CZ-USA a Dan Wesson: Úspěchy České zbrojovky na americkém trhu

CZ-USA a Dan Wesson: Úspěchy České zbrojovky na americkém trhu

Jak získaly pistole a pušky z Uherského Brodu uznání i u náročných amerických střelců? A co s tím má společného legendární jméno Daniel Wesson?


Dolů

Na postoj americké společnosti vůči palným zbraním můžeme mít různé názory, jenže jisté je, že právě díky němu zaručeně neexistuje náročnější zbraňový trh než ten v USA. Američané se bez pistolí a pušek pro lov, sport i sebeobranu prostě neobejdou, a tudíž na ně většinou kladou velmi vysoké nároky. Americký trh je však naštěstí dostatečně velký na to, aby na něm uspěly nejen domácí firmy, ale také evropské značky. K těm patří i Česká zbrojovka, která letos slaví dvě jubilea spojená se svým působením v USA.

Kromě značky CZ-USA patří České zbrojovce i podnik Dan Wesson Firearms

„Druhý start“ CZ-USA v Kansas City

Firmu Česká zbrojovka, která sídlí v Uherském Brodě, zajisté není nutno dlouze představovat, protože tato značka se řadí k „rodinnému stříbru“ českého průmyslu. Její pistole, pušky i další výrobky si vydobyly věhlas nesporně světového formátu a málokdo si uvědomuje, že v dnešní Evropě už nezbývá zase tak mnoho firem, které dodávají kompletní spektrum ručních palných zbraní od kompaktních pistolí po odstřelovačské pušky. 

Populární kulovnice CZ 527 se v USA používá zejména pro lov škodné zvěře

O kvalitě zbraní této značky vypovídá též její úspěch na americkém trhu, kde působí podnik CZ-USA. Byl založen v lednu 1997, ale navzdory tomu se letošní rok nesl ve znamení „kulatých“ oslav. Počáteční působení této firmy v Oakhurstu v Kalifornii, kde ji řídil proslulý sportovní střelec Kerby Smith, totiž neprobíhalo podle plánů, a tak bylo přijato rozhodnutí provést jakýsi „druhý start“. 

Společnost CZ-USA dodává pro své lovecké kulovnice rovněž tlumiče hluku

Společnost CZ-USA se tudíž v roce 1998 přestěhovala do Kansas City, byla navázána kooperace s velkoobchodníky a přes Atlantik zamířila do vedení zkušená ing. Alice Poluchová, současná prezidentka. Již brzy se všechna tato rozhodnutí ukázala jako vysoce prozíravá, jelikož prodeje začaly růst a značka se dostala do černých čísel. Její výrobky si postupně našly řadu nadšených uživatelů a nabídka obsahuje „speciality“ pro americký trh i osvědčené „taháky“ z Česka. 

Mezi úspěšné výrobky se řadí i malorážky řady CZ 455 (na snímku verze Lux)

Mezi populární výrobky spadá mj. osvědčená opakovací kulovnice CZ 527 nebo malorážky řady CZ 455, jež se užívají zejména při lovu škodné zvěře (tzv. varmint), dále výkonné pušky série Safari Classics určené pro lov velké zvěře a v neposlední řadě brokovnice jako CZ 612 či CZ 712, které se zrodily ze spolupráce značky CZ s tureckou zbrojovkou Huglu.

Na americkém trhu bodují také brokovnice CZ, např. poloautomatická CZ 712

Lehkou kulovnici CZ 527 si Američané oblíbili především pro lov škodné

Nabídka pistolí pro jakoukoli situaci

Nejslavnějšími produkty České zbrojovky jsou však nesporně poloautomatické pistole, jelikož to byla zejména legendární „pětasedmdesátka“ neboli CZ 75, jež získala zbraním z Uherského Brodu světový věhlas. Její modernizovaná obměna CZ 75 B se pochopitelně dosud vyrábí, ale nabídka pistolí pro sebeobranu, sport i služební použití je mnohem širší. 

