Benzínem nasáklý rock 'n' roll

Benzínem nasáklý rock 'n' roll

Pekelné tempo na strojích, které pamatují první rande vašich prarodičů, pohrdání moderní technologií a hlavně spousta odhodlání a šikovnosti. To je partička jménem BBC Budweis.

Dolů

Když narazíte na slovní spojení BBC Budweis, tak si jedna část lidstva prahnoucí po informacích ze světa představí zahraniční zpravodajství a ta druhá, méně náročná a více požitkářská, nějakou pěknou zahrádku s dobře natočeným a vychlazeným Budvarem. Obojí je ovšem na míle vzdálené skutečnosti.

V plném tempu ve FinsterwaldeV plném tempu ve Finsterwalde

Better Bikes Company je menší lokální dílna zaměřující se na stavby a renovace převážně starých motocyklů, která má svoji táborovou vlajku vztyčenou v Českých Budějovicích.

Vše začalo na sklonku roku 1993 u party starých kámošů a skejťáků z Českých Budějovic, co se do té doby proháněla po ulicích malebného města na fošnách osazených čtyřmi gumovými kolečky a poháněných silou dolních končetin. Postupně však tito lidé začali více tihnout ke strojům dvoukolým a motorem poháněným. Konkrétně americkými motory, a ještě konkrétněji dosti starými americkými motory. Chuť stavět staré, fungující motocykly pro sebe a ostatní stejně postižené zákazníky byla natolik silná, že již v roce 2004 měli postaveno okolo dvaceti kompletních motocyklů vyrobených v rozmezí čtyřicátých až sedmdesátých let. Spousta těchto strojů získala ocenění na různých zahraničních motocyklových akcích a výstavách.

Elektrický startér? K čemu, pravá noha stačí

V garáži této fanatické party naleznete převážně motocykly značky Harley Davidson s motory Flathead vyráběné v období druhé světové války. Kdo by čekal naleštěné muzejní kousky, okolo nichž majitelé chodí několikrát týdně se švédskou utěrkou, musí změnit lokál. Více než na vzhled kluci sázejí na stoprocentní funkčnost a v rámci možností na dobové úpravy vedoucí ke zvýšení výkonu. Výsledek své tvořivosti pak s chutí rádi testují na akcích jako jsou závody dirttrack, sprinty na čtvrt míle, nebo klidně i na nakloněném ovále. Meze se nekladou a přijímají každou výzvu. Jestli jste měli možnost navštívit závody do vrchu veteránů v Brněnských Soběšicích, Hot Rod contest v Žihli u Plzně, nebo Headbanging v německém Finsterwalde, museli jste určitě potkat tyto moučné červy, jak jim přezdívají podle bílých kombinéz ostatní závodníci. Pokud máte možnost se postavit vedle nich na startovním roštu, tak si kromě bílých kombinéz často zapamatujete i pěkné velké logo BBC na zádech, které se vám bude před očima stále zmenšovat, zatímco vy budete inhalovat výfukové plyny jejich dvouválcových dědků narozených před více než sedmdesáti lety v Milwaukee. Ti by vzhledem ke svému stáří mohli mít zajištěnou slušnou penzi v některé soukromé sbírce motocyklového nadšence, ale motocykl by měl sloužit k tomu k čemu byl vyroben a obzvlášť pokud dokáže tak rychle upalovat a to bohužel někdy doslovně. A co o sobě prohlašují sami BBC?

"Jsme partička psychotických mechaniků. Většina věcí se dá opravit a tímto pohledem se odvíjí i naše práce. Čistota je prý půl zdraví, tak to budeme asi dlouho živi. Stále jsme si hledali únikovou cestu od tzv. "motorkářství". Museli jsme mít vždy něco vlastního. Prostě svůj svět, do kterýho se nám nikdo "bez ohlášení" ne****. V roce 2006 jsme poznali na výstavě Motocykl nynějšího kamaráda Matěje Třešňáka (Očka), který nás vzal do německého Finsterwalde na autentické závody dragsterů do roku výroby 1958 a bylo vymalováno."

Flathead, Knucklehead, Panhead, Shovelhead - všechny tyto Harleye již projely jejich dílnou. Některé, Dědeček motocykl na klopeném ováleaby jim byla po kompletní rozborce a sborce spojené s pečlivou renovací navrácena původní krása a punc originality. Jiné, aby se z nich staly individuální stavby pro zákazníky z dílů, které byly zrovna k dispozici a povalovaly se v některém z koutů garáže. Ve volném čase, když nemají pánové zrovna umazané ruce od oleje, se rádi přesouvají na pódia různých akcí spojených s motocyklovou a rock ´n´ rollovou tematikou, kde je můžete spatřit s hudebními nástroji pod názvem Budějcký Křupani. Pokud budete mít možnost na některé akci kluky spatřit, nebojte se s nimi prohodit pár přátelských slov, určitě vás nepřejedou na motorce, ani nenacpou do kontrabasu. A v některém z příštích článků se budeme i podrobně věnovat výtvorům této navenek nenápadné, ale velmi zajímavé společnosti psychopatických mechaniků…

Štěpán Šnajdar

Štěpán Šnajdar

Hotrodový káry, old school harleye, rockabilly muzika a bouchačky všeho druhu. Každej máme nějaký koníčky…

All articles of the author