Hurá na Jih 47: Silvestrovský speciál 2018

Hurá na Jih 47: Silvestrovský speciál 2018

O netradiční southern-rockový audio speciál se podělili Dalibor Mierva, Petr Jirásek, Jirka Petrů a Pavel Hartl.


Dolů

Všichni čtyři kamarádi a „šťastní blázni“, kteří pro vás Hurá na jih připravují, to tentokrát pojali úplně jinak, než jste byli doposud zvyklí, prostě po silvestrovsku. A proč ne, ostatně je tady prosinec a konec roku, tak proč nedělat věci trochu jinak a třeba i bláznivěji …


Původně jsme plánovali s Pavlem Hartlem a Jirkou Petrů, že se sejdeme u jednoho z nás a natočíme silvestrovský Hurá na jih ve třech. Volba místa padla na Pavla Hartla a jeho chalupu v Jeseníkách. Původní plán se ale sesypal, jak domeček z karet a vyklubalo se náhradní řešení. Došlo mi, že máme ještě čtvrtého do party, Peťu Jiráska, který nám už taky nějakou dobu výborně fušuje do řemesla a když si rozdělíme tu naši dvouhodinovku po půl hodině pro každého, bude vyděláno. Aby v tom byl nějaký pořádek, protože „tak je to spravne, pořadek musí byt“, sepsal jsem pět otázek, na které všichni ve své půlhodince odpovíme a přidáme k tomu nějakou muziku.


Naši ctění externisté Pavel s Jirkou

Na jaké otázky tedy budeme odpovídat?
1. Hudba / kapela / písnička (vybrat jedno), která mě definitivně přivedla k aktivnímu zájmu o rockovou hudbu
2. Můj životní hudební zážitek (jeden – dva)
3. 5 nejoblíbenějších alb, které bych si vzal na pustý ostrov (s elektrikou a přehrávačem)
4. Komentář k české (jižanskorockové) hudební scéně 
5. Libovolné téma

No a já to všechno začnu.

Na začátku u mě samozřejmě nebyl southern rock, ale Equals s Eddie Grantem, pak nějakou náhodou český výběr Jimmy Hendrixe u Supraphonu, ale to finále obstarali na letní dovolené v roce 1972 nebo 73 na Vranovské přehradě Deep Purple a jejich album In Rock, které bylo možné slyšet z jednoho stánku.


Těch zážitků s muzikou byla samozřejmě obrovská spousta, ale ze všech, o kterých ve své půlhodince mluvím, byl nejsilnější můj první koncert Joe Bonamassy v Uherském Brodu. Ukázka na videu je sice o něco starší, ale můj první živý střet s Bonamassou byl asi tím nej zážitkem. Stál jsem přímo pod pódiem a… No comment…


Komu z rockerů by stačilo jenom pět alb? Mně by nestačil ani plný lodní kufr! Když už jsem si to ale takhle nalinkoval, tak jsem ta alba tedy napráskal s omluvou těm, na které se nedostalo. Jedním z těch mých pěti je (rafinovaně) i dvojalbum Gold & Platinum od Lynyrd Skynyrd. Z něj je i ukázka.


Domácí southern rocková scéna je bohatá na množství kapel a v jednotlivých případech i evropsky konkurenceschopných. Bohužel ale dlouhodobě strádá nezájmem posluchačů a taky těch, kteří by ji mohli posluchačům přinášet. Naše Rádio Dixie to samo nezachrání, i když dělá, co může. Některé dobré kapely to odskáčou i rozchodem, jako třeba pražští Sweet Pain, jejichž ukázku v pořadu samotném uslyšíte. Kdo byste měli o český southern rock zájem, můžete si napsat na e-shop Radia Dixie o kompilační album Whiskey & Poslední rebel, které jsme vydali v roce 2015.


Zásoby cédéček s albem Whiskey & Poslední rebel se pomalu, ale jistě tenčí, už jich zbývá necelá stovka. A další už nebudou. V eshopu DixieGear je můžete objednat ZDE

Byl bych asi špatným pořadatelem festivalu, abych si trochu nepřihřál polívčičku a nepozval návštěvníky na příští rok 18.5.2019 do Kolína na Southern Rock & Blues Kolín. Sestava vystupujících už dávno není tajností, ale já ji raději v pořadu samotném znovu zopakuji. Tady jen vypíchnu ty, co jsem si vybral do škatulky „southern rock“. Bluesovou škatuli si vybírá kolega Vojta. Takže, na venkovní scéně bude Tonda Smrčka s jeho oprášenou sestavou Tonny´s Southern Section a pak dorazí z Itálie RebelHot. Na sále zahrají Modern Earl z USA (a bude to pecka, to si pište …) a úplně poslední naši The Cell. Detaily o kolínském festivalu najdete na jeho facebooku a webu.


