All-Star Western ožívá v Gothamu

All-Star Western ožívá v Gothamu

Pokud vás zajímá, jak to vypadalo v Gotham City pár desetiletí před narozením Batmana, máme tip, který vaši zvědavost ukojí. Voják Konfederace Jonah Hex míří právě do tohoto města a dějí se věci.

Dolů

Nakladatelství DC (Detective Comics) se v roce 2001 rozhodlo oživit svoji produkci (a dohnat konkurenční Marvel, který komiksovému trhu v USA dominuje) projektem The New 52, jenž znovunastartoval (a částečně redefinoval) 52 klasických řad DC. Jednou z nich byla i série All-Stars Western, která původně vycházela od roku 1951 do roku 1961 a pak ještě mezi lety 1970-1972, kdy byla ukončena ze standardního důvodu nízkých prodejů.

PŘEČTĚTE SI:

Bez přátel a s jizvou

Scénáristé Justin Gray a Jimmy Palmiotti (Hory mají oči - Počátek) se rozhodli nevyužít většinu původních figur All-Star Westernu a zaangažovat sice ne nejpopulárnější, ale přesto dostatečně etablovanou postavu Joaha Hexe. Nebylo to rozhodnutí nikterak překvapivé, oba pánové jsou totiž scénáristy Hexovy samostatné série, o jejichž kvalitách se mohli čeští čtenáři přesvědčit v albu Jonah Hex - Tvář plná násilí (Comics Centrum, 2011). Mimoto vznikl o Hexovi film s Joshem Brolinem v hlavní roli, který sice u fanoušků propadl, ale mě osobně se docela líbil (a to většinou komiksových filmů opovrhuji), protože autoři zachovali komiksovou stylizaci a zároveň to s ní nepřehnali.

Jonah Hex byl svým otcem jako chlapec prodán Apačům, kteří ho naučili stopování, lovu a životu v divočině a tvář mu zohyzdili děsivou jizvou, jež straší jeho nepřátele i všechny ostatní (přátele žádné nemá). Během občanské války vedl jako seržant kavalerie muže do boje pod vlajkou Konfederace, a nejenom že nikdy neuznal kapitulaci Jihu, ale ani nikdy nesvlékl šedivou uniformu. Po válce se živil jako lovec lidí a v tomto oboru se stal skutečnou legendou. A právě příjezdem tohoto drsňáka eastwoodovského typu do Gothamu roku 1880 začíná potřetí nastartovaná série All-Star Western.

Batmanův píseček

Autoři hrdinovi chytře „sebrali prérii“ a uvrhli ho do divočiny města zločinu. Volbou Gotham City zároveň pomrkávají na batmanovské fanoušky - takhle to tady vypadalo asi sedmdesát let před Batmanem. A batmanovských, či spíše pre-batmanovských prvků, je tu celá řada: věčný příkrov smogu na obloze, temné ulice prolezlé zločinem, starosta Cabblepot ( Penguin jako by mu z oka vypadl), Alan Wayne (děda Bruce Wayna) a jeho rodinné sídlo i s obří jeskyní plnou netopýrů pod ním a hlavně Amadeus Arkham, pozdější zakladatel legendární léčebny pro duševně choré (míněno vraždící maniaky), kam Batman pravidelně umisťuje svoje soupeře a odkud titíž pravidelně zdrhají.

A je to doktor Arkham, komu byla svěřena role vypravěče a Hexova společníka. Nesourodější dvojici si možno představit jen stěží. Pacifista (posera) a notorický zabiják, doktor psychiatrie a lovec lidí, gentleman viktoriánského střihu a jižanský křupan. Jejich vzájemné třenice dobře koření příběh.

Silný příběh, výtečná kresba

Apropo příběh! O ten nám v komiksové branži jde především. První se točí kolem vražd prostitutek a zločineckého spiknutí Následníků Kainových, vyznávajících tzv. bibli zločinu a rekrutujících se z gothamské společenské smetánky a druhý kolem únosů dětí z nemajetných rodin následně využitých na otrockou práci v podzemí. Čtenář se stává svědkem barových bitek, pouličních přestřelek, zločinů tak strašlivých, že se je zdráhám popsat (spíš se mi nechce), pátrání v kanalizaci a boje se ztraceným indiánským kmenem a obřím netopýrem v podzemí Waynova sídla, jakož i Hexových drsňáckých hlášek trousených na půl huby (Hexova tvář to ani jinak neumožňuje).

To vše nám zprostředkovávají nejen pánové Palmotti a Gray, ale také Moritat, který se ujal kresby (v komiksu role poměrně zásadní). Jeho silná obtahová linka poctivě vysekává hlavní figury z výborně prokresleného pozadí, kde si můžete desítky postav a architektonických detailů prohlížet celé dlouhé minuty. Zde se nabízí srovnání třeba s prací Kevina O´Neila na Lize výjimečných. V akčnějších momentech roste počet panelů (obrázků) na stránce a ubývá detailů, což činí komiks dynamičtější. Výrazná jednobarevná stylizace v jiných scénách zase příběh protemňuje. Změna stylu na začátku druhého příběhu pak pro oko čtenářovo znamená vítané osvěžení. Zbraně jsou dostatečně masívní a padouši dostatečně obludní. Jako bonus jsou na konci knihy zařazeny ukázky z Moritatova skicáku, které jsou „žrádlo“ samy o sobě.

Dva příběhy navrch

Album obsahuje ještě dva doprovodné příběhy stejného scénáristického dua ve spolupráci s jiným kreslířem. Démonického pistolníka zoroidního střihu jménem El Diablo dostal na starost Jordi Bernet, českým čtenářům známý jako autor Torpeda. Italská škola je tu patrná jasnou a jednoduchou linkou, která ale výborně vystihuje charaktery postav i jejich emoce. Příběh spojuje ohrané téma zombies se starou indiánskou legendou, čímž ho přeci jenom trochu oživí. Nelítostné mstitelce čínského původu Barbaře Ghost vtiskl vizuální podobu v lehkém retro stylu Phil Winslade. Historka z prostředí čínského organizovaného zločinu v USA 19. století mi nejvíc připomněla komiksové adaptace Batličkových povídek, které pod názvem Příběhy statečných vycházely v šedesátých letech v Rychlých šípech.

Série All-Star Western surfuje na módní retro vlnce 19. století a servíruje mix westernu a viktoriánské gotiky lehce dochucený steampunkem. V příštím albu se Hex vypraví do New Orleansu, což budou teprve vizuální orgie, a jak jsem zjistil na stránkách DC, v dalších dílech se dostane dokonce do naší současnosti (Pánbůh s námi). V tuto chvíli je ale na pultech první kniha, a pokud vás podobné věci oslovují jako mě, je to jasná volba.

Mr. Beman

Mr. Beman

Jsem fanatickým příznivcem všeho, co se týká Ameriky devatenáctého století. Mám rád parní stroje, perkusní zbraně a hluboké lesy.

Všechny články autora