Fordy Mustang v leteckém stylu

Fordy Mustang v leteckém stylu

Věděli jste, že Ford Mustang se nejmenuje podle koně, ale podle letadla? U Fordu (a nejen tam) na to nezapomínají a věnovali letectví celou řadu speciálních edicí.

Dolů

Rozdávat peníze na charitu je fajn, ale ještě lepší je rozdávat peníze na dobrou věc a přitom se bavit. Jako třeba když vydražíte jedinečný Ford Mustang s leteckou tematikou a zároveň tím podpoříte organizaci, která pomáhá mladým lidem dostat se k letectví. A přesně to několika málo šťastlivcům umožnily upravené Mustangy, které Ford každý rok staví pro organizaci Gathering of Eagles. 

A pokud se vám dražit nechce nebo nemáte volný půlmilion dolarů, pořád tu jsou "letecké" Mustangy od Roushe...

AV8R

Všechno to začalo v roce 2008 speciálním Mustangem pojmenovaným AV8R - tedy přečteno foneticky "aviator", neboli letec. Šedo-černý Mustang s detaily inspirovanými vojenskými stíhačkami měl také sportovní podvozek a motor s kompresorem. Vyrobil se jen jediný kus, který byl následně vydražen ve prospěch charity na pomoc nadaci Gathering of Eagles, která podporuje mladé lidi na cestě k aviatice. Prodal se nakonec za více než půl milionu dolarů.

X-1 Mustang

Úspěch projektu AV8R dost možná inspiroval firmu Galpin Motorsports a americké vojenské letectvo k vytvoření speciálu X-1, jehož inspirace vojenskými stíhačkami sahá o hodně dál než jen k polepům a laku. X-1 je matně bílý, má vzhůru výklopné dveře a především zcela nový kokpit. Ano, kokpit - protože k pracovnímu prostoru vojenského pilota má vnitřek tohoto výtvoru mnohem blíž než k čemukoliv ze světa automobilů. Dokonce se řídí kniplem a místo budíků má displeje. Jen to sedadlo nejspíš není vystřelovací...

Roush P-51A

Asi není nikterak překvapivé, že se do "leteckého" Mustangu pustil i snad nejznámější úpravce rychlých Fordů, Jack Roush. Ostatně co čekat od člověka, který v práci upravuje Mustangy a ve volné čase s jedním nikoliv jezdí, ale létá - Jack Roush vlastní P-51B Mustang pojmenovaný "Old Crow". A protože má k létajícím Mustangům zvláštní vztah, pojmenoval podle slavného letadla svůj v té době nejvýkonnější počin. Roush P-51A nabízel 510 koní, což bylo v roce 2008 a u motoru o sériových 305 koních velmi úctyhodné.

Roush P-51B

Na úspěch P-51A navázal Roush o rok později s modelem P-51B, který byl ve většině ohledů identický a opět byl inspirován Roushovou milovanou "Old Crow".

AV-X10 "Dearborn Doll"

I další Mustang (modelový rok 2010) byl inspirován, ehm, Mustangem. Tentokrát dostal kompresor od Ford Racing, který posunul výkon na 550 koní, "letecké" přídavné budíky, speciální sedadla a hlavně jedinečný lak se stříbrným základem, žlutým čumákem, výsostným znakem USAF na střeše a dokonce pin-upkou na předním blatníku. I "Dearborn Doll" šla do aukce ve prospěch  "Gathering of Eagles".

SR-71 Blackbird

Následující speciální edice, založená na modelovém roce 2011, byla inspirována legendárním superrychlým výzvědným letadlem SR-71 Blackbird. A písmenka v názvu tentokrát nebyla bez významu, protože na tomto projektu se podíleli jak největší externí úpravce Mustangů, Roush, tak i úpravce takříkajíc "domácí", tedy Shelby. Mustang byl opět zatraceně rychlý a na charitu přinesl pořádný balík - $375,000.

Blue Angels

Znáte akrobatický tým Blue Angels? Nejspíš ano, protože pokud jde o akrobacii s nadzvukovými stíhačkami, patří tahle partička námořních letců k tomu nejlepšímu na světě. A Ford se je rozhodl poctít svým dalším "leteckým projektem" ve prospěch Gathering of Eagles. Mustang 2012 měl už nový pětilitrový osmiválec, ze kterého se úpravami podařilo dostat masivních 624 koní. V interiéru opět přibylo nové čalounění, budíky navíc a lampičky pro osvětlení nástupního prostoru zobrazovaly stín tryskáče. Zvenčí se Mustang držel barevné kombinace používané Blue Angels.

Red Tails

Že už tu dlouho nebyl žádný Mustangem inspirovaný Mustang? Netřeba čekat příliš dlouho. Mustang Red Tails byl poctou černým letcům z Tuskegee, přezdívaným kvůli barvě ocasních ploch jejich letadel Red Tails - červené ocasy. Nechyběl obvyklý kompresor, ale ani monstrózní čtveřice koncovek výfuku od SVT nebo litá kola Forgiotto.

Thunderbirds

Když existuje Mustang k poctě námořního akrobatického týmu Blue Angels, mohli by se jejich kolegové z USAF, akrobatický tým Thunderbirds, naštvat kdyby nedostali také svoje auto. A partičku chlápků, kteří umí takhle dobře létat s ef šestnáctkami, tu asi naštvat nechcete. Takže Ford postavil i Mustang Thunderbirds. K již důvěrně známým úpravám se teď přidalo masivní rozšíření karoserie a gigantické dvaadvacítky Forgiotto.

F-35 Lightning II

Tradice upravených Mustangů, představených na každoročním leteckém svátku v Oshkoshi, samozřejmě neskončila ani s příchodem nové generace Mustangu. Mezi pozoruhodné detaily tentokrát kromě typického barevného schématu, které vypadá jako by si tohoto Mustanga objednal přímo Maverick, patří také zlaté tónování oken - podobné jako u překrytů kabiny stíhaček.

Apollo Edition

U letadel to ale nekončí. Nový Mustang byl představen již před více než rokem a jeho druhá speciální edice pro Gathering of Eagles posunula hru o notný kousek dál. Žádné stíhačky ani špionážní letadla - tenhle kousek je inspirován pro změnu rovnou jednou z největších raket v historii, Saturnem V, který do vesmíru vynášel mise Apollo. S kompresorovým osmiválcem o výkonu 627 koní sice do vesmíru nevyletíte, ale jízda to asi bude slušná...

Vojta Dobeš

Vojta Dobeš

Automobilový novinář, který o amerických autech nejen píše, ale také s nimi jezdí. S oblibou provokuje svými názory nejen na auta.

All articles of the author