Country Heroes VIII: Good Ole Boys & rockové hity v country kabátě

Country Heroes VIII: Good Ole Boys & rockové hity v country kabátě

Osmý díl Country Heroes potvrdí známý fakt, že countrymani nestárnou, představí talentované duo Django & Jimmie a nabídne známé rockové hity přetavené do countryové či bluegrassové podoby.

Dolů

První hodina bude věnována veteránům country scény. Ray Price (1926–2013), Charlie Louvin (1927–2011), George Jones (1931–2013), Porter Wagoner (1927–2007) a Cowboy Jack Clement (1931–2013) bohužel už své songy zpívají v hilbilly nebi, ale nahrávky, které pořídili v posledních letech života, mají kouzlo až magické. Někteří vrstevníci jako Ralph Stanley (r. 1927) a Willie Nelson (r. 1933), či chlapci jen pár let mladší – Bobby Bare a Jerry Lee Lewis (r. 1935), Charlie Daniels (r. 1936), Merle Haggard (r. 1937), Billy Joe Shaver (r. 1939), Chip Taylor (r. 1940) a Guy Clark (r. 1941) – táhnou káru plnou písní úspěšně dál.

Ryzí countrymani prostě nestárnou. Jako důkaz poslouží i ukázky z alba, které před několika dny vydali Django & Jimmie, vlastními jmény Willie a Merle.

Druhá hodina je inspirována novým albem samorostlého country psance Boba Wayna. Na rozdíl od předcházejících autorských počinů ale sáhl po klasických písních a natočil album coverů s výmluvným názvem Hits the Hits. Deska je to zcela mimořádná a bezesporu se zapíše do historie country muziky. Jedná se totiž většinou o slavné rockové opusy takových legend jako Rolling Stones, Led Zeppelin, Ozzyho Osbourna, Red Hot Chilli Peppers, Guns 'n Roses či Beatles geniálně přetavené do ryzí country podoby.

A protože Bob Wayne nebyl zdaleka prvním country umělcem, který sáhl do rockových zpěvníků, přidáme pár často docela raritních nahrávek z podobného soudku. Těšit se můžete na Johnnyho Cashe, Dwighta Yoakama, Dierkse Bentleyho, Giant Sand, Rodneyho Crowella, Allison Moorer, Nitty Gritty Dirt Band a Dolly Parton.

  • Country Heroes VIII, 12. 6. 2015, moderuje Evžen Müller
  • Starší i novější díly i s podcasty naleznete zde
Evžen Müller

Evžen Müller

Jako dítě mě chytla Dylanova Blowin' In the Wind. V pubertě přišel Johnny Cash, v osmnácti Waylon s Williem a karty byly rozdány.

All articles of the author