Tucet zajímavých knih roku 2017: Zbraně, podnikání, akce, humor i alternativní historie

Tucet zajímavých knih roku 2017: Zbraně, podnikání, akce, humor i alternativní historie

Co dorazilo na pulty českých knihkupectví v loňském roce? Nebylo toho málo, takže jsme pro vás připravili tucet tipů na zajímavé publikace.


Dolů

Na český knižní trh každý rok přijdou tisíce nových titulů. Beletrie i naučná literatura, domácí tvorba i překlady, umění i brak. Chcete nějaké tipy? Nabízíme vám takový náš malý výběr, ve kterém figuruje dvanáct knih, tzn. jedna na každý měsíc roku, ačkoliv pochopitelně vycházely nerovnoměrným tempem. Přesto jsme se však rozhodli je seřadit od nejstarší, tedy podle toho, v jakém pořadí šly do distribuce. Zvláštní případ je román Ofenziva českých zemí, kterému jsme věnovali samostatný článek, ale závěrem je přidáno něco navíc.I. Výzbroj amerických elitních silV červnu 2016 jsme vydali dvoudílný článek o výzbroji amerických zvláštních jednotek, která zahrnuje široké spektrum „hraček“ od tichých pistolí po obří anti-materiálové pušky. Při psaní patřila mezi hlavní zdroje kniha, jež tehdy existovala jen anglicky, ovšem začátkem roku 2017 se u nakladatelství Grada dočkala také českého vydání. Pro znalce a fandy (nejen) vojenských ručních zbraní je to takřka povinná četba, protože velice detailně rozebírá všechny typy zbraní speciálních sil od propuknutí války proti terorismu. Pistole, samopaly, útočné i odstřelovačské pušky, brokovnice, kulomety, granátomety, to vše s nejrůznějším příslušenstvím, které dělá ze standardních zbraní takřka „osobní šperky“. Kniha obsahuje fotky skutečně velkého formátu a za zmínku stojí, že jsou přesně identifikovány všechny typy příslušenství, a proto se to dá brát i jako „inspirace“ pro vylepšení vlastní výbavičky.

II. Všechno o „Hitlerově pomstě“
Ještě jednou něco od firmy Grada a ještě jednou vojenství, avšak tentokrát historické a rovnou také československé. Ale vlastně ne tak úplně, neboť polopásový obrněný transportér OT-810 nebyl tak docela místní konstrukcí, nýbrž derivátem německého „Hakla“ čili SdKfz 251, který se tady vyráběl pro Třetí říši. Po válce ho trochu přepracovali, dali mu motor Tatra a výsledek zařadili do výzbroje, kde vydržel až do počátku 90. let. Vojáci základní služby ho neměli moc v lásce a krycí název HAKO (Hanomag-Kopřivnice) si upravili na přezdívku HIPO (Hitlerova pomsta). Ve skutečnosti nebyl OT-810 zase tak špatný, avšak jako každý „polopás“ musel mít dobrou údržbu, což záklaďáci obvykle moc nezvládali. Každopádně to byl velmi zajímavý typ techniky, který dnes na různých akcích často hraje roli „Hakla“. V této knize se o něm můžete dočíst snad všechno, na co byste se kdy chtěli zeptat.


S polopásovým transportérem OT-810 se občas prováděly i takovéto groteskní kousky.

III. Rady pro nezávislé profesionályTeď skočíme úplně jinam, a to k podnikání. Kniha Roberta Vlacha se dočkala pochvaly všude možně a na rozdíl od řady různých rádoby-hitů je to v jejím případě naprosto oprávněné. Je to totiž první česká publikace pro freelancery neboli nezávislé profesionály, tedy pro samostatné podnikatele (většinou) bez zaměstnanců. Řemeslníci, IT experti, poradci, umělci, ti všichni by se tam mohli řadit a pro všechny se v této objemné publikaci něco najde. Základy kariéry, trh, produktivita, plánování, týmové projekty, tvorba cen, vyjednávání, portfolio klientů, zakázky, marketing a ještě daleko více. Jelikož také patřím mezi freelancery, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že je to vysoce užitečná publikace, jež se zaměřuje na to, co skutečně funguje. Navíc jde o dílo hodně živě napsané, takže se také překvapivě dobře pobavíte. Pokud se třeba chcete pustit do vlastního byznysu, tohle určitě nevynechejte.

