Syrová harmonika a skvělý blues
Ben Harper & Charlie Musselwhite jsou bezesporu zvučná jména a na nové společné desce Get Up! své přednosti a kvality jednoznačně potvrzují.
Ben Harper (45) je americký zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista, který hraje mix blues, folk, soul, reggae a rock. Charlie Musselwhite (70)– známý jako Memphis Charlie - je uznávaný bluesman a hráč na harmoniku.
Hned první song Don't Look Twice je nádherný, akustický blues. Syrový zvuk kytary se v něm skvěle doplňuje s harmonikou a jedinečný hlas Bena Harpera, nikoho nenechá na pochybách, o kvalitách a hloubce jejich muziky. Druhá věc I'm In I'm Out And I'm Gone pomalu nabírá na tempu a zní tak trochu jako boogie-blues. Prim má hutný spodek basy, nad ní se prohání zvuk harmoniky a když zazní steelkytara s hlasem Bena Harpera, je hotovo.
Další parádní kus z alba Get Up! je energií nabitý I Don't Believe A Word You Say, v němž zní ostřejší kytarové riffy. Song má šťávu od první do poslední vteřiny. Podobně je to i se skladbou Blood Side Out, která je asi nejsvižnějším kusem na albu ale dojde na harmoniku, pořádný kytarový „dirty“ solo a vokály.
Jsou tu ale i parádní pomalý kousky. Vypíchnul bych song Ride At Dawn se skvělou atmosférou nebo bluesovou záležitost Get Up!.
Optimistická She Got Kick zazní téměř v závěru desky a připomene, že blues umí být i veselejší. Příjemná deska, která určitě udělá radost všem milovníkům poctivýho blues rocku.
Jižárna jako řemen
Black Oak Arkansas je legendární americká jižanská kapela, která své jméno získala po městě, v němž vznikla (Black Oak ve státě Arkansas). Jediný člen, který ve skupině funguje od jejího založení dodnes, je za pár dní šestašedesátiletý Jim „Dandy“ Mangrum. Ve skupině se za celou dobu její existence prostřídalo neuvěřitelných šest desítek hudebníků. Kapela existuje již od roku 1963 a na kontě má osmadvacet alb včetně toho, které vydali loni 15. října pod názvem Back Thar n' Over Yonder.
Na albu najdete devatenáct songů. Jde o pět nově nahraných skladeb, které desku otevírají, deset předtím nikdy nevydaných singlů z období kolem roku 1970, kde najdeme i některé cover verze známých hitů a také čtyři remasterované tracky.
Energický pilotní song alba jménem Plugged In and Wired nikoho nenechá na pochybách, že se jedná o ryzí southern hard rock music. Naproti tomu se dvě další nové skladby Sweet Delta Water a 15 Million Light Years Away nesou prostorem v baladickém, akustickém southern country duchu.
Za pozornost stojí dvě cover verze slavných songů - I Shall Be Released od Boba Dylana nebo pecka od Rolling Stones (I Can't Get No) Satisfaction.
Remasterované skladby Hot Rod z roku 1972 jsou rock ´n´ roll - buggy jedna báseň a za pozornost stojí taky výborný song Jim Dandy, který začíná a cappella, aby se pak překvapivě rozjel v rytmu ala southern rock ´n´ roll. UP, UP, UP z roku 1972 zní trochu psychedelicky, místy i funky ale jinak je to „jižárna“ jak má být. G Wiz je jediný instrumentální kousek na albu a takhle nějak si představujeme klasickou jižanskou rockovou jízdu prérií… zavřete oči a jste na U.S. Route 66!
MUSIC ECHO:
Pohoda a……Texas
Casey Donahew (36) je texaský country zpěvák a lídr kapely Casey Donahew Band, která vznikla v roce 2002 a 16. dubna 2013 vydala své páté studiové album StandOff.
Hned v úvodu nás kapela nenechá na pochybách, že deska bude mít ten správný country rockový zvuk. Lovin Out Of Control otevírá desku ve svěžím rytmu a za ní následuje pilotní singl Whiskey Baby s westernovou atmosférou. Je to typická svěží hitparádová a rádiová vychytávka, která bezpečně najde své místo i na našem Radiu Dixie.
Další příjemné věci na albu jsou klasická southern country písnička Small Town Love nebo Loser. Obě skladby se nesou v podobném duchu a stylu. Nechybí tu ani pomalejší „slaďáky“. Například Pretending She's You či Missing You s příjemným ženským vokálem v duetu. Zaručeně nejvíc slow je baladicky laděný song Put The Bottle Down.
Posledním songem na desce je svižnější kousek, ve kterém místy dominují housle a piano. Go To Hell zní příjemně a optimisticky, stejně jako celá deska, na níž najdete jedenáct southern country rockových songů, co rozhodně potěší.
Skvěle vyladěná výběrovka
Pokud se, přátelé, chcete seznámit s hudební tvorbou v Evropě velmi málo známé ale ve Státech hodně oblíbené jižanské blues rockové kapely jménem The Buddaheads, máte jedinečnou příležitost při poslechu jejich výběrové kompilace The Very Best of Buddaheads Volume 1, kde skupinu přehledně představuje prostřednictvím šestnáct songů.
Na album Here´s To You najdete pestrou škálu nálad. Od hravého uměleckého blues až po songy s říznější jižanskou atmosféru. Přibližně polovina desky má velmi příjemný akustický zvuk a druhá část jsou především songy podpořené elektrickými kytarami. Vše je s citem a vyrovnaně zasazeno do tracklistu desky a výsledkem je příjemný hudební celek.
Například song Mood For Love vás zhoupne v pohodovém funky blues rytmu, kde zní slide guitar jakoby od Johna Lee Hookera, vedle ní slyšíte klasickou sólovou kytaru společně s dechy a hamondkami. Naproti tomu Hurricain je mnohem svižnějšího charakteru a tenhle happy rock ´n´roll s váma bude šít i při poslechu At Ten She´s A Two. Parádní song, v němž kapela naplno odhaluje své jižanské kořeny, je Road To Ruin. Ten svou přímočarostí v sólovém partu trochu evokuje kytaru Jimiho Hendrixe a to mu dává zvláštní šťávu.
Nádherná záležitost Dangerous Thing je syrová věc propojená se sametovým a drsným hlasem kytaristy a zpěváka Alana Mirikitaniho.
Foto:
esquire.com