Hurá na Jih 10: Vším, čím jsem byl, jsem byl rád, říká kapelník Na starý kolena bandu Tomáš Kotora

Hurá na Jih 10: Vším, čím jsem byl, jsem byl rád, říká kapelník Na starý kolena bandu Tomáš Kotora

Hard american country music zez Plzně, další porce valašského boogie z Rožnova, americká southern rocková klasika a pozvánka na festival Stetson & Bourbon v Otrokovicích.

Dolů

Jubilejní desátý díl jižanského hudebního měsíčníku Hurá na Jih tentokrát začneme tradičními miniprofily českých jižanských alb. Opět se vrátíme na Valašsko do Rožnova pod Radhoštěm, kde v roce 1999 vydala místní partička Stetson své třetí CD Cesta do Nového Mexika. Mimo jiné se dozvíte, co to je valašská viagra a boogie a rock´n´roll v podání Stetsonu vás určitě nenechají v klidu.

Poslechněte si související podcast:
Z Moravy do Států a zase zpět

Obal CD Cesta do Nového Mexika kapely Stetson z roku 1999

V další části první zahřívací hodiny dokončíme povídání z minulého měsíce, kdy jsme se věnovali dřevním dobám amerického southern rocku, časům kdy se tento dnes samostatný hudební styl teprve vytvářel.  Mezi „klasiky nejklasičtější“ určitě patří Little Feat, Atlanta Rhythm Section, .38 Special a Molly Hatchet. Ani těmito jmény není seznam amerických jižanských vzorů vyčerpán. K dalším se vrátíme třeba někdy příště.V Otrokovicích se 24.10. uskuteční už 9.ročník festivalu Stetson & Bourbon. Na webu Rádia Dixie v rubrice „Akce“ je už této přehlídce domácích i zahraničních kapel věnována pozornost, ale i pořad Hurá na jih je dobrou platformou k představení vystupujících kapel a k hudební pozvánce na tuto tradiční podzimní akci. Letošní sestava vystupujících - B.S.B. (Valašské Meziříčí), The Butchers (Slovensko), Jan Galach Band (Polsko) a Bandoleros (Liberec) - je dostatečně reprezentativní a lákavá.

Na starý kolena band je jednou ze dvou plzeňských jižanských kapel. Do studia Rádia Dixie v říjnu přijel tuto partu představit její kapelník Tomáš Kotora. Povídali jsme si o regionálních country (Porta) a bigbítových (Odysea a další) kořenech, které měly na vznik a vývoj kapely vliv.

Tomáš se rozpovídal o svých peripetiích a své cestě životem. Přestože zažil spoustu rozčarování, tak muzika a to nejen southern rock, ale i sborový zpěv, pro něj byla vždy velice důležitou životní náplní a ventilem stresů a napětí, stejně jako jízda na jeho (byť japonském) cruiseru.

Poslechněte si související podcast:
Na starý kolena band - hard american country zez Plzně

Hrát si budeme písně z jediného alba Na starý kolena bandu Dead (2009) a dojde samozřejmě také na některé vzory (S.R.Vaughan, B.B.King a E.Clapton).

Všechny starší díly pořadu Hurá na jih naleznete ZDE

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Dukes of Hazzard: Kratochvíle jižanského rednecka

Dukes of Hazzard: Kratochvíle jižanského rednecka

Vojta Dobeš , Rychlá auta, nelegální pálenka a country. To je všechno, co jižanskému redneckovi stačí ke štěstí. A v tomhle filmu najdete všechno. Jo, a holky. A vtipy.

Popel a prach Warrena Haynese aneb Přemítání stárnoucího rockera o životě a tak vůbec

Popel a prach Warrena Haynese aneb Přemítání stárnoucího rockera o životě a tak vůbec

Martin Pešek , Warren Haynes se na své nové desce Ashes and Dust představuje jako folk-rockový písničkář

Hurá na Jih 9: Pumpa nikdy nebyla tancovačková kapela, říká její kapelník Michal Němeček

Hurá na Jih 9: Pumpa nikdy nebyla tancovačková kapela, říká její kapelník Michal Němeček

Dalibor Mierva , Rozhovor s kapelníkem Pumpy Michalem Němečkem, valašské boogie rožnovského Stetsonu a koňská dávka americké southern rockové klasiky.