Hudební dramaturg Radia Dixie Petr Jirásek v odpovědi na první otázku vybral opravdovou první kapelu, kterou miloval jako teenager naplno a prý mu to zůstalo dodnes. My jsme považovali The Sweet spíš za popovou sračku, ale je pravda že zhruba od roku 1973 Sweet vzali věci pevně do svých rukou, odtrhli se od svých původních producentů a nahrávali po čertech ostrou muziku. Petrem vybraná No You Don´t to jen dokazuje. The Sweet v životní formě!

Jako největší hudební zážitek Petr vybral živé vystoupení legendární kapely Colosseum (v klasickém, nejslavnějším obsazení) v roce 1994 v Praze a vůbec se mu nedivím! Dodnes nesmírně ceněná kapela, co muzikant, to legenda.

5nejoblíbenějších alb: Taky by potřeboval kufr, aby všechny svoje miláčky pobral! Petr nesportovně tuto otázku obešel, ale nakonec vybral opět znamenitě. Spojení Jeff Beck a Rod Stewart dalo vzniknou určitě nejlepší verzi klasiky Curtise Mayfielda – písně People Get Ready. Je z rodu těch písní, které si přejete zahrát, až natáhnete bačkory. Je tak krásná, že ji pozůstalí zaručeně probrečí.

A na závěr mě Petr poněkud naštval. Nemá prý moc rád českou muziku! Ale já to o něm vím, ale jím (namísto české kapely) vybrané The Cult zbožňuju taky. Ian Atsbury zpívá krásně „na plnou tlamu“. Tak to má být. Ryzí, živočišný, invenční rock!

Sumasumárum: Ten chlapec se ale vyzná v tlačenici - hudební dramaturgie Radia Dixie je v těch nejlepších rukou!

Z jihu Čech dorazily od Jirky Petrů tyto postřehy a názory:

První otázka i odpověď na ni je jasná a neoddiskutovatelná. Rolling Stones jsou, obzvláště pro „velké kluky“, tím nej. Odpověď na druhou otázku Jirka ve své půlhodince přeskočil a já si nejdříve myslel, že ji i úplně zasklil. Pak se k ní ale na konci vrátil a tak nebudeme o nic ochuzeni. Ale nejdřív si dáme nějaký ty Stouny.


To přeskočení odpovědi na druhou otázku bylo asi způsobeno tím, že se Jirka moc těšil na trojku. Tady se rozdováděl a z pěti oblíbených alb, které by si zabalil na cestu na opuštěný ostrov, zahraje ukázky hned ze tří. Nejdříve to je trojka od Led Zeppelin.


Dalšími dvěma alby, bez kterých Jirka nemůže na opuštěném ostrově být je Horses od Patti Smith a Highway Song Live od Blackfoot (no konečně nějaká jižárna). No a tím pátým kouskem je opět perla southern rocku, podle Jirky nejlepší album této muziky po roce 2000, A First Taste Of od Alligator Stew.


Čtvrtou otázku Jirka opět vtipně přeskočil a vrhl se rovnou na pětku. V libovolném tématu zamířil za tou nejlepší z nejlepších. Za zpěvačkou, která svou lásku k muzice brala tak vážně, až se pro ni stala osudnou - Janis Joplin


Jirkovi se v komentářích podařilo tak dokonale šetřit časem, že mohl v závěru udělat radost své vnučce a pustit jí její oblíbenou zpěvuli Shannon Brown … aby se pak ještě vrátil do naší nastavené šablony. Prozradil svůj životní hudební zážitek – koncert Rolling Stones a okomentoval svůj vztah k domácí hudební scéně. Protože tu až tak moc nesleduje a z domácích akcí jezdí pravidelně jen na Mlejn, připomněl svůj zážitek právě z letošního Mlejna. Udělal mi tím velkou radost a ta radost určitě poputuje i do jedné rodiny na severozápadě Čech.


Vojnar Family

Druhou hodinu dnešního silvestrovského Hurá na jih zakončí Pavel Hartl.

Už z odpovědi na první otázku je jasné, že Pavel pamatuje podstatně víc, než „mládežníci“ z první hodiny našeho pořadu. Za milník své náklonnosti k rockové hudbě označil písničku With A Girl Like You od britských The Troggs. Takže si ji dáme i jako videoklip, rozhodně stojí za to.


Druhou otázku Pavel takticky taky přeskočil a vrhl se rovnou na přiznání se ke svým nejoblíbenějším albům, které by nechyběly při jeho výpravě na pustý ostrov. Nad několika tituly sice trochu přemýšlel, ale jedno album vypálil bez rozmyšlení. Wishbone AshArgus.


