Roots and Rockin´ aneb rock and roll is my life I.

Roots and Rockin´ aneb rock and roll is my life I.

Nový živák na virtuálních vlnách Dixie. Těšte se na rock´n´roll, hillbilly, rhythm and blues, country boogie i rockabilly z časů současných i dávných.

Dolů

Vše, co jste kdy chtěli vědět o rock´n´rollu, rockabilly, a všem, co k tomu patří, ale báli jste se zeptat. Roots and Rockin' bude o bílých a černých kořenech rock´n´rollu, od hillbilly, Hanka Williamse, rhythm and blues, Big Joe Turnera, přes country boogie Tennessee Ernieho Forda, až po nakřáplé blues Elmora Jamese.

Roots and Rockin' bude řádně rockin'- původní rockabilly z truhly pokladů SUN studia, rock´n´roll Billa Haleyho a Larryho Williamse, našláplé instrumentálky Linka Wraye i současné skvosty těchto žánrů jako Big Sandy and the Fly Right Boys nebo B and the Bops.

Naše motto jest - „Just real Rock and Roll – no bullshit“ a tak Vám nezbývá nic jiného než si přestavit, že váš přístroj je starý bakeliťák a že vám z toho leze krásný analogový zvuk rock´n´rollového vinylu. V první hodině si povykládáme o tom, proč a jak CatMusic vzniklo a představíme si kapely, které pro CatMusic za poslední čtyři roky v Čechách hrály. Od prvních Cherry Casino and the Gamblers z Německa v roce 2010, přes „vrcholy“ 90-ti letého Big Jay Mc Neelyho, až po novodobé americké legendy Big Sandy and the Fly Right Boys. Vlastně si tak trošku představíme současnou světovou autentickou „ rockingovou“ scénu a také mě, Boba Kláska „the Man who lives for Rock and Roll.“

Poté se mrkneme na to z čeho se zrodil onen žánr zvaný rockabilly, ze kterého nadále vyrostl samotný rock´n´roll. Bylo rockabilly vymláceno z mississippského bahna, jak pravý jeden ze songů, který si pustíme? Směsice bílého hillbilly, western swingu, country boogie, country jazz, blues a rhythm & blues založila tento nesmrtelný žánr sice v polovině padesátých let, ale ten se formoval již hned po válce na americkém jihu. Začneme hned rokem 1945 a zastavíme se těsně před polovinou padesátých let. Zaswinguje nám hvězdný kovboj Pee Wee King, zahillbilluje Osamocený Tulák Hank Williams a elektrifikovaný blues z Memphisu zakončí tuto hodinku o kořenech rockabilly.

Na závěr Roots and Rockin' se mrkneme na best of rockabilly. Songy, které jsou 100% rockabilly klasikou. Rockabilly byl a je punk padesátých let. Bude převažovat rok 1956, který byl pro žánr tím nejlepším. Šlapající basa a rockabilly rify na osvobozené hillbilly kytaře s dřevním rytmem, vás dovedou do rockabilly ráje. Od Elvise Aarona a jeho magické „Baby Let's Play House“, přes manického Ray Harrise řvoucího „C'Mon Little Mama“ až k neznámému Andymu Starrovi a jeho hymně Rockin' Rollin'Stone.

  • Roots and Rockin´ I., pátek 6. 3. 2015, 19 - 22 hod., moderuje Bob Klásek
Bob Klásek

Bob Klásek

Rock and roll is my life. Forties a fifties jsou moje zaslíbená éra od chvíle, kdy jsem poprvé spatřil Elvise.

All articles of the author