Vítání jara po americku aneb Kdo bublá, nezlobí

Vítání jara po americku aneb Kdo bublá, nezlobí

Sníh a běžkaři jsou konečně z Vysočiny pryč a tak se nedivte, když v lese u Jizbic narazíte na Mustangy, Cadillaky nebo Jeepy. První jarní bublání amerických osmiválců se koná již tento víkend!

Dolů

Začátek sezóny se pro nás, magory do amerických aut, tak nějak automaticky pojí se jménem obce Jizbice pod Blaníkem na půl cestě mezi Vlašimí a Pelhřimovem. Letos už po jedenácté tam parta z Českého klubu majitelů amerických automobilů pod vedením Petra Bellingera ve spolupráci s časopisem Chrom a plameny pořádá první jarní sraz všeho, co jezdí na čtyřech kolech a má v rodném listu vepsáno „Made in USA“.


Tahle akce se vyznačuje především tím, že je na ní většinou kurevská kláda. Odehrává se koncem dubna uprostřed hlubokých lesů Českomoravské vysočiny a její pravidelní účastníci již po první návštěvě dobře vědí, že součástí nezbytné výbavy je pevná obuv, pořádný svetr a něco nepromokavého navrch.  Před pár lety dokonce hrozilo zrušení celé akce kvůli záplavám napadaného sněhu a ty hromady bílého sajrajtu odklízeli organizátoři z areálu ještě v okamžiku příjezdu prvních amerik. Takže nespoléhejte na to, že u vás doma na zahradě kvetou stromy, na tričíčko a kraťásky to určitě nebude.

Přečtěte si:

Chlad, který táhne z okolních lesů, je ovšem vyvážen teplem takříkajíc lidským. První akce po dlouhé zimě, pro spoustu kár první pořádná vyjížďka po nucené několikaměsíční hibernaci v teple garáže, setkání s lidmi, které jste půl roku neviděli, to všechno je potřeba pořádně zažít a užít. Páteční večery proto bývají obzvláště vypečené, letos je na programu promítání filmu Route 66 Revisited – Jedna jízda nestačí následované besedou s jedním z jeho autorů a zároveň předsedou České asociace Route66 Zdeňkem Juráskem, o intenzitě zážitků pak v sobotu ráno dost často vypovídají strhané rysy některých účastníků. Ale na čerstvém povětří všichni rychle pookřejí.


Amerických aut se každoročně sjíždí několik stovek, kapacita rekreačního střediska a především odstavných ploch bývá naplněna na maximum, jsem zvědav, kdy dojde k noční můře pořadatelů a ty káry už prostě nebude kam dávat… Určitě uvidíte i několik českých premiér, málokdo si nechá ujít příležitost pochlubit se právě v Jizbicích novým přírůstkem do rodiny, mimořádně povedenou renovací či neuvěřitelným úlovkem z eBaye, prostě ameriky na všechny způsoby. Samozřejmě nebudou chybět obligátní soutěže o nejlepší auto ve spoustě kategorií, stylová americká muzika v podání DJ Mescalera a odpovídající catering masového či sladkého charakteru. I letos dojde na tradiční vyjížďku celé kolony amerických sedanů, convertiblů, offroadů, trucků, hotrodů a jiné plechové verbeže do blízké Zruče nad Sázavou.

Takže vytáhněte tu svoji americkou káru ze stodoly, omeťte seno a pavučiny, ošplouchněte slepičince, nabijte baterku, dofoukněte pryže a kdybyste snad chtěli o prvním letošním srazu vědět víc, jukněte na web akce. V Jizbici pod Blaníkem se v pátek 24. a v sobotu 25. dubna určitě potkáme.


Výběr fotografií z minulých ročníků: Radek „Caddy“ Beneš

Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

All articles of the author