S odpovědí na čtvrtou otázku mě Pavel skutečně trochu dostal. Ale svým způsobem se mu nedivím. Díky jeho strategické poloze bydlení, blízko polských hranic, má do Polska a jeho bohaté a pestřejší hudební scéně výrazně blíže, než k té naší. Tak si aspoň poslechnete nedávný objev našich severních sousedů - Blackberry Brothers.


U libovolného tématu si Pavel vybral překvapení posledních dvou let. Mladou americkou kapelu Gretta Van Fleet. První nahrávky, možná až příliš cíleně podobné soundu Led Zeppelin, naznačily obrovský potenciál kapely. Letošní první oficiální CD Anthem Of The Peaceful Army je tou pravou lahůdkou pro milovníky starého poctivého rocku a důkazem, že tahle hudba je nesmrtelná. 


Taky Pavlovi se, stejně jako Jirkovi Petrů, podařilo ušetřit nějaký čas krátkými komentovanými vstupy a kratšími písničkami a vrátil se k milovaným albům, se kterými by klidně zůstal na pustém ostrově. Druhou ukázkou tohoto tématu je písnička jeho oblíbeného kytarového střelce Rory Gallagera Tattoo´d Lady.


Finále na konec. Návrat k otázce č.2 o největším hudebním zážitku. Pavlův první koncert Lynyrd Skynyrd, které viděl v únoru 1992 ve Furthu. Byla to ještě sestava LS po reunionu kapely v roce 1987, tedy ti nejlynyrdovější skynyrdi, kteří byli tehdy ještě naživu a kteří se zasloužili o nastartování a pokračování druhé etapy hvězdné kariéry skupiny.


Děkujeme vám všem, milí přátelé a naši věrní čtenáři a posluchači, za důvěru a náklonnost, kterou jste nám v tomto roce i uplynulých letech věnovali. I díky vám jsme se stali nejposlouchanějším, českým, nezávislým internetovým rádiem (tj. jedničkou mezi těmi, co nemají FM nebo DAB frekvenci) a máme radost, že nám v posledním roce začala pěkně narůstat poslouchanost našich podcastových speciálů i čtenost s nimi spojených článků v magazínu RadioDixie.cz, tak doufejme, že to tak bude pokračovat i nadále. Samozřejmě uvítáme všechny vaše reakce a názory (ať už pozitivní či negativní) a budeme se těšit, že se spolu potkáme na některé z akcí, na které se chystáme. Třeba v květnu na DixieOnTheRoad.

Přejeme vám hezké vánoční svátky a novém roce klid, pohodu a hodně dobrého southern rocku.

Poslouchejte: Hurá na Jih 47 – Silvestrovský speciál 2018 – část 2


Playlist Hurá na Jih 47 – Silvestrovský speciál 2018 – část 1
Deep Purple - Black Night
Joe Bonamassa - The River
Molly Hatchet - Fool Of The Piecemakers
Sweet Pain - What The Sound
The Cell - Devil In Me
The Sweet - No You Don´t
Colosseum - Theme For An Imaginary Western
Jeff Beck, Rod Stewart - People Get Ready
The Cult - Heart Of Soul

Playlist Hurá na Jih 47 – Silvestrovský speciál 2018 – část 2
Rolling Stones - Mother´s Little Helper 
Led Zeppelin - Immigrant Song
Patti Smith - Free Money 
Alligator Stew - Louisiana Man 
Janis Joplin - Cry Baby 
Shannon Brown - Corn Fed 
Vojnar Familly - Simple Man
Troggs - With A Girl Like You 
Wishbone Ash - Warrior
Blackberry Brothers - Raise Me
Greta Van Fleet - You're The One
Rory Gallagher - Tattoo'd Lady
Lynyrd Skynyrd - Keeping The Faith

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Holky, bahno a vostrá muzika aneb Co vás čeká na DixieOnTheRoad na Konopáči

Holky, bahno a vostrá muzika aneb Co vás čeká na DixieOnTheRoad na Konopáči

Martin Pešek , První ochutnávka z programu redneck mejdanu, který vypukne poslední květnový víkend 2019 na Konopáči.

Honkytonk Jukebox 37: Skynyrd dvanáctkrát jinak

Honkytonk Jukebox 37: Skynyrd dvanáctkrát jinak

Martin Pešek , Lynyrd Skynyrd už stříhají metr a užívají si svoji poslední tour. My si k tomu pustíme pár zajímavých coverů a písní, které southernrockové legendy převzaly do svého repertoáru.

Hurá na Jih 45: Indiánští rockeři Blackfoot a další poklady jižanského dávnověku

Hurá na Jih 45: Indiánští rockeři Blackfoot a další poklady jižanského dávnověku

Dalibor Mierva , Hudební časostroj nás zaveze do sedmdesátých let za kapelami Blackfoot, Wet Willie, Georgia Satellites a dojde i na novinky z americké i domácí scény. Pilotují Jirka Petrů, Petr Jirásek a Dalibor Mierva.