IV. Nejčistší akce jako nejlepší relaxPo podnikatelských radách si dáme nějaký ten oddech. Někde se psalo, že to, co jsou pro ženy ty „růžové“ zamilované romány, to je pro chlapy Matthew Reilly. Mladý australský spisovatel udělal díru do světa hned první knížkou, kterou vydal v 19 letech, a od té doby se každá z jeho knih stala bestsellerem. Reilly píše čistou destilovanou akci, kterou však vždy důkladně zabalí do prostředí historických záhad, zpravodajských služeb a obrovských spiknutí, takže se z toho stává něco jako směs Indiana Jonese a Jamese Bonda, ovšem nadopovaná kvantem adrenalinu a podaná stylem, ve kterém zákony pravděpodobnosti a fyziky hrají leda třetí housle. Ale proč ne? Funguje to skvěle! Román Čtyři legendy je zatím poslední Reillyho knížka a jeho fandové nešetří pochvalami. Jen upozorňuji, že jde o čtvrtý díl románové série, takže pro úplný zážitek a pochopení doporučuji přečíst nejprve ty předchozí.


Západní trend propagování knih i pomocí video-reklam se postupně etabluje také u nás.

V. Nebudete věřit, co tady kdysi žiloMezi moje koníčky patří (kromě toho, co tvoří současně mou práci) také příroda, především ta vymřelá. Ano, jsem pořád „dino-nadšenec“, a tak sleduji i to, co píše dnes asi nejvíce citovaný český odborník na dinosaury Vladimír Socha. Má na kontě řadu kvalitních knih, mezi něž loni přibyla vůbec první publikace, jež systematicky popisuje dinosauří nálezy v Česku (byť název dosti matoucím způsobem „vynechává“ Moravu). Dlouho se tu opakovalo, že na našem území dinosauři nežili, protože tady v té době bylo moře, ale řada nálezů z poslední doby ukazuje, že to byl omyl a že se tady těch přerostlých ještěrek prohánělo více než dost. Vedle toho se kniha věnuje některým dalším čerstvým objevům zejména v Evropě. Obrovskou pochvalu zaslouží i její grafické provedení, jelikož ilustrace Vladimíra Rimbaly jsou opravdu ohromně působivé a mají i samy o sobě nepochybnou uměleckou hodnotu.

VI. Druhý díl druhého vydání „Žab“Jak zřejmě víte, náš kolega Honza Drnek nechal podruhé vydat svoje kultovní Žáby v mlíku, a to naštěstí už nikoli v původní otřesné verzi od Našeho vojska. Nakladatelství Computer Press se této geniální a vlivné knihy chopilo tak, jak si zaslouží, a vydalo ji pod jménem 1938. První díl s podtitulem „Věrni zůstaneme“ zamířil na pulty ještě roku 2016, aby v květnu 2017 přibyl díl druhý „Neporaženi“, ve kterém je vylíčen samotný průběh úspěšné války s Německem. Na rozdíl od původní podoby „Žab“ jsou začleněny i přílohy v podobě map a sestav armád, jež se Naše vojsko z jakéhosi tajuplného důvodu rozhodlo vynechat. Celý text prošel také jazykovou korekturou a byl podstatně doplněn a rozšířen. Jedna z nejdůležitějších knih, jež u nás od roku 1989 vyšly, tak má konečně správnou důstojnou podobu, ačkoli by zaručeně byla velká škoda, kdyby vám jen stála v knihovně a ohromovala návštěvy.

VII. Přesná střelba v současné válceTeď se zase vrátíme k vojenským ručním zbraním. Knih o odstřelovačích existuje hodně, řada z nich je opravdu kvalitních, ale obvykle pokrývají jen úzký „výřez“ z celé problematiky. Jiná je tahle publikace, která zachycuje fenomén odstřelovačů opravdu komplexně. Podává stručný historický úvod, po němž detailně popisuje výcvik snajperů a jejich nasazení v Afghánistánu a Iráku, ale také např. činnost policejních odstřelovačů. Na rozdíl od většiny podobných knih se neomezuje jenom na Američany, Kanaďany či Brity, protože dává prostor i střelcům z dalších států NATO i z Ruska, a dokonce též snajperům z teroristických organizací. Detailně popisuje různé odstřelovačské pušky a jejích příslušenství a v neposlední řadě rozebírá (ne)realističnost různých filmů. Vzhledem k náročnosti tématu si zaslouží speciální pochvalu také fakt, že snad nikde v celém překladu není žádná technická chyba.


Odstřelovači dosud představují specifickou a trochu tajemnou elitu ozbrojených sil.

