Roots and Rockin IV.: Elvis the King

Roots and Rockin IV.: Elvis the King

Elvis Presley ve filmu i novodobé klasiky. Bob Klásek představuje to nejlepší z rock´n ´rollu.

Dolů

Král Elvis Presley hrál celkově ve 33 filmech, bohužel většinou slabší kvality. Elvis nicméně aspiroval na herce a jeho vystoupení ve filmech z padesátých let alespoň částečně ukazuje ve slušné kvalitě jaký byl Presley “live”. V tomto prvním “Elvis Special” si připomeneme rock´and´rollové kousky Elvisových filmů z padesátých a začátku šedesátých let.

Začneme prvním filmem Love Me Tender z roku 1956 , kde r´n´r příliš nenajdeme, protože snímek byl vlastně kovbojkou, která měla Elvise představit něžnému pohlaví coby filmového idola a hlavně etablovala ústřední song Love me tender jako nejznámější Elvisovu baladu. Následují ale pecky z výborných Jailhouse Rock, Loving You a King Creole, filmů, které stačil natočit před nástupem do armády. Obzváště klipy z Jailhouse Rock a Loving You, ho ukazují jako ikonu r´n´r padesátých let. Po vojně v šedesátých letech byl materiál sice o dost slabší, přesto se ještě najdou slušné kousky z filmů G I Blues, Blue Hawaii a nebo Roustabout, dodnes sloužících jako “taneční materiál” r´n´r akcí po celém světě.

Naprosto geniální scéna z nejlepšího filmu Jailhouse Rock – 1957. Na samotné choreografii se podílel sám Elvis the Pelvis, a jak je vidět užívá si celý klip. Jailhouse Rock…

A další pecka z padesátek. Elvis, Scotty a Bill hrají “Got a lot of livin to do” ve filmu “Loving You”. Elvis zde ještě pořád působí jako rockabilly hvězda z poloviny padesátých let. Jak by taky ne, píše se rok 1957.

Elvis v šedesátkách produkoval i tři filmy za rok. Blue Hawaii z roku 1961 byl jeden z nejúspešnějších, ale kvalita filmů a hudby se postupně zhoršovala. Zde song “Slicin’ Sands” jeden z nejlepších elvisových sixties “jiverů”.

V druhé hodince si dáme novodobou klasiku rock and rollové scény. Novodobou se rozumí od devadesátek až po současnost, postupně se rozhlédneme po celém rock and rollovém světě. Americký velikán a famózní kytarista Deke Dickerson si prošlape podrážky, švédští Go Getters předvedou svoji cover verzi klasiky od Gene Vincenta, australští Doug Wilshire s německými Round Up Boys povalí svoji Five Star Boogie a švédští Eddie and the Flatheads potvrdí, že jsou “mad” (je to pravda, viděl jsem je naživo a konečně to potvdili i na desce).

  • Starší i novější díly pořadu naleznete ZDE

Američtí Planet Rockers předvedou - dle mého soukromého názoru - nejlepší novodobou instrumentálku (Rampage) a naši velcí kamarádi ze Zagrebu, kapela B and the Bops stvrdí svou lásku k jedné slečně (což skutečně zpěvák Branko v červnu udělal, když si vzal svoji milou). Jak se tak na to dívám, nudit se v té druhé hodině taky nebudeme. Rock On!

Dvě legendy Deke Dickerson a JD McPherson na soukromé party hrají Dekovu klasiku “Wear out the soles of my shoes”.

Vzácný to klip

Divoký Rock and Roll pozdních padesátých let v podání manických Hi Winders ze Švédska ( frontman Jan Svensson) a k tomu výborný Hot Rod klip jak se sluší a patří….

Do třetice všeho dobrého. Z nového alba JD McPhersona si pusťte tento cool klip “It’s all over but the shouting” , jinak výborný stroller a jako vždy s výborným Jimmy Suttonem na base a u mixovacího pultu.

Bob Klásek

Bob Klásek

Rock and roll is my life. Forties a fifties jsou moje zaslíbená éra od chvíle, kdy jsem poprvé spatřil Elvise.

All articles of the author