Po otevření dveří do vstupního sálu jsem zůstal tiše stát a můj pohled přeskakoval po vystavených exponátech. Paní Tetřevová mě následně provedla celou výstavou s velmi zasvěceným výkladem. I když výstava samotná, není příliš velká, exponáty jsou rozloženy velmi kompaktně s myšlenkou dopřát návštěvníkovi nejen vizuální vjem, ale také pocit občana, jenž se nachází ve městě, na které dopadají bomby.
Nebudu se rozepisovat o exponátech samotných, které má muzeum z různých zdrojů. Počínaje pozůstalostí pana Bičíka - průkopníka mezi amatérskými historiky na Pardubicku, přes nálezy pana Pohorelce z Východočeského leteckého muzea a exponáty Vojenského historického muzea konče. To prostě musíte vidět sami.
Tomu, že výstava stojí za to nasvědčuje cca 10 000 návštěvníků, kteří ji již zhlédli. Dle paní Tetřevové jsou mezi návštěvníky nejen mladí lidé, ale také ti, kteří nálet zažili na vlastní kůži. Jejich příběhy, které paní kurátorce sdělili, prý patří mezi velmi emotivní a smutné zážitky.
Co říci na závěr? Výstavě palec nahoru a doporučení čtenářům - rozhodně ji navštivte.
Možná některé věci uvidíte potom trochu jinak. Pokud budete mít čas ve středu 24.9. v 17:00, má na výstavě komentovanou prohlídku pan Pohorelec, který má velké renomé mezi amatérskými historiky v celé republice v oblasti vykopávek zřícených letadel z druhé světové války. Mimo to je předsedou sdružení Východočeský letecký archiv, takže prohlídka bude mít skutečně zasvěcený komentář.
- Bomby nad Pardubicemi
- Východočeské muzeum Pardubice
- Multifunkční výstavní sál
- od 25. 4. 2014 do 12. 10. 2014