Kimber Stainless Gold Match II: Další z rodiny klonů nesmrtelného Coltu 1911

Kimber Stainless Gold Match II: Další z rodiny klonů nesmrtelného Coltu 1911

Nejvíc klonů legendárnho Coltu 1911 dělá nejspíš firma Kimber. Jeden kousek v netradiční ráži 9mm Luger jsme vyzkoušeli.

Dolů

Společnost Kimber, mimochodem čistě americký podnik, v posledních víc než deseti letech viditelně expanduje, roste mu výroba a prodej. Firma vznikla roku 1979 v Clackamasu ve státě Oregon, vyrábět se začalo snad o rok později a v čele stáli bratři Greg a Jack Warneovi. Začínali s malorážkami, ale do deseti let zkrachovali. Něco bylo špatně.  V roce 1989 tak byla firmy prodána dřevařskému baronovi Bruce Engelovi, ale ani ten ji nevytáhl z problémů a šla do likvidace. Zdálo se, že je hotovo, ale nebylo.

Greg Warne se někdy v polovině 90. let rozhodl značku Kimber oživit. Potřeboval finančně silného partnera, jímž se stal Les Edelman. Ti dva společně založili novou firmu Kimber of America. Edelman měl zkušenosti s přesnou strojírenskou výrobou. Vlastnil ve městě Yonkers firmu Jerico Precision Manufacturing, která vyráběla nářadí a součástky pro vojenský průmysl. A tak mohl začít vyrábět laděné zbraně, protože měl kde.

Vrhl se především na klony Coltu 1911. Ukázalo se, že to je správná cesta. Edelman rozhodl, že pistole Kimber musí mít všechny vymoženosti a přesnost zakázkových výrobků, ale cena bude blízká sériové tovární výrobě. A to se mu povedlo.

Podnik musel na počátku nového tisíciletí stát na velmi silných základech, protože ho nezlomila ani zpronevěra cca 10 milionů dolarů, za kterou byl v prosinci 2004 odsouzen bývalý zaměstnanec Denis Schusterman. Dostal 14 let. U nás by dostal nejspíš odškodnění.

Kimber je dnes na vzestupu. Za rok 2001 tam vyrobili 32 746 samonabíjecích pistolí, za rok 2009 to bylo téměř 80 000, v roce 2011 už 104 303 pistolí a v roce 2012 120 152. Novější čísla nejsou k dispozici, ale je to impozantní.

STAINLESS GOLD MATCH II 

Na prodejně Zbraní Liberec jsme objevili pistoli Kimber Stainless Gold Match II . Je to opravdu plnotučná pistole v plné velikosti devatenáctsetjedenáctky s pětipalcovou hlavní. Z Ameriky přišla v důkladném plastovém kufříku s logem firmy Kimber. Obsah kufříku tvoří zbraň se zásobníkem (pouze jeden), klíč na rozborku a zámek.

Jenomže úplné klasika to není. Tahle zbraň má ráži 9 mm Luger a ne 45 Auto. Někdo má tuto ráži raději a jako sebeobranná určitě bohatě stačí. Navíc jednořadý zásobník v této ráži pojme pěkných devět nábojů. Jak nám řekl majitel Zbraní Liberec Aleš Chudoba, tato pistole se pochopitelně vyrábí také v ráži 45 Auto.


KRÁSKA NA SPORT

Stainless Gold Match II není už na první pohled pistole na nošení, nýbrž na sportovní střelbu. Dokládá to mimo jiné hledí, které je rozměrné, mikrometricky stavitelné a tudíž k dennímu nošení poněkud nepraktické. Ovšem když touhle pistolí budete chtít vymést z obýváku nezvaného agresora, určitě to taky dokážete, ale když ji budete mít pod sakem, bude pořádně těžká a  když tasíte, hledí by mohlo za něco chytit.

Závěr i rám pistole jsou z nerezové oceli a stejné je to s hlavní. Nerez je dnes už pěkných pár let moderní a já to mám rád. Povrch kovu je saténově matný a na nás působil velmi příjemně. Ovšem je to otázka názoru, protože každému se líbí něco jiného a někdo to rád v jiné barvě.  Černé je pouze mikrometricky stavitelné hledí vlastní výroby se zdrsněnou pohledovou plochou a čtvercovým výřezem. Černá je také kovová muška obdélníkového průřezu, zasazená na rybině a kohout, který je odlehčený.

