The Reverend Peyton's Big Damn Band: Delikátní dřevorubecké country blues pro rezofonickou kytaru, valchu a plastový kýbl

The Reverend Peyton's Big Damn Band: Delikátní dřevorubecké country blues pro rezofonickou kytaru, valchu a plastový kýbl

Zařadit recenzi The Reverend Peyton's Big Damn Band do pořadu Country Heroes nebylo jen tak. Trio má ke klasické country asi tak blízko, jako čert ke kříži.

Dolů

Jenomže ani jiné stylové škatulky na svéráznou partu, složenou ze zpěváka a hráče na rezofonické kytary Reverenda J. Peytona, jeho manželky Washbord „Breezy“ Peyton s valchou a kamarádem, bubeníkem Ben „Bird Dog“ Bussellem, trávící většinu času v lesích státu Indiana, nesednou.

Na blues jsou příliš nespoutaní, na folk hluční, na rock či punk zase moc akustičtí a dřevní. A i když se v písních protínají snad všechny myslitelné americké žánry, ani kategorie americana tak úplně nesedí. Venkovská a lidová podstata jejich muziky tak tápajícího posluchače dovede k názoru, že označení „country“ se na jejich divoké a nespoutané songy nakonec hodí nejlépe.

Pokud nekoncertují, žijí manželé Peytonovi na farmě ukryté v lesích, loví zvěř a všude kolem sebe nacházejí inspiraci. Ta se promítá nejen do písní, ale i do klipů, plných často hodně bizarních postaviček. Vizuální stránka je pro kapelu důležitou součástí jejich produkce.

The Reverend Peyton's Big Damn Band dokáží i ve třech nadělat nejen slušný kravál, ale předvádí i více než slušnou muzikantskou zručnost. Reverend hraje na své rezofonické kytary, z nichž některé jsou staré víc než osmdesát let, originálním prstovým stylem – palcem vytváří basovou linku a současně prsty brnká melodii. V kombinaci s bottleneckem tak dokáže vyloudit nepřebernou škálu zvuků. Neméně svéráznou osobností je korpulentní Breezy hrající na valchu v golfových rukavicích s našitými náprstky tak razantně, že nástroj občas dojde k úhoně. Říká se, že po koncertech prodává rozbité a spálené části mezi obecenstvo.

Součástí hutného zvuku jsou rázné bicí. Kapela tvrdí, že je jedinou na světě, která má uzavřenou sponzorskou smlouvu s výrobcem barelů. Je to klidně možné, protože v Busselově bicí soupravě se vyjímá nepřehlédnutelný pětigalonový plastový barel

Jedinečná příležitost slyšet a vidět The Reverend Peyton's Big Damn Band naživo se naskytne v Čechách 14. - 16. května, kdy v rámci svého evropského turné zahrají v Brně, Olomouci a Praze.

14. 5. 2015, Sono centrum, Brno

15. 5. 2015, Bounty Rock Cafe, Olomouc

16. 5. 2015, Palác Akropolis, Praha

17. 5. 2015 Klub na Rampě, Jablonec nad Nisou

  • The Reverend Peyton's Big Damn Band: So Delicious
  • Yazoo Records / Shanachie Records, 2015, 43:11
  • Žánr: country, blues, folk, rock, punk
  • Písně: Let's Jump a Train — Pot Roast and Kisses — Dirt — Raise a Little Hell — Scream At the Night — Hell Naw — Front Porch Trained — Pickin Pawpaws — We Live Dangerous — You're Not Rich — Music and Friends
  • www.facebook.com/bigdamnband
  • www.bigdamnband.com
Evžen Müller

Evžen Müller

Jako dítě mě chytla Dylanova Blowin' In the Wind. V pubertě přišel Johnny Cash, v osmnácti Waylon s Williem a karty byly rozdány.

All articles of the author