VIII. Některé věci si fakt nevymyslíteTeď se opět trošku pobavíme. Když jste někdy přišli do knihkupectví, zaznamenali jste nějaké zvláštní dotazy dalších zákazníků? Já osobně jsem nedávno zaslechl požadavek zákaznice, jež si chtěla koupit jistou konkrétní knihu, věděla však jenom to, že název má dvě slova a autor je hodně známý. (Ke cti prodavače je třeba dodat, že se hodně snažil, takže se zákaznicí nakonec skutečně dospěli ke zjištění, o co jde.) Autorka téhle knížky pracuje v malém antikvariátu a po řadu let sbírá různé „divné hlášky“ zákazníků z vlastní praxe i od svých kolegů. Výsledkem se stala sbírka, u které se budete opravdu hlasitě smát. Chvílemi nejspíš budete i pochybovat, zda si něco autorka nevymyslela, ale já osobně věřím, že skutečnost bývá často neuvěřitelnější než fikce, takže hádám, že je to všechno „pravé“. Vzhledem k úspěchu knížky nepřekvapuje, že se už dočkala i druhého dílu jménem Další divné hlášky.

IX. Stále oblíbený německý obrněnec
Kdyby se hledal nejznámější a nejpopulárnější tank, je značně pravděpodobné, že by to vyhrál německý Tiger. Proto o něm také existuje kvantum knih a nedávno přibyla nová. S dovolením bych si trošku přihřál vlastní polívčičku, protože toto je vůbec první knížka, kterou jsem celou překládal. Struktura asi nepřekvapí, protože obsahuje vývoj, technický popis, shrnutí variant a bojové nasazení, právě ta poslední část je však z toho všeho nejlepší. Autor totiž předložil dva případy bojového nasazení „Tygrů“, jeden proti Britům ve Francii a druhý proti Rudé armádě, proti jejíž přesile se německé tanky postavily ve Východním Prusku. Snažil jsem se, aby tyhle pasáže byly co nejvíce čtivé, jelikož i originál se čte téměř jako napínavé drama. Kniha patrně potěší také modeláře, protože obsahuje mj. rozkreslení interiérů a řadu bokorysů s důrazem na zbarvení a označování. Jak praví klasik, do tanku v tank!


Jediný provozuschopný exemplář tanku Tiger je vděčným návštěvníkem různých akcí.

X. Náckové jsou ti nejlepší padoušiČeská fantasy, sci-fi a horrorová literatura má (aspoň dle mého názoru) hodně slušnou úroveň, o kterou se stará plejáda zkušených harcovníků i mladých talentů. Sedmnáct z nich se podílelo na této sbírce povídek, které mají společnou orientaci na Třetí říši, nacismus, druhou světovou válku i všechno okolo toho. Mezi autory figurují mj. obě sestry Lukačovičovy, Honza Kotouč, František Kotleta nebo Tomáš Bandžuch, takže i spektrum žánrů je skutečně různorodé a sahá od brutálních krveprolití po absurdní grotesky. Ve všech ale hrají hlavní zápornou roli nacisté, kteří představují takřka perfektní padouchy. Nacismus spojoval okultní kořeny s nadšením pro hi-tech a přidával k tomu výjimečný vizuální styl. Aspoň to musíte náckům přiznat, jelikož po stránce symboliky předstihli „rudé“ soudruhy o světelné roky. Ostatně také proto se o nich tak dobře píše a čte, což dokazuje i tahle skvělá antologie.

XI. Naše Avie proti MesserschmittůmU druhé světové války ještě chvilku zůstaneme. Patrně každý znalec a fanoušek letectví slyšel o leteckých závodech, jež proběhly roku 1937 ve švýcarském Curychu a kterých se zúčastnily delegace řady evropských států. Nechybělo ani Československo, jehož stíhačky Avia B-534 si vedly více než dobře, jelikož v řadě disciplín vyhrály a celkově skončily jenom těsně druhé za německými „stodevítkami“ značky Messerschmitt. Ale detailních informací o tom, co a jak se v Curychu přesně stalo, kupodivu zase tolik není. A právě to se rozhodl změnit slavný letecký historik Jiří Rajlich, který dal dohromady podklady a snímky z vojenských archivů a společně s kolegou Karešem vydal nádhernou publikaci, která takřka hodinu po hodině mapuje aktivity (nejen) československých pilotů i jejich strojů na této události. Podle mého názoru jde o jednu z nejcennějších knih o letectví, jaké tu za poslední roky vyšly.


Závody v Curychu v roce 1937 demonstrovaly generační přelom ve vývoji stíhaček.