Pistole má zvětšenou dlaňovou pojistku i zvětšený bobří ocas, takže úchop je ještě jistější než u klasické devatenáctsetjedenáctky. Pojistka je obojstranná, její hmatníky jsou také náležitě zvětšené. Je snadno ovladatelná. Zvětšený je také hmatník páky záchytu závěru. Umístění těchto součástek je standardní.

Když pistoli rozeberete,  na první pohled upoutají hodně silné stěny hlavně, ale to je pochopitelné. Devatenáctsetjedenáctka je zbraň původně v ráži 45 Auto. A pokud na ni chce někdo „napasovat“ hlaveň v ráži 9 mm Luger, tak musí zachovat  vnější rozměry hlavně pětačtyřicítky. Hlaveň je v závěru vystředěná pomocí bushingu na úrovni match grade, který je samozřejmě také vyroben z nerezové oceli.


Na závěru jsou šikmé úchopové drážky jak v zadní, tak v přední části. Udivilo nás, že u pistole této třídy není zdrsněná také přední úchopová plocha rukojeti, ale prostě to tak je a zřejmě to někteří zákazníci chtějí. Nám s Alešem by se to líbilo i vepředu.

Zásobníková šachta je rozšířená pro snadnější a rychlejší výměnu zásobníku a zvětšené je také tlačítko záchytu zásobníku. Snadno nabijete, snadno vyhodíte prázdný zásobník. Spoušť Premium Aluminum Trigger má odpor 14-17 N. Běhá plynule, bez jakýchkoli nerovností jako hodinky. Velmi atraktivní vzhled zbraně podtrhují také hnědé střenky s rybinou, které se podle údajů výrobce vyrábějí z růžového dřeva.

Chod mechanismu našeho Kimberu je podstatně na vyšší úrovni než třeba u Rugeru SR1911. Jestliže u Rugeru jsme zazanamenali jisté nevelké chybičky, tak u Kimberu prostě žádná chybička nebyla. Američané pistoli vyrobili čistě. Ostatně si to nechají slušně zaplatit.


 
STŘÍLÍ JEDNA BÁSEŇ

Dá se říct, že všechny předpoklady, se kterými jsme s pistolí šli na střelnici, se potvrdily. Chod mechanismu byl skutečně vynikající, spoušť byla bez jediné chybičky. Nejprve volný chod, pak přiměřený odpor a potom bác. Mířidla byla bez problémů čitelná, ačkoli na podzemní střelnici nebylo zrovna nejlepší osvětlení.

Aleš Chudoba s touto pistolí dosáhl na 25 metrů soustřel 3 cm, slabší střelec se bez problémů držel v černém standardního pistolového terče. Používali jsme střelivo Fiocchi se střelou o hmotnosti 130 grainů a zbraň se chovala velmi kultivovaně, takže zpětný ráz byl bez jakýchkoli problémů zvládnutelný.

Pistole stála i s příslušenstvím 42 500 Kč. Za tuhle částku musím na Dixie pracovat i týden, ale nebyly by to špatně uložené peníze.

Kimber Stainless Gold Match II 
Celková délka 221 mm 
Hmotnost s prázdným zásobníkem 1077 g 
Délka hlavně 127 mm 
Kapacita zásobníku: 9 

Tento článek vyšel v časopise Střelecká revue číslo 11/2013.
Fotografie zbraně poskytla firma Kimber of America

Jan Tetřev

Jan Tetřev

Mám rád zbraně, starám se o zbraně, píšu o zbraních a občas si z nich (i z někoho) také vystřelím.

All articles of the author

Curve není běhna aneb pistole z dílny Járy Cimrmana

Curve není běhna aneb pistole z dílny Járy Cimrmana

Jan Tetřev , Křivou pistoli by člověk normálně zahodil, ale tahle novinka od Taurusu je letošní hit.

Poškozená B-17 nad Německem a elitní stíhač Luftwaffe se srdcem rytíře

Poškozená B-17 nad Německem a elitní stíhač Luftwaffe se srdcem rytíře

Josef Hladík , Posádka amerického bombardéru vděčí za své životy pilotovi německé Luftwaffe. I takové příběhy píše válka. Z nepřátel se někdy mohou stát ti nejlepší přátelé.

Zbraňaři jdou na Jih

Zbraňaři jdou na Jih

Jan Tetřev , Protizbraňové tažení politiků na americkém Severu ztěžuje výrobcům zbraní podnikání. Tak se stěhují na Jih