Slavná „pětasedmdesátka“ neboli pistole CZ 75 B si získala oblibu také v USA

Za zmínku stojí např. služební zbraň CZ 75 SP-01 Phantom s polymerovým rámem či nesmírně populární sportovní pistole CZ 75 SP-01 Shadow, jež se nedávno dočkala i následovníka ve formě zbraně nazvané Shadow 2

Špičková pistole CZ Shadow 2 je zkonstruována zejména pro sportovní střelce

V nabídce figuruje i několik výrobků s novým spoušťovým mechanismem Omega, který představuje zdokonalení a zjednodušení klasického uherskobrodského principu, který se kvůli absenci patentové ochrany dočkal rozsáhlého kopírování po celém světě. Systém Omega užívá např. kompaktní pistole CZ P-07 a full-size zbraň CZ P-09, nabízejí se však též deriváty klasické „pětasedmdesátky“ s tímto prvkem. Další generaci reprezentuje pistole P-10 C, jež se vyznačuje dnes populárním spoušťovým napínáním kohoutu, které proslavily pistole rakouské značky Glock

Pistole nové generace P-10 C se dodává i ve verzi vhodné pro instalaci tlumiče

Jistě nepřekvapí, že v USA se těší velké oblibě varianty, jež používají „typicky americké“ ráže jako .40 S&W nebo .45 ACP. V nabídce značky CZ-USA figurují i zbraně, jež jsou uzpůsobeny pro montáž tlumiče (tzv. Suppressor Ready) nebo pistole se zbarvením, které v Česku představuje vzácnost, např. Olive Drab či Urban Grey. 

Pistole CZ P-10 C se spoušťovým napínáním se dočkala nadšených pochval

Špičkoví střelci využívají také nabídky společnosti CZ Custom, jež pro pistole firmy CZ dodává rozmanité speciální doplňky a kterou vede proslavený střelecký šampion Angus Hobdell.

Poloautomatická pistole CZ 75 vybavená doplňky prestižní firmy CZ Custom


Opřít o předloktí, ale nikdy o rameno

Obrovský úspěch zaznamenal v USA nový „Škorpík“, tzn. zbraň CZ Scorpion EVO 3 S1 ráže 9 mm čili poloautomatická obměna samopalu CZ Scorpion EVO 3 A1. Tento úspěch má však specifickou povahu, jelikož standardní podoba, kterou známe i z Česka, se v USA na civilním trhu neprodává. 

9mm poloautomat CZ Scorpion EVO 3 S1 si na americkém trhu vede skvěle

Důvodem je tamější legislativa, která hledí velmi přísně na zbraně z kategorie „Short-Barreled Rifles“, kam náleží dlouhé kulové zbraně s hlavní kratší než 41 cm (16 palců) či o celkové délce kratší než 66 cm (26 palců). Tyto zbraně totiž podléhají zvláštní registraci a placení daně ve výši 200 dolarů, a proto existuje snaha se jim vyhýbat. 

Jednou z variant zbraně CZ Scorpion EVO 3 S1 je dlouhá modifikace Carbine

Americký zákazník tak může získat CZ Scorpion EVO 3 S1 buďto ve variantě Carbine, jež má hlaveň o pár milimetrů delší než 41 cm, nebo naopak ve verzi Pistol, která má celkovou délku 16 palců. 

Krátká „pistolová“ verze 9mm poloautomatické zbraně CZ Scorpion EVO 3 S1

Dále je nutno zdůraznit, že u těchto krátkých zbraní platí přísný zákaz vybavovat je čímkoli, co by umožnilo opření o rameno. Existuje prvek zvaný Arms Brace, jenž se ale smí užívat pouze pro uchycení k předloktí, nikdy ne k opření o rameno, jakkoli k tomu svádí. (Je to prostě kočkopes, jenž má vyhovět předpisům a současně poskytnout střelcům maximální komfort s tím, že pokud střelci neodolají onomu pokušení, tak vědomě poruší zákon.) 

Ještě lze dodat, že „Škorpíky“ si hodně oblíbil i Hollywood, jenž jimi v posledních letech často vybavuje filmové padouchy. 