XII. Jak Češi školili Kaddáfího pilotyTěsně před vánočními svátky to na trh ještě stihla knížka, která se také týká československých pilotů, ovšem v době mnohem pozdější. Mojmír Kadavý, jak se tady říkalo libyjskému vládci, patřil mezi dobré zákazníky čs. zbrojovek a všeobecně mezi hlavní příjemce pomoci ze strany států „tábora míru a socialismu“. Možná už jste slyšeli i nějaká vyprávění vysloužilých pilotů, kteří kdysi školili Kaddáfího letce (a většinou přidávali ne zrovna lichotivé komentáře k jejich schopnostem). Jeden z nich, pozdější pilot našich aerolinek Pavol Priečinský, se rozhodl vydat své vzpomínky na dobu, kdy učil Libyjce zacházet s letouny L-39 Albatros. Obsahuje příhody vážné i veselé, řadu zasvěcených komentářů k tehdejšímu fungování Libye a samozřejmě také něco ke střetnutím s Američany. Bez ohledu na politický kontext šlo o velice zajímavou dobu, a proto je jen dobře, že se dočkala knižního zpracování.

Podnět pro česká nakladatelstvíZ nepřeberného množství zahraničních titulů, které vyšly v roce 2017, jsme se rozhodli vybrat jeden jako tip na překlad pro česká vydavatelství. Slyšeli jste někdy o muži, který se jmenoval Felix von Luckner? Byl to německý šlechtic, důstojník a námořník, o kterém se mluví i jako o „posledním korzárovi pod plachtami“. Roku 1916 totiž vyplul jako velitel plachetní lodě SMS Seeadler a posléze si sedm měsíců hrál s Royal Navy na kočku a myš, při čemž zajal a potopil patnáct obchodních lodí. A to všechno coby gentleman s respektem k protivníkovi a válečným zákonům, díky čemuž se stal obecně uznávaným hrdinou. Jeho pověsti napomohl také fakt, že se stavěl na odpor proti nacismu, ač se Hitler hodně snažil získat jeho podporu. V září 2017 se jeho dramatický život dočkal kvalitního knižního zpracování u vydavatelství Osprey a bylo by potěšující, kdyby vznikl také jeho český překlad.


Vrak lodě SMS Seeadler kapitána Felixe von Lucknera často navštěvují sportovní potápěči.

A čeho se už nemůžeme dočkat?Také poslední tip bude námořní, tentokrát však nejde o knihu již vydanou, nýbrž o upozornění na knihu budoucí. 28. února 2018 má v nakladatelství Argo vyjít román Osudový konvoj, jenž představuje zatím poslední autorský počin jedné z legend české fantastiky. František Novotný, který se do duší a srdcí mnoha čtenářů nesmazatelně zapsal monumentálním dílem Valhala, se vrací k žánru alternativní historie a kombinuje ho se svou další velikou láskou, kterou je moře. (Pokud to náhodou nevíte, většinu času tráví coby námořní kapitán, což dnes není mezi Čechy asi moc běžné povolání.) Román Osudový konvoj se odehrává (mj.) v roce 1946 v alternativní druhé světové válce ve světě, kde existuje Podunajská federace, jejímuž loďstvu patří i fregata SMS Jizera. A asi to bude ještě daleko složitější… Jméno Františka Novotného je každopádně záruka kvality, takže na tuto knihu se hodně těšíme!

Chybí vám tu něco? Máte nějaké vlastní knižní tipy? Jestliže ano, pochopitelně budeme velice rádi, pokud se s námi i dalšími čtenáři podělíte v diskusi.

Lukáš Visingr

Lukáš Visingr

Vojenský a bezpečnostní analytik, publicista, konzervativní vlastenec, sionista a milovník života, který chce vidět smrt politické korektnosti.

Všechny články autora

Ofenziva českých zemí: Válka s Ruskem pokračuje na chladném severu

Ofenziva českých zemí: Válka s Ruskem pokračuje na chladném severu

Lukáš Visingr , Na pulty dorazilo pokračování výborné knihy Nad českými zeměmi slunce nezapadá. Jak Češi uspějí v další konfrontaci s carským námořnictvem?

Operace El Dorado Canyon: Kaddáfí v zaměřovačích bombardérů F-111

Operace El Dorado Canyon: Kaddáfí v zaměřovačích bombardérů F-111

Lukáš Visingr , Libyjský diktátor mohl zemřít už o čtvrt století dříve než ve skutečnosti, kdyby nebyl varován před náletem amerických letounů na jeho sídlo.

Tanky proti betonu 1: Operace Freiwaldau – Západní skupina

Tanky proti betonu 1: Operace Freiwaldau – Západní skupina

Jan Drnek , První velké střetnutí pozemních vojsk v tzv. mnichovské válce určilo mimo jiné i životní dráhu budoucího československého tankového esa Kurta Knispela.