Rozdělená Amerika: Zbraně v ulicích a scénáře následků turbulentních voleb

Rozdělená Amerika: Zbraně v ulicích a scénáře následků turbulentních voleb

Co rozhodne o výsledku prezidentských voleb? Obhájí Donald Trump své křeslo, nebo zvítězí Joe Biden? A jaké mohou být následky toho všeho?

Dolů

Snad o každých volbách někdo říkal či říká, že jsou rozhodující, přelomové a zásadní, ale jistě nevznikne spor o to, že ty nacházející prezidentské v USA takové opravdu jsou. Ať už fandíte komukoli, nepochybně jste zaznamenali vyhrocenou atmosféru, kterou živí rovněž pokračující pandemie čínského koronaviru, pouliční nepokoje, spory o korespondenční hlasování a obavy, co vlastně bude následovat po volbách. Stále častěji se mluví o rozsáhlém násilí a nejsou nijak vzácná varování, že hrozí (druhá) občanská válka.


V úterý 29. září se Donald Trump a Joe Biden utkali v první velké televizní debatě

Příkopy v americké společnosti

Americká politická scéna vždy skýtala více než dostatek témat pro diskusi, ale dříve rozhodně nebylo obvyklé, aby ji komentovali odborníci přes (proti)povstalecký boj. V současné době se ovšem přesně to někdy děje, protože např. australský expert David Kilcullen uvedl, že nynější situace v USA značně připomíná „počáteční fázi povstání“. Formují se ozbrojené skupiny, jež vyhlašují cíle, hromadí zbraně a získávají podporu. Mluví se o propastném rozdělení americké společnosti, která už se údajně nachází v jakési „studené občanské válce“. 


David Kilcullen (vlevo s brýlemi) zpravidla komentuje asymetrické konflikty, ale je velice příznačné, že se vyjadřuje i k situaci v Americe

Proti tomu ale znějí umírněné hlasy, podle kterých je ono rozdělení v podstatě zákonité a dlouhodobé, neboť USA jsou rasově, etnicky, politicky a kulturně nesmírně pestrou zemí, a proto rozdíly někdy musejí působit problémy. Také říkají, že podobná období napětí prožívala Amerika už dříve, např. po vraždě Martina Luthera Kinga (1968) či po smrti Rodneyho Kinga (1991), a že dopady těchto násilných nepokojů byly horší než to, co dnes působí hnutí Black Lives Matter. 


Takto vypadalo centrum Washingtonu po rasových nepokojích, které se odehrály na jaře 1968 po zavraždění Martina Luthera Kinga

Jeden zásadní rozdíl tu ovšem je, protože zhruba za měsíc se konají prezidentské volby a politická atmosféra je opravdu velmi vyhrocená. Na počátku tohoto roku se mohlo zdát, že Donald Trump to bude mít takříkajíc „v kapse“, protože ekonomika šlapala jako nikdy dříve, ale poté všechno změnil čínský koronavirus a rasově motivované nepokoje. Ani největší experti se ale dnes neshodnou na jejich dopadech. Propad ekonomiky a rasová otázka totiž sice na první pohled pracují proti současnému prezidentovi, jenže už jsou patrné známky oživení a nepokoje vedou i k volání po obnovení pořádku, což Trumpovi pro změnu nahrává.

Radikálové na obou stranách

Ale ať už zvítězí kdokoli, je prakticky jisté, že ono rozdělení americké společnosti nepřekoná, protože příkopy se jeví jako stále hlubší a hlubší. Značně totiž přibylo těch, kdo vnímají volby nikoli jako normální souboj dvou legitimních politických postojů, nýbrž jako „apokalyptický“ souboj Dobra a Zla. Určitě nebude překvapivé, že tým Rádia Dixie fandí „Doníkovi“, avšak to ještě neznamená, že budeme chválit všechny ty, kteří jej podporují, protože i na straně pravice (resp. republikánů) se vyskytuje spousta problematických existencí, mj. šiřitelů konspiračních teorií, zastánců bílé nadřazenosti či náboženských fundamentalistů. 


