Dale Watson: Truckin´ country made in Texas

Dale Watson: Truckin´ country made in Texas

Bez těhle osmnáctikolovejch potvor by se život ve Státech zastavil. A bez muziky stříbrovlasého hillbilly pankáče Dale Watsona by byl svět zase o fous smutnější. Naštěstí má novou desku. A hned trojitou.

Dolů

Trucky. Osmnáctikolové bestie křižující Státy od pobřeží k pobřeží jsou jednou z amerických ikon a nezaměnitelných symbolů a tak se není čemu divit, že jsou trucky, truckeři a celý svět osamělých dálnic, neonových světel motorestů a dálek vonících benzínem, naftou a tvrdou prací jedním z nekonečných témat pro country písně.

Takzvaná truckin country je považována za samostatný specifický žánr a na jména jako Dave Dudley, Red Simpson či Red Sovine přísahají řidiči náklaďáků už desítky let. A nejen oni. Po bok těchto nesmrtelných veteránů se již dlouho bez ostychu řadí jedna z nejuznávanějších postav alternativní, tvrdě tradicionalistické, poctivé a nekomerční country muziky, Texasan Dale Watson (1962). Po úspěchu první tématické desky Truckin´ Sessions v roce 1998 natočil o deset let později její opět kritiky i posluchači pozitivně hodnocené pokračování Volume 2 a v minulém roce trilogii završil dílem třetím, který je distribuován jako soubor všech tří Watsonových truckerských desek obsahující celkem 42 songů.

A že Dale přesně ví, o čem píše a zpívá, o tom nepochybujte, nakonec jeho táta taky řídil náklaďák. Muzika je sice nejčistší honkytonk sound šedesátých let s dominantní kytarou, vynikající steelkou a houslemi, ale v textech najdete kromě věčných témat (opouštěné číšnice z tančíren u dálnic, divoké historky ze zapadlých venkovských silnic, pivo, hrdost na svůj Kenworth či Freightliner, únava z nekonečných cest či stesk po domově) i ryze současné rekvizity jako satelitní rádia, navigace, za volantem najdete třeba i transvestitu či asijskou truckerku jménem Kitty Liang. Tohle není žádné retro, vážení. Tohle je doopravdy. Jinak to totiž majitel haggardovského sametového barytonu Watson a jeho kapela The Lone Stars neumějí. A to je setsakra dobře.

  • Dale Watson: The Truckin Sessions Trilogy
  • Red River Entertaint 2014
  • http://www.theconnextion.com/dalewatson/
Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

All articles of the author