Rockabilly je energická hudba i životní styl

Rockabilly je energická hudba i životní styl

Míchání hudebních žánrů je oblíbená „alchymie“ spousty muzikantů. Co se stane, když ve správném poměru sloučíte country, blues, swing, rock´n´roll, punk a další příměsi? Hudba ale není vše, musíte mít i řádný účes a ohoz. A v neposlední řadě nesmí chybět správný feeling.

Dolů

"Rockabilly? Co je to za podivné slovo? To má být nějaký hudební styl? Hmm...nikdy jsem o tom neslyšel." Tak toto si asi řekne spousta "moderních" lidí. Není se čemu divit. Pokud posloucháme běžné radio nebo sledujeme televizi, zjistíme, že v dnešní době elektronické muziky se tato hudba z řad posluchačů pomalu vytrácí. Na druhou stranu spoustě lidí se tento styl líbí a třeba ani netuší, že se jedná o tzv. rockabilly music.

Kříženec country a rock´n´rollu

Co tedy rockabilly znamená? Je to splynutí slova rock a hillbilly. Slovo rock nemá smysl představovat, ale hillbilly je určitě pro mnoho lidí neznámé. Je to country smíchané s bluesem a swingem ze 40. a 50. letech minulého století. Hlavními představiteli této muziky byli určitě Johnny Cash (1932 – 2003), Carl Perkins (1932 – 1998) a Bill Haley (1925 – 1981).
Postupem času se z hillbilly přecházelo do rockabilly stylu. To znamená, že velikou část této hudby ovlivnil rock´n´roll. Rockabilly se začala hrát po barech a na "tancovačkách" a stávala se stále oblíbenější. Charakteristickým nástrojem a maskotem tohoto stylu se stal velký kontrabas, který později nahradila basová kytara. Avšak dodnes většina kapel udržuje tradici kontrabasu, který vydává typický klapavý zvuk. Stylu, který se na kontrabas hraje, říkáme česky „slapování“. Takže žádný smyčec, ale celá ruka. Nejznámější vydavatelství této muziky, ať už country, hillbilly, rockabilly a rock´n´rollu bylo určitě Sun records, u kterých vydával své desky i sám božský Elvis Presley (1935 – 1977) a spousta jiných velikánů.

Divoké odnože

V pozdějších letech (zejména v osmé dekádě 20. století) začaly vznikat další odnože této hudby. Například psychobilly, což je vlastně mix rockabilly a punku. Tento styl je hodně zaměřený na horror a temnotu. Nejznámějšími průkopníky tohoto stylu jsou bezpochyby The Meteors, Demented Are Go, The Sharks nebo Frenzy.
Zde bych určitě odkázal na londýnský Club Foot, kde spousta kapel začínala a měla zde nejzajímavější show. Přirovnal bych to například k americkému klubu CBGB, který byl zase spíše kolébkou punku a kapel typu Ramones.
Existuje také punkabilly, které už je opravdu hodně rychlé a nebýt kontrabasu, tak jde vlastně o čistý punk.

Newyorské legendy

Dostáváme se k v současnosti asi nejoblíbenějšímu stylu na dnešní rockabilly scéně, čímž je neo-rockabilly. Mezi absolutně (alespoň dle mého názoru) nejznámější a všemi opěvovanou kapelu patří Stray Cats. Tuto kapelu založil v New Yorku roku 1980 kytarista a zpěvák Brian Setzer spolu s kontrabasistou Lee Rockerem a bubeníkem Slimem Jimem Phantomem. Bylo to zrovna v době, kdy tato hudba směřovala k úpadku. Kapela se původně jmenovala Tom Cats, ale po roce se rozpadá a vznikají Stray Cats. Jejich hity Runnaway Boys, Rock This Town nebo Rumble In Brighton se hrají v rádiích v Americe i Evropě.

V pozdějších letech se členové dali každý na sólovou dráhu. Slim Jim Phantom dokonce párkrát vystoupil i v Praze. Lee Rocker rozjel také sólovou kariéru a vydal pár nosičů. Ať už pod názvem Lee Rocker nebo Lee Rocker and Big Blue, každopádně vždy slušná práce. Nejzajímavějším je ale Brian Setzer, který nejenže vydal alba jen pod svým jménem, ale hlavně založil v roce 1991 nejznámější swingový orchestr v Americe – Brian Setzer Orchestra. Na albech této kapely uslyšíte i spoustu předělaných skladeb Stray Cats do swingové, či bluesové podoby. Jinak kapela Stray Cats bohužel v Čechách zatím nikdy nevystoupila.

Česká scéna

Co se týká naší republiky, tak zde určitě dominují kapely The Slapdash, Twisted Rod, The Screwballs a na pomezí rockabilly a psychobilly hudby určitě plzeňští Mordors Gang.
Ohledně čisté psychobilly jsou to bezesporu pražští Green MonsterBad Tones. U punkabilly bych jmenoval určitě Gangnails a v poslední době hodně oblíbení Rocket Dogz.

Pin-up girl and hot-rod Móda a životní styl

Když bych měl popsat rockabilly muže, představ si milý čtenáři, něco mezi motorkářem a Elvisem. Klasický quiff na hlavě (účes – pomáda – Elvis Presley), kožená, nebo džinová bunda stylu křivák posetá nášivkami s různými kapelami, případně stylovou konfederační vlajkou. Není divu, na jihu USA, kde tato muzika vznikla, je stále nejoblíbenější.
U žen je tento styl spojen s tzv. Pin-up girls. To jsou modelky, které můžete vidět na plechových reklamách například na Coca Colu. Sexy modelka s puntíkatým šátkem ve vlasech a parádním účesem. Leopardí, či opět puntíkaté šatičky, podvazky a vysoké podpatky. Často zobrazované s cigaretou v dlouhé špičce. Dle mého popisu by si čtenář mohl představit lacinou prostitutku, ale je nutno dodat, že v letech, v nichž se pohybujeme, bylo toto naprosto běžné oblečení a tudíž nijak pobuřující.
Neodmyslitelně k této scéně také patří motorky a rychlá auta (tzv. hot-rod). V této době bylo ve velké módě a koníčkem rockabilly mládeže, stavět si po domácích garážích auta, která samozřejmě měla splnit účel, co nejrychlejší jízdy, ale zároveň vzbudit oční kontakt s kolemjdoucími. Plameny a hrací kostky na karosériích těchto aut nebylo nic nevídaného.

Pokud bych tedy mohl závěrem tohoto článku doporučit, kde se s těmito "zvláštními lidmi" a "zvláštní scénou" setkat, pak určitě zajít se podívat na nějakou rocka/psycho/punka/billy akci. Myslím, že to stojí za to a když se nebude líbit, tak je to minimálně další kulturní zážitek.