Na straně současného prezidenta Trumpa stojí i různé pravicové ozbrojené milice

Na druhé straně pomyslné (a leckdy také opravdové) barikády to ovšem rozhodně není lepší, ba spíše naopak, protože za Bidenem a jeho demokraty se shromažďují mj. černošští rasisté, marxisté, anarchisté či spolek Antifa. Z prvního tábora proto můžete slyšet výstrahy, že Joe Biden bude chtít zrušit policii či proměnit Ameriku v komunistický stát, kdežto od nesmiřitelných nepřátel Donalda Trumpa se můžete dozvědět, že je to fašista, který usiluje o doživotní osobní diktaturu. 


Aktivisty hnutí Antifa pochopitelně známe také z Evropy, ale je zřejmé, že v USA mají k dispozici podstatně mohutnější palebnou sílu

Na obou stranách přibývá i těch, kteří své názory hodlají prosazovat i se zbraní v ruce. Rostou tedy obavy, že po volbách, ať už bude výsledek jakýkoli, část přívrženců poraženého kandidáta porážku neuzná, prohlásí volby za podvodné či „ukradené“ a bude usilovat o násilnou změnu. K tomu se navíc přidává faktor korespondenčního hlasování, které může (nebo nemusí být?) zneužitelné, avšak zajisté může komplikovat počítání hlasů. A nezapomínejme, jak funguje prezidentský volební systém. Nerozhoduje totiž celkový součet hlasů voličů, nýbrž vítězství v klíčových státech, ze kterých potom vzejde početní převaha v kolegiu volitelů.


„Chvíli jsme uvažovali o možnosti, že kromě „trumpovských“ motivů uděláme i něco s Bidenem a necháme lidi hlasovat penězma.“ Majitel portálu RadioDixie.cz a eshopu DixieGear.cz Marty ovšem tuhle myšlenku rychle opustil. „Udělali jsme si takovej malej průzkum a nenašel jsem jedinýho člověka, kterej by měl zájem o koupi trika s Ospalým Joem. Takže demokrati, máte smůlu.“ Trika s Donaldem Trumpem najdete v eshopu DixieGear.cz mezi novinkami ZDE.

Komplikace volebního systému

Tento systém opakovaně čelí kritice a dá se očekávat, že tomu tak bude i nadále, jenže vůle ke změně zjevně neexistuje. Argument, že kdyby byly volby přímé, tzn. bez onoho „mezistupně“ ve formě kolegia, byla by nyní prezidentkou Hillary Clintonová (kdežto v roce 2000 by vyhrál Al Gore), je však velmi zavádějící, protože v takovém případě by samozřejmě vypadala úplně jinak i celá volební kampaň, a proto by byla jiná i výsledná čísla. Nepochybné však je, že je to systém komplikovaný a obsahující potenciální „nášlapné miny“, zejména jestliže je atmosféra takto vyhrocená. Nehodláme vás tady unavovat podrobnostmi, které si zájemci můžou kdekoli nastudovat, ale vězte, že ani po sečtení voličských hlasů není hotovo, protože složitý může být i výběr volitelů v jednotlivých státech, zejména pokud guvernér náleží k jedné straně, zatímco většinu v legislativě má strana druhá. 


Amerického prezidenta technicky nevolí přímo voliči, nýbrž kolegium volitelů (na fotografii je počítání hlasů kolegia v lednu 2017)

Experti přes ústavní právo a volební systém proto začali v médiích prezentovat různé napínavé až katastrofické scénáře, v nichž se na zasedání kolegia volitelů dostaví „konkurenční“ delegace z týchž států, jelikož se nevytvořila shoda na způsobu počítání hlasů od voličů a určení volitelů. A aby toho nebylo málo, připojily se také prognózy, podle nichž poražený Trump odmítne opustit Bílý dům a předat pravomoci Bidenovi, takže ho bude muset eskortovat ven Tajná služba, popř. dokonce policie či armáda. A když vezmete do úvahy schopnost fanatických přívrženců obou kandidátů sáhnout k násilí, znamená to opravdu vážný problém. Co nejhoršího se asi může stát, pokud z voleb nevzejde jednoznačný výsledek (a)nebo pokud poražení odmítnou přijmout porážku?


