Jižanský nářez z Oklahomy

Jižanský nářez z Oklahomy

V záplavě hudebních novinek roku 2014 se objevila další velice nadějná jižanská outlaw hard rocková kapela z Oklahomy Shotgun Rebellion. Ta vydala své debutové eponymní album. Podíváme se, jaké je.

Dolů

V sestavě Shotgun Rebellion se objevil i kytarista Randy Cooper (1967) známý ze svého působení v kapele Texas Hippie Coalition, jenž v současné době hraje také ve skupině Emperors and Elephants. Randy Cooper utrpěl v polovině roku 2012 rozsáhlé poranění šlach pravé paže, ale jeho kytarový projev je i po mnoha operacích a rehabilitacích naprosto unikátní. Další zajímavostí, kterou bychom neměli přehlédnout je to, že kapelu tihle tvrdý chlápci založili v roce 2010 ve městě Ada, v jehož blízkosti ve stájích Corner Saloon v roce 1909 dav zlynčoval čtyři psance pro vraždy.

Pojďme ale k muzice. Kapela spojuje prvky klasických jižanských rockových ikon, jako jsou Lynyrd Skynyrd, The Allman Brothers Band, ale i country legend jako Johnny Cash, Hank Williams Jr. Inspirací je pro ně i bluesman Robin Trower a rockové kapely Black Crowes či Black Label Society. Všechny tyto vlivy kombinují do jednoho celku a brilantně tvoří zvuk s lyrickými kořeny, ideály outlaw country spojené s jižanským rockem a velmi silnou kovovou příchutí.
První song na albu Lost My Way je dobrým vodítkem k tomu, v jakém duchu se ponese album éterem k našim uším. Singl z debutového alba Train of Pain nenechá nikoho na pochybách, že album bude mít ten „správnej říz“. Muzika na desce je nadupaná energií, ale obsahuje všechny již zmiňované atributy. Celek navíc skvěle podtrhuje vynikající hlas Randyho Coopera. Další parádní kousek na albu je song Devil's Home Brew, který se pozvolna rozjíždí do těžkotonážního blues rockového tempa a přes syrovost a tvrdost jede pěkně v houpavém rytmu. Baladická Addiction Road doplněná o piano, má pohodovou atmosféru i tempo, podobně jako song Roll On, který se ale v polovině docela pěkně rozjede. Album je vyvážené a rozhodně stojí za poslech!

Průřez novinkami od kapel Shotgun Rebellion a Emperors and Elephants s Randy Cooperem, si poslechnete již během června na Radiu Dixie ve pořadu „Co právě poslouchám“. Objeví se v něm například i novinky od kapel Reverend Horton HeatFour Barrel.

Sestava bandu: Rick Davis (zpěv, kytara), Wes Wallace (sólová kytara), Johni Walker (bicí), Jon Parr (basa)