdežto obrněná karosérie vznikla zcela nově. Určitě nejznámější z nich je improvizovaný obrněnec Sham II, který v listopadu 2012 představili syrští povstalci. Na podvozek lehkého užitkového automobilu instalovali hranatou karosérii, jež chrání i kola a je svařena z ocelových plechů, které mají údajně vydržet i střelbu z kanonů ráže 23 mm. To je nejspíše značně nadsazený údaj, nepochybný je ovšem fakt, že vozidlo nese dálkově ovládané střeliště. 

Improvizovaný obrněný automobil Sham II z výzbroje syrské opozice

Podobný prvek byl na jednom „technicalu“ zaznamenán i v Libyi, ale syrská opozice vyvinula takových zařízení hned několik. Na obrněnci Sham II se jedná o střeliště, na němž se nachází 7,62mm kulomet PK a kamera, jejíž signál se přenáší na monitory v obrněnci, a proto může střelec mířit kulometem bezpečně zevnitř vozidla, k čemuž se užívá ovladač ze systému Sony PlayStation (u jiných provizorních dálkově řízených střelišť to bývají i tablety). Sham II má navíc čtyři další kamery, a to tři vpředu a jednu vzadu. Údajně byl úspěšně nasazen během bojů ve městě, ale jeho další osudy nejsou známé.

Ukázky různých provizorních obrněných vozidel ze syrské občanské války


Typická vozidla kategorie „technical“, která libyjští povstalci vytvořili na základě automobilů Toyota Land Cruiser. Oba vozy mají 14,5mm kulomety KPV, ten vpředu má jeden na střelišti ZPU-1 a ten vzadu dva na střelišti ZPU-2.

Na užitkové automobily se často instalují i různé typy dělostřeleckých raketometů. Tento vůz Toyota Land Cruiser z výzbroje libyjských povstalců obdržel lafetu pro několik odpalovacích trubic ze sovětského 122mm raketometu BM-21 Grad.

K největším kuriozitám u libyjské opozice patřil tento vůz Toyota Land Cruiser, na němž byla umístěna kompletní věž z bojového vozidla pěchoty BMP-1. Filmové záběry doložily, že jeho kanon ráže 73 mm byl skutečně schopný palby.

Přestože nejčastějším základem arabských „gun-trucků“ jsou japonské vozy, občas se objevují i jiné typy, např. čínské automobily Tayo Grand Hiland. Tento exemplář libyjských rebelů byl vyzbrojen kulometem FN MAG ráže 7,62 mm.

Mezi nejzajímavější konstrukce syrských povstalců patří obrněný automobil Sham II, který už disponoval úplně novou karosérií, svařenou z oceli o síle kolem jednoho palce. Obrněnec nese dálkově ovládané střeliště se 7,62mm kulometem PK.

Libyjští povstalci použili tento užitkový automobil Mitsubishi L200 jako platformu k montáži dělostřeleckého raketometu. Jde o čínskou 107mm zbraň Typ 63, která má standardně dvanáct hlavní, ovšem tento exemplář jich má pouze devět.

Specifikem kurdských ozbrojených jednotek (tzv. milicí Pešmerga) je silné zastoupení vozidel německé výroby, jako je terénní Mercedes-Benz G. Na tomto automobilu je umístěný 106mm bezzákluzový kanon M40 amerického původu.

Konvoj libyjských povstalců sestává převážně z lehkých užitkových automobilů Toyota Hilux a Toyota Land Cruiser. Na dvou vidíme oblíbený prvek z arzenálu arabských povstalců, a sice původně letecké raketnice pro 57mm neřízené rakety.

Syrská opozice adaptuje pro vojenské účely též užitkové vozy amerického původu. Příkladem je tento valníkový vůz značky Chevrolet, na němž je umístěno otočné pancéřované střeliště se systémem ZU-23 s účinným dvojkanonem ráže 23 mm.

Přehlídka výzbroje Islámského státu v dobytém městě Rakka obsahovala i četné improvizace, např. tento nákladní automobil Daewoo, na jehož korbě je instalovaný původně protiletadlový kanon S-60 sovětské výroby, který má ráži 57 mm.

Prameny: ATM, Jane’s, DoDBuzz.com

Lukáš Visingr

Lukáš Visingr

Vojenský a bezpečnostní analytik, publicista, konzervativní vlastenec, sionista a milovník života, který chce vidět smrt politické korektnosti.

All articles of the author

Bizarní americké „gun-trucky“ v Iráku

Bizarní americké „gun-trucky“ v Iráku

Lukáš Visingr , Asymetrický konflikt v Iráku vedl k velkým ztrátám automobilů US Army. Američané reagovali výrobou improvizovaných obrněnců.

Jak jsem (málem) hrdinně padl za vlajku Konfederace

Jak jsem (málem) hrdinně padl za vlajku Konfederace

Mr. Beman , Reportáž z rekonstrukce jedné z bitev americké občanské války se neplánovaně zvrhla v ostré bojové nasazení

Sestřelená Zera, rvačky a prázdné lahve: Stíhací eso USMC Gregory „Pappy“ Boyington

Sestřelená Zera, rvačky a prázdné lahve: Stíhací eso USMC Gregory „Pappy“ Boyington

Tomáš Chalupa , V čele svých Černých ovcí sestřeloval jedno Zero za druhým, ale nakonec skončil v moři i jeho Corsair. Pravdivý příběh opileckého krále nebes Gregory „Pappy“ Boyingtona