V ulicích amerických měst už se vyskytují i ozbrojené milice černošských aktivistů

Simulování divokých scénářů

Právě proto byly provedeny poměrně propracované simulace (jakási „štábní cvičení“) různých scénářů. Uskutečnila je skupina Transition Integrity Project, v níž působí činitelé z obou stran, byť je třeba poznamenat, že ze strany republikánů jde především o Trumpovy kritiky, takže se simulace zaměřovaly hlavně na jeho porážku a možnost, že ji on či jeho přívrženci zpochybní. Simulovaly se celkem čtyři scénáře, a sice nejednoznačný výsledek, jasné Bidenovo vítězství, těsné Bidenovo vítězství a jasné Trumpovo vítězství, ovšem s tím, že v posledním scénáři měl Biden (zase) většinu voličských hlasů, ale menšinu v kolegiu volitelů. Ze simulace poté vzešel pozoruhodný dokument, jehož pročtení lze zájemcům doporučit. 


Z mnoha náznaků se dá soudit, že Ameriku čeká opravdu turbulentní volební noc a že obrovské problémy mohou následovat i po volbách

Na tomto místě však musíme zdůraznit jeden paradox. Celý projekt TIP je laděný zjevně „protitrumpovsky“ a klade si za cíl zajistit hladké předání moci mezi poraženým Trumpem a vítězným Bidenem, ovšem navzdory tomu v oné simulaci vedl k nejhorší krizi scénář „Doníkovy“ výhry. Skupině TIP je totiž třeba přičíst ke cti snahu o jakousi vyváženost a ochotu přiznat, že ani demokraté by nemuseli uznat porážku. Po Trumpově vítězství začali demokraté (resp. jejich „hráči“) žádat radikální změny, mj. přímý volební systém či rozdělení Kalifornie na pět států (aby měla lepší pozici v Senátu), a to pod hrozbou, že jinak se tři státy na západním pobřeží (Kalifornie, Oregon a Washington) oddělí od USA! 


Simulace Trumpova vítězství došla až k možnosti, že se Kalifornie oddělí od USA

Vznikla hluboká ústavní krize a nebylo jasné, jak se zachová armáda, ačkoliv podobná dilemata vznikala také v ostatních scénářích. Některé závěry jsou (možná i záměrně) přehnané, avšak leccos opravdu nasvědčuje, že letošní volby patrně neproběhnou standardním způsobem a že Ameriku čeká hodně divoký listopad.

Transition Integrity Project: Preventing a Disrupted Presidential Election and Transition
https://assets.documentcloud.org/documents/7013152/Preventing-a-Disrupted-Presidential-Election-and.pdf


Make Liberals Cry Again! Do češtiny by se tenhle slogan dal přeložit třeba jako „Ať liberálové znova zapláčou!“ Doufejme, že to tak opravdu bude, a normální svět vyhraje. Pokud se vám tohle triko líbí, najdete ho v našem vidláckém eshopu DixieGear.cz ZDE

Lukáš Visingr

Lukáš Visingr

Vojenský a bezpečnostní analytik, publicista, konzervativní vlastenec, sionista a milovník života, který chce vidět smrt politické korektnosti.

All articles of the author

Co se děje v Americe  - a co na to redneckové

Co se děje v Americe - a co na to redneckové

Petr Hampl , Co tomu redneckové říkají, když komanda Antify a BlackLivesMatter řádí v centrech měst, kde ničí, drancují a zapalují? A když dokonce obsadili kus Seattlu, vyhlásili tam vlastní stát a úřady to tolerují? 

Chladnokrevné vraždy a blokáda nemocnice, to je realita USA

Chladnokrevné vraždy a blokáda nemocnice, to je realita USA

Petr Vrána , „Ať policajti chcípnou!“ Pouliční válka s americkou policií pokračuje.

Tenhle svět vážně potřebuje trochu víc pořádnejch buranů

Tenhle svět vážně potřebuje trochu víc pořádnejch buranů

Martin Pešek , Zásadní stanovisko majitele, zakladatele a šéfredaktora projektu RadioDixie.cz k současnému pokusu o neobolševickou revoluci nejen v USA. Redneck Lives Matter!