Útočná puška CZ 805 BREN se u střelců v Americe dočkala velkých pochval

Poměrně dobře si v Americe vede i 5,56mm poloautomatická puška CZ 805 BREN S1. Kromě základní dlouhé verze s označením Carbine vzniklo i krátké „pistolové“ provedení a lze očekávat, že se v USA prosadí také modernizovaná puška CZ BREN 2.

„Pistolová“ varianta české 5,56mm poloautomatické zbraně CZ 805 BREN S1

Pod jménem legendárního vynálezce

Ambice České zbrojovky v USA ilustroval také krok, který proběhl v roce 2005 a díky němuž se stala stoprocentním vlastníkem malé, ale velice agilní firmy Dan Wesson Firearms. Ta byla založena roku 1968, takže díky ní letos Česká zbrojovka slavila ještě jedno kulaté výročí. Ono jméno firmy v žádném případě nepředstavuje pouze náhodnou shodu, neboť zakladatel Daniel Baird Wesson II (1916–1978) byl pravnukem slavného konstruktéra, jenž společně s Horacem Smithem založil dodnes existující značku Smith & Wesson

Američtí konstruktéři Horace Smith, Daniel B. Wesson a Daniel B. Wesson II

Společnost Dan Wesson Firearms se nejdříve věnovala hlavně výkonným revolverům, jenže v 80. letech se potýkala s problémy, ze kterých se dostala až na konci 90. let. Tehdejší nový majitel Robert W. Serva se rozhodl, že vedle revolverů bude vyrábět též kvalitní „klony“ pořád vysoce populární pistole Colt M1911, a přesunul výrobu z Massachusetts do státu New York. Koupení této firmy reprezentovalo pro Českou zbrojovku další posílení pozic na americkém trhu, a to zejména v sektoru zbraní, které ocení ti nejnáročnější uživatelé. 

Společnost Dan Wesson Firearms dosud nabízí i výkonný revolver Model 715

Dan Wesson Pointman se řadí mezi „klony“ zbraně Colt M1911 ráže .45 ACP

Nabídka značky Dan Wesson pořád obsahuje i jeden výkonný revolver, a sice Model 715 kalibru .357 Magnum, ovšem většinu portfolia tvoří různé deriváty pistole M1911. Mezi nejoblíbenější se řadí typ Pointman, kompaktní V-Bob s velmi kvalitním estetickým provedením nebo typ Discretion určený pro instalaci tlumiče. 

Pistole Dan Wesson V-Bob kombinuje výtečné výkony a estetické provedení 

Vedle pistolí kalibru .45 ACP se dodávají též zbraně jiných ráží, např. .38 Super, 9 mm Parabellum či 10 mm. Není nijak vzácné slyšet od profesionálních střelců názor, že výrobky společnosti Dan Wesson patří mezi vůbec nejkvalitnější deriváty konstrukce M1911.

Střelby z několika poloautomatických pistolí značky Dan Wesson Firearms

V nabídce našeho eshopu s originálními tričky DixieGear samozřejmě "střelecké" motivy nemůžou chybět.

Lukáš Visingr

Lukáš Visingr

Vojenský a bezpečnostní analytik, publicista, konzervativní vlastenec, sionista a milovník života, který chce vidět smrt politické korektnosti.

Všechny články autora

Konfederační revolver LeMat: Deset ran ze dvou hlavní

Konfederační revolver LeMat: Deset ran ze dvou hlavní

Lukáš Visingr , Snad nejzajímavějším revolverem občanské války byl LeMat, který důstojníkům Konfederace nabízel devět ran v bubínku a desátou v brokové hlavni.

Samopal Thompson – legenda legend

Samopal Thompson – legenda legend

Tibor Šiška , Nezbytná výbava gangsterů, policistů i vojáků. Příběh legendárního samopalu se čte jako detektivka i jako válečný román.

Za potomky Čechů do Texasu aneb Když tě kovboj zdraví „Jak sa maš?“

Za potomky Čechů do Texasu aneb Když tě kovboj zdraví „Jak sa maš?“

Petr Mečíř , Koláče, polka a pivo. Bez Čechů a Češek by to nebyl Texas a Texasani to dobře vědí.